Peter William Postlethwaite

Pete Postlethwaite

biografie

(1)
  • Peter William "Pete" Postlethwaite jest znany jako angielski aktor sceniczny, telewizyjny oraz filmowy, który za swoje osiągnięcia w 2004 r. został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.

    Przyszedł na świat w miejscowości Warrington dnia 7 lutego 1946 r. Był czwartym i najmłodszym dzieckiem Williama i Mary. Został wychowany w rzymsko-katolickiej rodzinie pracowniczej z dwiema siostrami (Anne i Patricią) oraz bratem (Michaelem). Jako młody chłopiec był ministrantem w lokalnym kościele. Podczas nauki w college'u, na przekór swoim rodzicom, zainteresował się teatrem. Zanim postanowił uczyć się aktorstwa na Bristol Old Vic Theatre School szkolił się jeszcze na nauczyciela w St. Mary's College w Strawberry Hill oraz uczył dramatu na Loreto College w Manchesterze.

    Postlethwaite rozpoczął swoją aktorską karierę w Everyman Theatre w Liverpoolu. Był związany również z Manchester Royal Exchange oraz Royal Shakespeare Company. Początkowo Pete grał skromne role. Pierwszy jego aktorski sukces miał miejsce w roku 1988 dzięki filmowi pt. "Dalekie głosy, spokojne życie". Równie udany był jego występ w 1993 r. w filmie "W imię ojca", za który otrzymał nominację do Oskara. Być może najbardziej jest znany z roli tajemniczego prawnika w filmie "Podejrzani". Zagrał jeszcze w innych znanych filmach, takich jak: "Obcy 3", "Amistad" czy też w "Incepcji". Podczas kręcenia filmu "Zaginiony Świat: Park Jurajsk" reżyser Steven Spielberg nazwał go najlepszym aktorem na świecie. Po udziale w filmie "Wiek głupoty" zaczął interesować się problemem globalnego ocieplenia, został nawet aktywistą, w swoim ogrodzie zainstalował turbinę wiatrową.

    Postlethwaite mieszkał w West Itchenor zanim przeniósł się do Shropshire ze swoją żoną Jacqueline Morrish, z którą wziął ślub dopiero w 2003 r. Doczekali się dwojga dzieci - syna Williama Johna i córki Lily Kathleen.. Pete był nałogowym palaczem od 10 roku życia.
    W 1990 r. zdiagnozowano u niego raka jądra. Aktor zmarł 2 stycznia 2011 r. w szpitalu Royal Shrewsbury z powodu innego raka, trzustki.

opinie i nagrody
multimedia