Ryszard Filipski 

8,3
15 858 ocen gry aktorskiej
Ryszard Filipski
Słynny polski aktor i reżyser. Przyszedł na świat w 1934 roku we Lwowie w rodzinie tramwajarza. Debiutował epizodami w takich produkcjach jak "Kanał" w reżyserii Andrzeja Wajdy czy w pierwszej ekranizacji "Zemsty" Aleksandra Fredry. W 1956 roku zagrał jedną z głównych ról w dramacie "Koniec nocy". Na ekranie partnerowali mu przyszłe legendy polskiego kina Zbigniew CybulskiRoman Polański. 2 lata później Filipski zdał egzamin eksternistyczny w Krakowskim PWST. Rok później pojawił się w kręconej przez  Polańskiego etiudzie "Gdy spadają anioły". Aktor z powodzeniem odnajdywał się w rolach twardych mężczyzn występując w licznych polskich kryminałach.

Poza karierą filmową odnosił sukcesy w założonym przez siebie prywatnym teatrze "Eref-66". Jego wystawiony na scenie monodram "Ja i mój brat" otrzymał przychylne recenzje krytyków ale jednocześnie spotkał się z oskarżeniami o Antysemityzm, któremu sam Filipski zaprzeczał. 

Dwoma najpopularniejszymi ekranowymi wcieleniami Filipskiego są kreacje Wachmistrza Soroki w nominowanej do Oscara superprodukcji "Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana i majora Henryka Dobrzańskiego w wojennym widowisku "Hubal" wyreżyserowanym przez Bohdana Porębe. Rola pierwszego partyzanta II wojny światowej dała Filipskiemu nagrodę na MFF w Panamie oraz Złotą kamerę dla najlepszego aktora przyznawaną przez czasopismo "Film". W 1974 roku Filipski stanął po obu stronach kamery w szpiegowskim thrillerze "Orzeł i reszka" w którym wcielił się w postać mężczyzny, którego chcę zwerbować amerykański wywiad. Dołączył również do grona aktorów wcielających się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego w historycznym obrazie "Zamach stanu", który też wyreżyserował. Film odniósł jednak klapę finansową i po jego premierze w 1980 roku Filipski na dłuższy czas zniknął z aktorskiego świata i popadł w nędzę. Do kina powrócił dopiero w 2003 roku u Jerzego Hoffmana w ekranizacji powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego  "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" i  w nakręconych przez Patryka Vege serialach "PitBull" i "Kryminalni".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 lipca 1934

data śmierci: 22 października 2021

miejsce urodzenia: Lwów, Polska, (obecnie Ukraina)

żona Ludmiła Ogińska, 2 dzieci
Pod koniec lat 90-tych XX wieku w plebiscycie zorganizowanym wsród polonii amerykańskiej Ryszard Filipski uznany został za najlepszego polskiego aktora.
Otrzymał następujące odznaczenia państwowe:
- 1974 r. - Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury";
- 1978 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Aktor był brany pod uwagę do zagrania głównej roli w filmie
"Krótki dzień pracy". Jednak Krzysztof Kieślowski nie zgodził się na zaangażowanie Filipskiego do swego filmu z powodu złych stosunków między nim a aktorem. Rolę w filmie dostał Wacław Ulewicz.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

ryś

użytkownik usunięty

jest do dupy!!!!!!!!!!nie lubie faceta,jako aktor moze i jest ok,ale osobiscie to penera.

Bardzo otalentowany człowie...szkoda, że tak mu się ułożyło... Poznałem go osobiście dwa lata temu. Mieliśmy kilka spotkań - ja chciałem spisać jego biografię - taki wywiad-rzekę..on za wszelką cenę chciał, bym wydał jego książkę.... Książka..cóż.. jak on sam - przesiąknięta jaką pasją religijną. Wydał mi się bardzo...

więcej

Bardzo dobry aktor , a że nie lubi żydów..... nie każdy musi ich lubić. Cytat.......................
"Aktor Ryszard Filipski, odtwórca roli "Hubala", a prywatnie filar Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald", miał nawet specjalny zeszycik, w którym zapisywał Żydów. I dzielił ich na rodzaje.

Żalił się nawet Jerzemu...

Wor - i wszystko w temacie, świetny wybór aktora.

tyle w temacie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones