Maria Janina Maja Komorowska-Tyszkiewicz

Maja Komorowska

biografie

(2)
  • Wybitna aktorka teatralna i filmowa. W 1960 roku ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie.Po ukończeniu studiów debiutowała w teatrze "Groteska" w Krakowie. W latach 1961-68 należała do prowadzonego przez Jerzego Grotowskiego Teatru 13 Rzędów w Opolu, występowała również na scenach teatralnych Krakowa, Wrocławia i Warszawy. W sposób ekspresyjny gra role dramatyczne i tragiczne. W filmie występuje od 1960 roku.

  • Urodziła się 23-grudnia-1937 roku. Ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. W 1960 roku zadebiutowała na deskach teatru "Groteska", a następnie występowała w Opolu (Teatr 13 Rzędów) i we Wrocławiu (Teatry Laboratorium, Współczesny, Polski). Od 1972 roku gościła w warszawskim Teatrze Współczesnym. Od 1982 uczy także w Akademii Teatralnej w Warszawie.
    Na dużym ekranie zadebiutowała (a właściwie jej głos) w "Marysia i krasnoludki". Jednak jej kariera aktorska liczona jest od 1970 roku, kiedy to zagrała w "Życiu rodzinnym".
    Od lat bierze czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym, np. wspierając budowę warszawskiego hospicjum onkologicznego, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej czy udział w Kongresach Kultury. Oddzielną kartą w jej biografii jest pomoc internowanym w czasie stanu wojennego (była członkiem Prymasowskiej Rady Pomocy Internowanym i Ich Rodzinom). Jest częstym gościem ośrodków polonijnych na całym świecie, gdzie występuje z wieczorami poetyckimi. Z tymi spektaklami jeździ także po całej Polsce.

opinie i nagrody