Roman PolańskiI

Raymond Roman Thierry Liebling

8,3
14 563 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Roman Polański

I mam na to powody:

1) W tamtych czasach Polański był jednym z bogatszych reżyserów w Hollywood, natomiast ta
13-latka była biedna i pewnie by mieć na chleb (a nawet i na soczystego indyka nadziewanego
ziemniaczanym puree) była zmuszona przez swoje własne myśli wrobić Romka licząc na jakieś
odszkodowanie.

2) Każdy wie, że Romek miał przerażające dzieciństwo, które spędził w getcie i po takiej traumie
na pewno stał się ogromnym wrażliwcem, który pragnie zapomnieć o przeszłości. Tym bardziej z
pewnością stał się jeszcze większym po morderstwie ciężarnej żony. Nie sądzę, że po tym co
przeszedł zgwałcił by tą nastolatkę.

Poza tym Polański to człowiek, któremu naprawdę współczuję życiorysu (dzieciństwo,
zamordowanie małżonki czy właśnie ten gwałt) i ma chyba najbardziej ponurą biografię ze
wszystkich Hollywoodzkich filmowców. Natomiast ten sędzia co decydował o jego losie był nie lepszy.
Zmieniał żony częściej jak koszulę i gustował w o kilkadziesiąt lat młodszych dziewczynach, a dodatkowo
lubił prowadzić rozwodowe sprawy.

Widac, ze nawet nie znasz sprawy... Nie chodzi o to, ze kogos zgwalcil, bo typka nawet w jakims talk show czy wywiadzie mowila, ze tego chciala i nie ma do niego o nic pretensji, wiec primo, to nie kwestia wiary czy to zrobil, bo to po prostu jest fakt, poza tym twoje domysly, ze chodzi o odszkodowanie, to totalna bzdura. Chodzi o sam fakt stosunku z nieletnim, ktory jest przestepstwem bez wzgledu na to czy "chciala". Poza tym, myslisz, ze tacy zwyrole to skad sie biora?... najczesciej, o ile to nie jacys psychole, to z totalnej patoli, gdzie dostanie od ojca w morde za nic to codziennosc, to wlasnie ludzie po "przejsciach" maja narabane we lbie (oczywiscie nie wszyscy, a raczej mniejszosc, nie generalizuje).

Jak dla mnie powinien juz dawno gnic w kiciu, jezeli chodzi o "normalnych" pedofilow to jakos nikt nigdy nie ma watpliwosci, ale wystarczy byc "artysta" i mozna robic wszystko...

sorki za bledy, pisalem na telefonie...

maciekson

Kiedy forumowi karniści zauważą różnicę między nieletnim a małoletnim?
Nie ma takiego przestępstwa jak stosunek z nieletnim, bo nieletni to osoba, która popełnia czyn zabroniony nie ukończywszy 17 lat - to zawsze sprawca przestępstwa nigdy pokrzywdzony nim.

maciekson

Ja idąc za własnym doświadczeniem, trzymam się wersji - iż Roman nie wiedział ile lat ma owa dziewczyna. Wielokrotnie bawiłem się z paniami, które wyglądały na pełnoletnie i z całą stanowczością twierdziły - iż mają 18 itp. Dopiero po jakimś czasie wychodziło, że sporo zawyżały swój wiek. A ile było takich, o których nie wiem. Oczywiście nie uprawiałem z nimi seksu, jestem romantykiem. ; p Ty nie miałeś podobnych sytuacji? Facet się pomylił, sporo już i tak wycierpiał, więc po co go dalej piętnować na stare lata. Tak na marginesie. Polański popełnił głupotę, ale jak nazwać osoby, które każdy jeden film Romana uważają za kupę - bo twórca spał z trzynastolatką 40 lat temu.

Troublesome

Widać, że nie znasz sprawy. Polański nigdy nie zaprzeczał, że od początku był świadomy jej wieku. Nigdy nie była to też jego linia obrony.To argument wymyślony przez jego fanó, którzy być moze relatywizują w ten sposób własne przewinienia. Polański poznał ją, gdy dostał zlecenie od francuskiego miesięcznika na zrobienie zdjęć młodej nimfetce (13-15 lat). Agencja przesłała mu CV kilku, z pełnymi danymi urodzenia itd. Z wielu wybrał właśnie Samanthe. Zatem skoro najpierw widział jej CV a później Samanthe to nie ma możliwości by nie znał jej wieku.
Do tego Polański nie poczuwał sie do winy i po ucieczce wręcz prowokował amerykański wymiar sprawiedliwości i prasę. Zaraz po ucieczce nawiązał romans z 15-letnią Nastasią Kinky. Widywany był tez z innymi nastolatkami i śmiało z usmiechem mówił w wywiadach, ze nie będzie przepraszał, ze lubi młode dziewczęta, jędrne itd. Dopiero jak urodziły mu sie dzieci i chciał jakoś uregulować sytuację prawną z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, bo sprawa zamykała mu drogę do Hollywood, publicznie przeprosił. Jednak po latach cynicznych wypowiedzi te przeprosiny zakrawały według mnie na kpinę.I żeby było jasne. Uważam, ze to utalentowany reżyser i inteligentny erudyta, ale to w niczym nie umniejsza jego winy i tego demonstrowanego przez lata przekonania, ze jemu wolno więcej i zwykłe szaraki nie mają go prawa osądzać.

Barbarra_Ra

No cóż. Dopuścił się świadomie przestępstwa i czuł się bezkarnie. Zbiegł przed wyrokiem. Za to nie powinno być usprawiedliwienia. Jako reżyser robił dobre filmy, ale jako człowiek był niegodziwcem.

mmgar

I według prawa wszyscy powinni być równi. On też.

maciekson

Ale przyznaj, że gdyby wszystkich, którzy odbyli stosunki z nieletnimi wsadzili do więzień to nie byłoby juz miejsca dla nikogo innego (nawet w Polsce), więc też nie przesadzajmy. Laski, które pchają się bogatym gościom do łózek budzą moje mocno negatywne uczucia.

majkalipcowa

Mam w ogóle problem psychiczny, żeby czytać te bzdury... Pani @madz20 może wracać na studia prawnicze czepiać się swoich kolegów o błędy w definicjach, bo tutaj nie o to chodzi. @Troublesome Nie mówię o głupich siksach która w wieku 16 lat z 5 kilo tapety na ryju twierdzą, że mają 20, tylko kuźwa o dziecku (dla niewtajemniczonych miała wtedy 13 lat) @majkalipcowa roz*ebałeś system... Gdyby to ode mnie zależało wszystkich gwałcicieli i pedofilii po udowodnieniu winy (po oczywiście 100% dowodach, zdjęcia na komputerze itp.) stawiałbym pod mur. A to że gówniara pcha Ci się do wyra, Cię nie tłumaczy...

maciekson

Uspokój się i czytaj uważniej. Nie pisałam, że popieram pedofilię. Ale totalnie brzydzę się laseczek, które pchają się do łózek bogatym kolesiom. Zepsute dziewuchy, dla których liczy się tylko kasa i dobre nazwisko. Ta kobieta sama wielokrotnie stwierdziła, że nie ma do niego pretensji, a Ty rozrywasz szaty w jej obronie. Może stanąłbyś w obronie ofiar tej prawdziwej pedofilii, która jest wokół i zrobił coś naprawdę pożytecznego.

majkalipcowa

Matko, przecież jej nie bronię, tylko twierdzę, że skoro złamał prawo, to powinien ponieść konsekwencje. Nie ma równych i równiejszych.

maciekson

A czy nie poniósł konsekwencji?

