Maria Rodziewiczówna 

7,4
15 ocen materiałów do scenariusza
Maria urodziła się w 1863 roku w ziemiańskiej rodzinie. Wraz z rodzeństwem mieszkała pod opieką krewnych kiedy ich rodzice zostali zesłani na Syberię za pomoc powstańcą. W 1871 zamieszkali w Warszawie gdzie od 1876 Maria uczęszczała na pensję sióstr niepokalanek.

Po śmierci ojca zaczęła przejmować opiekę nad majątkiem w którym przebywała w towarzystwie 2 kuzynek, ścieła krótko włosy i w męskim żakiecie rozporządzała majętnością. W czasie I wojny światowej brała udział w organizacji szpitala wojskowego, podejmowała opiekę nad uciekinierami. W październiku 1939 dostała się do obozu przejściowego w Łodzi, skąd uratowała ją rodzina przyjaciół.

W 1940 roku wyjechała do Warszawy, gdzie spędziła ostatnie lata życia w bardzo ciężkich warunkach materialnych. Stykała się z konspiracją, zwłaszcza z Armią Krajową. W czasie powstania warszawskiego sędziwa już pisarka przechodziła bądź była przenoszona do kilku różnych domów, otaczana opieką przez przyjaciół, PCK i powstańców. Zmarła na zapalenie płuc 6 listopada 1944 roku. Została pochowana w Żelaznej. Zwłoki Marii Rodziewiczówny przeniesiono do Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach 11 listopada 1948 roku.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 lutego 1863

data śmierci: 6 listopada 1944

miejsce urodzenia: Pieniucha, Rosja, (obecnie Białoruś)

Zmarła w folwarku Leonów pod Skierniewicami (Polska), została pochowana we wsi Żelazna. W 1948 r. ciało pisarki zostało przeniesione do Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
W 1876 została umieszczona na pensji w Jazłowcu u Niepokolanek.
W czasie I wojny światowej wzięła udział w organizacji szpitala wojskowego, pomagała także w organizowaniu tanich kuchni dla inteligencji i bratniej pomocy akademickiej.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones