Thomas Sean Connery

Sean Connery

biografie

(2)
 • Thomas Sean Connery urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Edynburgu.
  Jego ojciec Joe, był robotnikiem i kierowcą ciężarówki, matka Euphemia prowadziła dom. Pierwszej pracy (roznosiciela mleka) podjął się w wieku 9 lat. Jako 13-latek rzucił szkołę i rozpoczął pracę w hucie. Gdy miał lat 16 zaciągnął się do marynarki. Trzy lata później musiał z wojska zrezygnować z powodu kłopotów z układem pokarmowym. 

  Dla żartu zgłosił się na próbę do musicalu "South Pacific" i dostał w nim niewielką rolę. Zaczął grać epizodyczne role w telewizyjnych spektaklach. Uznanie przyniosła mu rola boksera w telewizyjnym spektaklu "[film=169863]Requiem for a Heavyweight[/film]".

  Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1954 roku w filmie "Lilacs in the Spring". Pierwszym znaczącym tytułem w jego filmografii był "Najdłuższy dzień". Z dużymi wątpliwościami wcielił się w postać Bonda. Zagrał w ponad 140 filmach, za rolę Jima Malone w filmie "Nietykalni" zdobył Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

 • Thomas Sean Connery przyszedł na świat w Edynburgu. Jego ojciec był kierowcą ciężarówki. Zarobki rodziny Seana były tak słabe, że musiał on porzucić szkołę w wieku zaledwie 13 lat. Dzięki swojemu wysokiemu wzrostowi, sylwetce i urodzie zajął w 1953 roku 3 miejsce w konkursie Mister Universum Szkocji.
  Swoje życie poświęcił jednak aktorstwu. Przełomem okazał się rok 1961, gdy Connery wygrał casting do roli Jamesa Bonda w filmie "Dr. No". Mimo wielu różnic między nim a bohaterem książek Iana Fleminga obraz odniósł sukces i zapoczątkował serię filmów o losach agenta 007, czyniąc z mało znanego aktora gwiazdę. Connery wcielał się w sumie w tę postać aż 7 razy - ostatni raz w 1983 roku w filmie "Nigdy nie mów nigdy", gdzie partnerowała mu rozpoczynająca karierę Kim Basinger

  Jedną z najbardziej docenionych ról aktora okazała się kreacja Jima Malone w thrillerze Briana De Palmy "Nietykalni", za którą w 1987 roku odebrał Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską.

  W swojej wieloletniej karierze Connery współpracował z takimi reżyserami jak Alfred Hickock ("Marnie"), czy Steven Spielberg ("Indiana Jones i ostatnia krucjata").

  Ostatnim filmem z jego udziałem była niezbyt udana "Liga niezwykłych dżentelmanów" z 2003 roku. Po premierze 80-cioletni gwiazdor oznajmił, że przechodzi na emeryturę i razem z żoną Micheline zamieszkał na Bahamach, gdzie oddał się swojej pasji - grze w golfa. Gorąco wspiera również akcje oddzielenia Szkocji od Wielkiej Brytanii i uczynienia z niej suwerennego państwa.

opinie i nagrody