maciekson

Zasadnicze znaczenie mojej wypowiedzi sprowadza się do tego, że osoby, które nie mają pojęcia o prawie nie powinny się o nim wypowiadać, a niestety Twoja wypowiedź zakrawa o taką sferę, w której kończy się miejsce dla poczucia przyzwoitości laika a zaczyna pole dla profesjonalistów - i nie mówię tu tylko o prawnikach ale i o seksuologach, psychologach i biegłych innej maści, bo ta sprawa jest sprawą bardzo złożoną i bez wiedzy stricte fachowej nie da jej się sprawiedliwie ocenić. Cały problem leży w tym, że gawiedź uwielbia oceniać innych, wytykać palcami i ferować jedynie słuszne wyroki. Tylko do czego to prowadzi? Do tego, że skala nienawiści w naszym społeczeństwie przypomina nabrzmiały balon, który za chwile wybuchnie a to forum staje się zwykłym szambem, które przykro czytać. Wystarczy nabrać trochę pokory dla ograniczeń własnej wiedzy i zająć się własnym życiem zamiast oceniać kogoś niesprawiedliwie, bo to co robisz nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, a jeśli coś jest niesprawiedliwe to jest też nieprzyzwoite zatem nie uchodzi komuś kto robi z siebie męża opatrznościowego.

madz20

O jak dobrze, że Pani jest... Dlaczego na świecie jest tak mało takich mądrych ludzi? :) Pozdrawiam!

madz20

To, co Ty robisz również nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. Wystarczy tylko stosowac zasady dla wszystkich takie same.

madz20

Mam jednak nadzieję, że Polska się poprawia...

maciekson

Zgadzam się. Rzekoma elita zawsze chce usprawiedliwiać swoje podłe czyny, wyolbrzymiając je jedynie w przypadku gawiedzi. Zgwałcenie dziecka zawsze będzie zgwałceniem dziecka i żaden tytuł tego nie zmieni. Wymagajmy od wszystkich to samo. Polański świetny reżyser, lecz podły i moim zdaniem nikczemny człowiek.

maciekson

Chciałbym zapytać dlaczego zdecydowałeś się ocenić jego twórczość jako reżysera oceną niedostateczną?

Też nie wierzę. Takie młode chętnie maskują swój młody wiek, by zrobić to, zwłaszcza jak gość jest bogaty, bo zawsze później można oskarżyć o pedofilię i liczyć na kasę.

Dasot

I ja się dołączam. Warto też wziąć pod uwagę to, że w latach 70 było wśród nastolatek wręcz modne sypianie z gwiazdami muzyki i filmu, bardziej niż kiedykolwiek. Weźmy pod uwagę chociażby Iggy'ego Pop'a, który będąc w okolicach trzydziestki spotykał się z 14latkami, czy Jimmy'ego Page'a, który mając lat 28 sypiał z 14latką (Lori Madox ). Wszystkie sławne groupies z początku lat 70, zaczynały swoją "karierę" w wieku lat 13, 14, 15. Można powiedzieć, że był to chleb powszedni i nigdy mnie nie dziwiło to, że i Polański zrobił to z młodą dziewczyną. Za to dziwi mnie i boli ten brak równości - "związek" Page'a z nastolatką był upubliczniony, były zdjęcia, wszyscy o tym wiedzieli, a mimo to nikt nie zrobił wokół tego szumu, zaś Polański musiał przez to wiele przecierpieć i kiedy czytam krzywdzące komentarze dotyczące tej sprawy pod każdym filmikiem na youtube (z tego co zauważyłąm, to tylko polacy nie dają Polańskiemu spokoju), artykułem czy na filmwebie, wstydzę się za to, że i oni i ja jesteśmy polakami...

holyGibson

madre slowa , czekalem na taki post

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Ona już była po swojej inicjacji nim ją Romek "dorwał", więc tak.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

nieporozumienie - rozmawiasz z kobietą.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

nie warto w to brnąć. Filmweb to miejsce dla ludzi mających coś do powiedzenia na tematy związane ze sztuką filmową. proszę, trolluj gdzie indziej, bo tutaj Ci się nie uda.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
maria2007_filmaniak

Eche... jak on sam ma niewiele ponad 10 lat...

To, co piszesz to nie argumenty, przeciw lecz za. Wracając do Romana Polańskiego ja już odreagowałem na sprawę gwałtu. Przeszło mi i myślę, że już zapłacił wiele za to, co zrobił. Postąpił nagannie. Należała się za to kara. Lecz to zostawiam czasowi. Uważam jednak, że Roman Polański jest najlepszym naszym reżyserem i jeśli maiłbym oceniać jego kunszt reżyserski bez wahania stawiam go bardzo wysoko.


kasa, trauma z dzieciństwa, czy zabójstwo żony nie zmienia faktu, że obcowanie seksualne z dzieckiem to przestępstwo. przestępstwo najohydniejsze z możliwych. wykorzystanie dziecka w sposób przedmiotowy. trzeba być chorym, zboczonym sku***synem żeby zrobić coś takiego. jego dorobek artystyczny. skąd innąd ogromny, nie ma znaczenia, a żadne zasługi nie powinny zwalniać od odpowiedzialności karnej.

carreno

Nic dodać, nic ująć.

Gościu czy ty nie rozumiesz że on sam się wielokrotnie do tego przyznał? W wywiadach próbował się nawet tłumaczyć, że to co zrobił nie było takie złe.

Pericorp

Dla mnie sprawa wyglada jednak troche inaczej sama mam koleżanke, która urodziła dziecko w wieku 14 lat , dzisiaj ma 40 kilka, ale ojciec dziecka był rok starszy po prostu głupota natomiast jak 30 kilkuletni facet ciaga do łózka 13 latke to juz zmienia sie obraz sytuacji. bo jest to osba dorosła i nie powinna robic takich rzecz,. Nieważne czy 13 lotatek tego che czy ie che. W usa spanie z osoba ponizej 15 roku zycia jest automatycznie kwalifikowane jako gwałt i tym bardziej trzeba myslec co sie robi. Polański był tam chyba z Nicholsonem, snajc standardy USa Nicholson prysnał nie dotykajac małej, Polański wychowany w polandi gdzie takie rzeczy mogły ujsc bezkarnie pozwolił sobie, na tym polega róznica do 15 roku zyca nie dotykaj i jest to skuteczne i chroni j4ednak dzieciaki przed wybrykami rezyserów czy piosenkarzami a później to juz kazdy ma swój rozum.Amerykańskie standardy mi sie podobaja, tam sie tego przestrzega bo kazdy sie boi kłopotów u as , wystarczy popatrzec co wyprawia władza dzisiejsza.Jask dla mnie mamusia dziewczyne przywiozła na zdjecia i zostawiła z dwoma facetami w willi pod miastem. Akurat dz9eczyna mogła czuc sie wykorzystana i przez polańskiego i pr5zez matke, która pewnie chciała wyciagnac kase i po to ja przywiozła. Po tylu latach nalezy juz dac spokój całej sprawie i zostawic tego polańskiego w spokoju, zrobił dawno głupia rzecz i tyle, chociaz gwałt w znaczeniu dosłownym to nie był, tylko afera ropetana pewnie przez matke, na temat matki szkoda gadac a dziewczyna lat 13 to jeszcze mysli jak dziecko, chociaz wygladac juz , w niektórych przypadkach moze jak kobieta i sie zgodziła na te chora sytuacje wykreowana przez dorosłych wokół niej.Co by nie mowic Polański łatwego zycia nie miał a to jescze mu dokuczyło i ciagnie sie za nim bo przeciez miał chyba prowadzic festiwal w Can w tym czy tamtym roku i organizacje kobiece złozyły protest i zrezygnował, po prostu za pewne sytuacje sie odpowiada i płaci, mimo ,ze nie siedział to jednak pąłci cały czas za te sytuacje, moze i dobrze bo mozna powiedziec, ze nie uniknał odpowiedzialnosci. Obawiam sie ,ze jakby mieszkał w Polsce to by poprowadził niejeden festiwał i to jest róznica miedzy standardami zachodnimi a polskimi.

Ami_656

Zgadzam się. Polański całe życie płaci za to co zrobił, mimo że nie siedział w więzieniu. Wystarczy przypomnieć, że nawet nie mógł odebrać Oscara, a to chyba najważniejsza nagroda amerykańskiego kina. Poza tym to nie jest zbrodniarz powtarzający to co zrobił, a kobieta już od lat prosi żeby ten temat zamknąć.
Żeby tak każdego gwałciciela ścigali jak jego, to świat byłby piękniejszy, a tu łatwo faceta ścigac, bo już nie ucieka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones