Marilyn Monroe

Norma Jeane Mortenson

8,4
7 631 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Marilyn Monroe

Czy moglibyście mnie uświadomić ile jest książek o Marilyn w języku polskim? Kiedy wyszły, kto je napisał, gdzie je znaleźć?
Ja dostałem na Gwiazdkę 'Marilyn, ostatnie seanse' Michela Schneidera i teraz pochłaniam!
Mam i przeczytałem już 'wszystkie' pięć (żal, że tak mało) książek o mej ukochanej Bardotce, a teraz szukam o innych mych ulubienicach, tj. Marylin, Audrey Hepburn (mam 'Uosobienie elegancji' - autorem jest syn Audrey - Sean Hepburn Ferrer! BOSKA!) Elizabeth Taylor...
Uwielbiam też Claudię Cardinale, Ursulę Andress i Natalie Wood, ale o nich raczej nic nie znajdę... Chyba, że się mylę i mnie uświadomicie :)

Z góry dziękuję!

bardotek69

Przeczytałam ostatnio 'Marilyn, ostatnie seanse' Michela Schneidera , i naprawdę polecam wszystkim. Zresztą jak ty teraz pochłaniasz to zobaczysz :)

bardotek69

nie mam pojęcia ile ich jest, ale ja ostatnio zamówiłam "Blondynkę" autorstwa Joyce C.Oates :) Biografię Audrey również posiadam (cieszę się że kupiłam bo słyszałam że teraz trudno dostać) - a możesz podać tytuły książek o Brigitte?

Baby_Jane

Skąd zamówiłaś 'Blondynkę'? Też bym z chęcią kupił, ale nie wiem gdzie można ją dostać.

Do tej pory uważałem tylko książki autobiograficzne, wspomnieniowe, bo już wiele czytałem o tym, jak to multum spośród biografii znanych ludzi zostało stworzonych na podstawie plotek i sensacji z brukowców.

Moja ukochana Brigitte Bardot napisała książki takie jak (niestety tylko dwie z nich zostały wydane w Polsce):

1 Noonoah, le petit phoque blanc (data wydania - 1 grudzień 1978)

to historyjka dla dzieci o małej białej foczce. Bardotka chciała by dzieci i ich rodzice dowiedzieli się o ich smutnym losie. Walczyła kilkanaście lat i wreszcie dokonała tego, że Francja nie importuje już foczych skór.

2 Initiales B.B. : Mémoires (data wydania - 24 wrzesień 1996)
Inicjały B.B. : Pamiętniki (data wydania - maj 1998)

to pierwsza część autobiografii B.B., opisującą Jej życie od narodzin aż do wycofania się z filmu w przeddzień Jej 39. urodzin.
Po książkę tę sięgnąłem, gdyż uwielbiam zwierzęta i imponowało mi osiągnięcia Brigitte w walce o polepszenie ich bytu. Wszędzie, przy każdej większej akcji pojawiało się to samo nazwisko - Bardot...
Kim właściwie jest Brigitte Bardot, jaka jest? - Zastanawiałem się?
Przeczytałem i się w Bardotce zakochałem! Jest moją drugą połówką, naprawdę! Czytając Jej myśli łapałem się na tym, że są to myśli moje!
Pierwszy raz mi się coś takiego zdarzyło!
Książka jest wspaniała, uwielbiam i ją i Bardotkę! Czytam ją co najmniej cztery razy do roku :) Moja ukochana książka!

3 Le carré de Pluton (data wydania 11 październik 1999)

to druga część autobiografii BeBe, opisującą dalsze Jej losy po skończeniu z filmem - czyli walka o los zwierząt, aż do lat '90.
Ta książka wydaje mi się być jeszcze ciekawszą z uwagi na sam temat zwierząt, które uwielbiam! Ale tym samym jest ona nieatrakcyjna dla żądnych skandali polskich wydawców i dlatego nie doczekaliśmy się jej polskiego wydania. Żal...

4 Un cri dans le silence (data wydania 7 maj 2003)
Krzyk w ciszy (data wydania maj 2003)

to krzyk do nas, ludzi byśmy się obudzili i przestali niszczyć siebie i otaczający nas Świat! Książka idealnie obrazuje to co się dzieje na Świecie, wytyka nasze wady, sprowadza na Ziemię, budzi z otumanienia! Strasznie się denerwowałem czytając tę książkę, zwróciłem również uwagę na wiele ważnych spraw dotyczących naszego życia... Strzał w dziesiątkę!

5 Vies privées (data wydania 13 wrzesień 2006)

to wywiad rzeka z przyjacielem-dziennikarzem Henry-Jean Servat. 'Moje życia prywatne' opowiadają o... życiu i mężczyznach Bri-Bri. Więc pewnie jest tam nieco pikantnych szczegółów, dlatego nie wiem co się tak ociągają z polskim wydaniem.


5 Pourquoi ? (data wydania 14 wrzesień 2006)

DLACZEGO? - pyta Brigitte Bardot. Dlaczego uważamy się za panów Świata, znęcamy się nad zwierzętami, nie mamy żadnych zahamowań ni wstydu. Nie szanujemy nikogo i niczego, zwłaszcza naszych mniejszych braci - zwierząt, które zostały stworzone po to, byśmy się nimi zajmowali i opiekowali. Są zależne od nas i ludzi i jest to nagminnie wykorzystywane. W złych celach.
To druga książką, którą BARDZO chciałbym przeczytać. Niestety, prędzej się chyba nauczę języka francuskiego, niż doczekam polskiego wydania. Bieda...

W Polsce wydano dwie z tych książek napisanych przez Brigitte, ale również trzy inne:

1 Maria Oleksiewicz:
Bardot (data wydania 1979)

to minibiografia, napisana z wielką dozą subiektywizmu. Nie polecam.

2 Roger Vadim:
D'une étoile l'autre (data wydania 1986)
Moje trzy żony: Bardot, Deneuve, Fonda (data wydania 1990)

to wspomnienia Rogera Vadima - pierwszego męża Brigitte.
(Książka jest podzielona na trzy części - dwie inne słynne kochanki - bo mężem Catherine Deneuve to on nigdy nie był... Nie wiem kto wpadł na taki tytuł... ŻAL)
Biografię się przyjemnie czyta i przynajmniej wszystko się zgadza z tym co napisała sama Brigitte. Bo niestety, nie jest tak w przypadku następnej książki.

3 Jeffrey Robinson:
Bardot - Two Lives (data wydania 1994)
Brigitte Bardot - (data wydania 1995)

to książka, która była reklamowana jako pierwsza biografia Brigitte Bardot napisana przy udziale gwiazdy.
Okazało się jednak, że nie do końca...
Brigitte Bardot spotkała Jeffrey'a Robinsons jeden jedyny raz w życiu o czym pisze w słynnym wstępie do owej książki. Pojawił się znikąd z różą w dłoni, opowiadał o Jej dzieciństwie, jakby naprawdę Ją dobrze znał, powiedział, że napisał o Niej książki i chciałby by Brigitte napisała do niej wstęp. Bardotka poprosiła o udostępnienie Jej tej książki, by się dowiedzieć co tam wypisał, ale niestety nie miał jej przy sobie... Potem zniknął, ale tak często wydzwaniał do męża Brigitte - Bernarda d'Ormala i Jej siostry Mijanou, tak ich prosił, by wpłynęli na to, by napisała ten wstęp, że po kilku tygodniach namów zgodziła się i napisała te kilka słów. Obiecał, że znaczna część profitów zostanie przekazana Jej Fundacji broniącej zwierząt i dlatego się zgodziła.
Po ukazaniu się książki, okazało się, że prócz kilku słów wypowiedzianych przez osoby, z którymi Robinson naprawdę rozmawiał, cała reszta to w większości plotki i sensacje z brukowców...
Wszystko skończyło się nerwami i sądem.


Tak więc z tych pięciu książek dotyczących Brigitte Bardot wydanych w Polsce, polecam trzy z nich: dwie autorstwa samej Bardotki - 'Inicjały B.B. : Pamiętniki' i 'Krzyk w ciszy' oraz jedną napisaną przez Rogera Vadima - 'Bardot, Deneuve, Fonda'.
Resztę można sobie z czystym sumieniem darować!

Można je dostać na Allegro, lub dwie pierwsze także tu:
http://www.inbook.pl/index.php?a=szukaj&s=bardot&d=1&g=a&x=20&y=23

POLECAM!

bardotek69

Polecam "Marilyn" Normana Mailera. Wprawdzie w dużym stopniu książka opiera się na domysłach autora, ale myślę, że warto przeczytać. ;] Poza tym zawiera dużo ciekawostek.
Jest jeszcze "Blodynka" Oates Joyce Carol, książka niezła, ale trudno ją nazwać biografią. ;]

użytkownik usunięty
Sugar_Kane

Skoro biografia Marilyn autorstwa Mailera opiera sie na domyslach( np o jej rzekomych aborcjach,co jest zwyklym oszczerstwem,bo udowodniono,ze to nieprawda) ,to nie jest wiarygodnym zrodlem informacji,jakim powinna byc biografia ,tylko czytadlem wydanym dla wzbudzenia taniej sensacji i dorobienia sie na zmarlej slawie Nie mowie tu o Blondynce czy Marilyn .Ostanie seanse,bo te ksiazki maja cechy powiesci.Tak jak ktos tu nizej napisal tylko ksiazka D.Spoto zawiera rzetelne informacje o MM Ksiazka mailera to g..wno ,az dziw ze tyle osob na filmwebie powoluja sie na nia lub czerpia z niej zrodlo wiedzy o MM ,albo czasopisma dla tzw nowoczesnych kobiet jak Twoj Styl (bylem zazenowany niskim poziomem artykulu na 50lecie)i portale plotkarskie Dla osob,ktore cenia sobie PRAWDE na temat MM ta ksiazka jest na czarnej liscie

bardotek69

Blondynka : http://merlin.pl/Blondynka_Joyce-Carol-Oates/browse/product/1,265542.html

Baby_Jane

Aby dostać jakąkolwiek książkę to niestety w tym momencie najlepsze jest allegro i antykwariaty. Też dałam się złapać na merlina a jak przyszło co do czego to "pozycja niedostępna". Obecnie mam 9 książek o MM i 6 z nich jest z allegro, więc radzę śledzić aukcję w miarę często:)

butterflyp

Błagam, nie czytajcie takich bzdur jak "MM ostatnie seanse" tosz to historia z palca wyssana, a "Blondynka" to nie biografia tylko powieść, również bezsensowna .. Książek o MM jest niewiele u nas w Polsce, jednak najbardziej polecam biografie D. Spoto to jest książka nr 1 i najbardziej prawdziwa, jednak ta książka wyszła prawdopodobnie tylko w jednym nakładzie, kilka lat temu więc w księgarniach jej nie dostaniesz, szukaj na allegro czasem się pokazuje.

olanieolenka

Dlaczego 'Ostatnie seanse' nazywasz bzdurami? Oczywiście wiem, że jest to bardziej powieść niż dokładna biografia - autor sam to przyznaje. Ale książka jest strasznie wciągająca i przedstawiona tam historia jest autentyczna, niektóre dialogi są czystą fikcją, jednak pasują do całości i obraz Marilyn jako osoby, który sobie odtworzyłem po lekturze książki bardzo mi odpowiada.

Nie każdemu musi się podobać wszystko, więc nie przekreślaj czegoś, czego sama nie znasz.

Co do książki Spoto to tylko na polskich forach wszyscy się nią zachwycają - na www.IMDB.com biografia ta jest najczęściej ODRADZANĄ przez fanów Marilyn, jakoby kształtowała nieprawdziwy obraz M.M.... Nie czytałem więc nie wiem, jednak nie sugeruję się opinią tylko jednej strony. Tak jak robią to pewnie niektóre osoby...

bardotek69

"Nie każdemu musi się podobać wszystko, więc nie przekreślaj czegoś, czego sama nie znasz."
Książka "MM Ostatnie seanse" stoi u mnie na półce i została prze zemnie przeczytana. Uwierz mi ze sporo wiem o MM, i pierwszy raz słyszę żeby ktoś odradzał lekturę Spoto, bo jest wręcz przeciwnie, fani polecają tą książkę. Jego biografia jest chyba najbardziej wiarygodna, za to książkę "Ostatnie seanse" nie warto traktować poważnie(jest sporo takich książek), a poza tym uważam że jest nudna, ale to tylko moja opinia.

olanieolenka

Jeżeli czytałaś to zwracam honor. Jednak jak widać ilu ludzi tyle gustów - ja ją przeczytałem w trymiga, tak mnie wciągnęła.

Niestety nie mogę teraz znaleźć tematu na temat biografii Marilyn, gdzie widziałem tak wiele wpisów osób odradzających książkę Spoto, ale znalazłem tylko małą wzmiankę o tym, że ludzie jej nie lubią w pierwszej odpowiedzi na temat:

http://www.imdb.com/name/nm0000054/board/thread/126277433

Czytałem biografię Audrey Hepburn tego samego autora i bardzo mi się podobała.

Nie czytałem Marilyn, więc nie wiem, konfrontuję jednak opinię polskich fanów z tą amerykańskich - może to zależy od tłumaczenia tej książki, że się tak podoba tutaj, skoro w oryginale nie została zaaprobowana.

bardotek69

Czytałam opinię, że Spoto napisał o MM tak jakby jej po prostu nie lubił. Może to dlatego fani nie lubią jego biografii. A książka 'Ostatnie seansu' mi się także podobała.

bardotek69

Czekam aż dydadzą u nas biografie Marilyn autorstwa:

Donald H. Wolfe
i
Michelle Morgan

bo z opinii i wypowiedzi amerykańskich fanów są to dwie najlepsze biografie M.M., jakie do tej pory zostały wydane w ogóle!

