Sarah Jessica Parker

biografie

(2)
  • Urodziła się w Ohio, wychowała w Cincinnati, tam też studiowała balet. Po przeniesieniu się do Nowego Jorku kontynuowała naukę tańca w American Ballet Theater. Śpiewała także w Metropolitan Opera, m.in. w "Pajacach" i "Cavaleria Rusticana". Wcześniej, w wieku ośmiu lat debiutowała jako aktorka w filmie telewizyjnym pod tytułem "Dziewczynka z zapałkami". Sarah i jej starszy brat zostali obsadzeni w sztuce "The Innocents" wystawianej na Broadwayu przez Harolda Pintera.

    Przez dwa lata aktorka występowała w musicalu "Annie". Uznanie przyniosły jej role w "The Substance of Fire" i "The Heidi Chronicles". Popularność przyniosły jej seriale oraz filmy telewizyjne. Najczęściej nagradzanym serialem z udziałem Parker jest "Sex w wielkim mieście". Aktorka za wykreowaną w nim rolę otrzymała między innymi: dwukrotnie Złotego Globa, nagrodę Stowarzyszenia Aktorów Amerykańskich, dwukrotnie nominację do nagrody Emmy oraz dwukrotnie nominację do American Comedy Award.

  • Sarah Jessica Parker urodziła się w 1965 roku. Studiowała balet i śpiew w American Ballet Theatre, dlatego swoją karierę rozpoczęła od musicali na Broadwayu: najpierw była to rólka w "The Innocents". Mimo,że aktorka dostała niewielką rólkę skłoniło to jej rodziców do przeprowadzki z Ohio do New Jersy. Sarah Jessica posiada liczne uzdolnione aktorsko i marzące, o tym by iść w ślady siostry rodzeństwo. Następnie zagrała dobrze przyjętą role w musicalu "The Sound of Music" (Dźwięki muzyki), by w latach 1978-80 zagrać główna rolę w znanym przedstawieniu muzycznym "Annie". W 1982 zagrała pierwszą ważną rolę telewizyjną, kreując jedną z głównych bohaterek serialu "Square Pegs" - Patty Green. Później przyszły role w filmach kinowych: "Footloose"  i "Girls Just Wanna Have Fun" (rola główna, u boku m.in. Helen Hunt). Od tego czasu coraz częściej pojawiała się w filmach i serialach, przed wszystkim telewizyjnych (m.in. "The Room Upstairs"). Prawdziwym punktem zwrotnym jednak w jej karierze była rola Carrie Bradshaw w zrealizowanym przez stację HBO serialu "Seks w wielkim mieście". Rola ta przyniosła jej olbrzymią popularność oraz wiele nagród: między innym 3 Złote Globy w latach 2000, 2001 i 2002 dla najlepszej aktorki komediowej oraz nagrodę Emmy, w tej samej kategorii w 2001 roku.

opinie i nagrody
multimedia