Massimo Troisi

biografie

(1)
  • Włoski aktor, reżyser i poeta Massimo Troisi urodził się 19 lutego 1953 roku w San Giorgio a Cremano koło Neapolu (Włochy). Wychowywał się w rodzinie wielodzietnej. Jego ojciec był maszynistą, matka zmarła, kiedy był jeszcze dzieckiem. Trudna sytuacja finansowa niepełnej rodziny zmusiła młodego Massima do ciężkiej pracy od najmłodszych lat. To z kolei wpłynęło na problemy z sercem, osłabionym gorączkami reumatycznymi.

    W młodości zaczął pisać poematy oraz grać w lokalnym teatrze. Występował razem z przyjaciółmi z dzieciństwa, w tym ze słynnym aktorem Lello Areną. Razem z nim i z jeszcze jednym kolegą stworzyli kabaretowe trio. Z początku nazywali się "I Saraceni", później zmienili nazwę na "La Smorfia". Po pewnym czasie zaczęli występować ze swoim show w radiu, a później w telewizji, zyskując dużą popularność.
    Z czasem Troisi zaczął sam pisać scenariusze, reżyserować i występować w filmach. Jego debiut nastąpił w 1981 roku w komedii pt."Ricomincio da tre". Film odniósł niebywały sukces, przynosząc mu nagrodę David di Donatello oraz tytuł jednego z najbardziej obiecujących młodych reżyserów. Od tej pory jego kariera nabrała tempa. Zagrał w wielu produkcjach, w tym u jednego z największych włoskich reżyserów, Ettore Scoli, w filmach: "Która godzina? ", "Splendor" oraz  "Kapitan Fracasse ".

    Międzynarodową sławę, uznanie oraz nominację do Oscara zyskał za swoją kreacją prostego syna rybaka imieniem Mario w komediodramacie pt.  "Listonosz ". Niestety nigdy nie dowiedział się o swoim sukcesie, ponieważ 12 godzin po nakręceniu ostatnich scen, jego serce nie wytrzymało. Zdawał sobie sprawę z poważnej choroby, która wymagała jak najszybszej interwencji chirurgicznej, lecz opóźniał operację, aby zdążyć ukończyć ten film. Zmarł w domu swojej siostry w Rzymie.

opinie i nagrody
multimedia