bardotek69

Przeczytałem właśnie 'The Assasination of Marilyn Monroe' Donalda H. Wolfe'a i uważam, że to jedna z najlepszych i najciekawszych książek, jakie kiedykolwiek czytałem (a czytałem ich sporo). Wynika z niej, że Marilyn Monroe została zamordowana. Mam nadzieję, że ci, którzy stoją za Jej zabójstwem smażą się w piekle, a jeżeli jeszcze żyją, do dostaną za swoje po śmierci! Biedna Marilyn! Spoczywaj w pokoju. Ona tylko pragnęła miłości i szczęścia. Nie było Jej dane ani jedno, ani drugie.

bardotek69

Pragnę poinformować wszystkich zainteresowanych, że już niedługo ukaże się u nas tłumaczenie najlepszej - obok biografii Donalda Spoto - książki o Marilyn Monroe, autorstwa Michelle Morgan! Naprawdę ciekawa, wielce informacyjna lektura, nie będziecie jej mogli odłożyć! Mam oryginał, ale książka jest tak świetna, że i na polską wersję się zdecyduję!
Gratka dla fanów Marilyn, którzy nie znają angielskiego a nie mają wolnych 100zł na unikatowe dziś tłumaczenie biografii autorstwa Spoto!

Polecam!

użytkownik usunięty
bardotek69

Nie mogę się doczekać , chętnie dołączę ją do swojej kolekcji książek o MM .

Tutaj można trochę poczytać o książkach poświęconych Marilyn marilyn-monroe.cba. pl

ElsieM

Dzieki, widze ze sie podniecacie ksiazka Michelle Morgan o ktorej pisalem niemal 3 lata temu. Jest naprawde swietna (w sumie mam nadziej, ze tlumaczenie choc w 50% bedzie tak dobre jak oryginal!), kupuj w ciemno!

bardotek69

Na pewno kupię bo czytałam o niej dużo pozytywnych opinii i jestem strasznie jej ciekawa.

ElsieM

Najlepsza biografia Marilyn do tej pory! Macie juz???

http://www.empik.com/marylin-monroe-za-kulisami-morgan-michelle,p1100284802,ksia zka-p

bardotek69

Mam i przeczytałam. Jest cudowna, polecam :)

ElsieM

A Spoto czytalas? Ktora wolisz?

bardotek69

Czytałam i ciężko wybrać mi lepszą. Według mnie obie są warte uwagi. Zarówno Spoto jak i Morgan poświęcili bardzo dużo czasu na zbieranie rzetelnych materiałów i książki wzajemnie się uzupełniają, dlatego najlepiej mieć je obie :) Zaraz za nimi jest według mnie biografia Banner.

ElsieM

Właśnie jestem w trakcie czytania tej książki - jest świetna - muszę się opierać jej przeczytaniu za jednym zamachem, bo żałowałabym, że tak szybko pozbawiłam się przyjemności jej czytania :).

madz20

Nooo. Cudo, nie ksiazka:)

bardotek69

Zgrabnie i zwięźle napisana. Czuć zaangażowanie autorki w przedstawienie historii Monroe w sposób jak najbardziej rzeczowy i bliski prawdy. Duży plus za przeprowadzenie rozmów ze znajomymi MM z czasów dzieciństwa i młodości.

ElsieM

bardzo się cieszę, że wszystkim podoba się biografia napisana przez Morgan :) Ciekawi mnie strasznie jaką kolejną pozycję wypuszczą z Marilyn w tym roku. Według mnie mogliby przetłumaczyć MM Personal albo Marilyn Encyclopedia: Adam Victor.

użytkownik usunięty
ElsieM

Ja też przeczytałam "Marilyn Monroe. Za kulisami" Michelle Morgan i bardzo sobie chwalę. Na pewno jeszcze do niej wrócę. Szczerze polecam.

użytkownik usunięty
bardotek69

1."Fragmenty.Wiersze,zapiski intymne,listy" Marilyn Monroe,
2."Metamorfozy Marilyn Monroe"David Wills,
3."Marilyn.Osobisty album Marilyn Monroe" Calhoun, Ward
4"Marilyn Monroe.Życie bez happy endu"Krzysztof Żywczak,
5."Blondynka"Joyce Carol. Oates ,
6."Skłócona z życiem.Intymna biografia Marilyn Monroe" Louis Banner
7.Speriglio, Milo A."Marilyn Monroe - morderstwo zatuszowane"
8.Morgan, Michelle "Marilyn Monroe : za kulisami"
9.Clark, Colin "Mój tydzień z Marilyn"
10.Maerker, Christa."Marilyn Monroe & Artur Miller"
Lecz to raczej nie wszystkie książki o MM w j.polskim

Tak, wiem, ale dzieki. Z tych najlepszych to zapomnialas dodac ksiazki autorstwa Donalda Spoto - jest swietna!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones