Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Tadeusz Mostowicz

9,0
187 ocen materiałów do scenariusza
powrót do forum osoby Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Wstyd, że nikt do tej pory nic tu nie napisał. Tadeusz Mostowicz herbu Dołęga - świetny przedwojenny polski pisarz popularny, zastrzelony przez rosyjskich sołdatów w czasie kampanii wrześniowej, któremu należy się pamięć i szacunek. Dla tych mniej rozgarniętych dodam, że jest to autor między innymi "Kariery Nikodema Dyzmy", oraz "Znachora".

mjr_Slotwina

należy się oczywiście podziękowanie dla lewactwa zielonych, gejów, feministek zamiast Mostowicza mają w szkołach "wychowanie seksualne"

mjr_Slotwina

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Któż inny tak jak on doskonale umiał opisać ludzkie słabości i namiętności? Pesymistycznie nastawiony do świata, to prawda. Ale tak naprawdę rozumiem go doskonale... Sam zawiodłem się na ludziach i świecie. I popieram poglądam Dołęgi-Mostowicza na świat. I na ludzi. To mistrz nad mistrze. Polska literatura nie ma i nie będzie miała już takiego pisarza. Z zagranicznych pisarzy chyba mogą mu tylko dorównać Victor Hugo i Aleksander Dumas ojciec, którzy również mieli podobnie pesymistyczny pogląd na świat.
Osobiście znam wiele jego dzieł:
1. Znachor
2. Profesor Wilczur
3. Kariera Nikodema Dyzmy
4. Trzecia płeć
5. Złota maska
6. Wysokie progi
7. Doktor Murek zredukowany
8. Drugie życie doktora Murka
9. Kiwony
10. Prokurator Alicja Horn
11. Świat pani Malinowskiej
12. Ostatnia brygada
13. Czeki bez pokrycia
14. Bracia Dałcz i Spółka.
Polecam serdecznie. To powieści warte poznania.

kronikarz56

Zakupiłem sobie wszystkie książki tego autora ;)

markkooos

Gratuluję. To był słuszny i mądry zakup. Ja już od dawna mam jego dzieła i uwielbiam je. Życzę miłej lektury :)

mjr_Slotwina

Nie wiadomo jak zginał bo są 3 wersje jego smierci.

maciej2801

Wyszła biografia Mostowicza z naocznymi relacjami świadków. Jest nawet zdjęcie pośmiertne.

7215

A nazwa lub link do niej

7215

To Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza ?

mjr_Slotwina

Ma Pan niepełne informację - odsyłam do lektury biografii Mostowicza - dowie się Pan w jaki sposób zginął.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones