Takeshi Kitano

biografie

(1)
 • Od wspaniałego sukcesu, jaki w 1997 roku osiągnął dzięki "Hana-Bi", Kitano dał się poznać jako pierwszoplanowa postać światowego kina. Pośród wielu innych nagród "Hana-Bi" otrzymał Złotego Lwa w Wenecji oraz tytuł Najlepszego Nieeuropejskiego Filmu z rąk Europejskiej Akademii Filmowej. Film "Hana-Bi" był też wymieniany na wielu listach sumujących "Najlepsze Filmy Roku", często na pierwszej pozycji.

  W 2000 roku Kitano zrealizował swój pierwszy film kręcony poza jego rodzinną Japonią - "Brother". "Brother", podobnie jak inne filmy reżyserowane przez Kitano, chociażby jego debiut "Violent Cop" (1989), "Boiling Point" (1990) czy "Sonatine" (1993), skupiały się wokół postaci gangsterów z japońskiej mafii, czyli yakuzy. Reżyser kontrastował przemoc tych filmów akcji poczuciem humoru i wrażliwością w takich dziełach jak "A Scene at the Sea" (1991), "Getting Any?" (1995), "Kids Return" (1996), "Kikujiro" (1999) czy "Lalki" (2002).

  W swoim 11 filmie Takeshi Kitano jako scenarzysta, reżyser, a także aktor, ożywił kultowego anty-bohatera filmów akcji, Zatoichiego. "Zatoichi" to pierwszy film kostiumowy w dorobku Kitano, w którym reżyser zamienia swoje charakterystyczne pistolety yakuzy na błyskawiczny miecz.

  Jako aktor Kitano pojawiał się także w filmach, których sam nie reżyserował. Zwrócił na siebie powszechną uwagę rolą w filmie "Wesołych Świąt, Pułkowniku Lawrence" Nagisy Oshimy (1983). Powtórnie współpracował z Oshimą w 1999 roku występując w jego samurajskim eposie "Tabu". Ostatnio można go zobaczyć w filmie "Battle Royale II" (reż. Kenta i Kinji Fukasaku), który jest kontynuacją kontrowersyjnego japońskiego hitu z 2001 roku "Battle Royale", w którym również wystąpił. Zagrał również w filmach nie-japońskich reżyserów, m.in. w "Johnny Mnemonic" Roberta Longa (USA, 1995), czy "Tokyo Eyes" Jean-Pierre'a Limosina (Francja, 1998).

  Kitano urodził się w Tokio w 1947 roku. Pojawił się w show-biznesie w 1972 roku pod pseudonimem "Beat" Kitano, którego używa do dziś jako aktor. Jako członek komicznego duetu "Two Beats", Kitano był jednym z pionierów "manzai" (stand-up comedy) rozkwitającej pod koniec lat 70. Kitano stał się jednym z najbardziej popularnych w kraju wykonawców w latach 80.

  Po 25 latach niezwykle płodnej kariery, Kitano nadal jest jedną z największych osobowości Japonii. Bierze udział zarówno w cotygodniowych programach telewizyjnych, jak w i w paru filmach telewizyjnych i wydarzeniach rocznie. Napisał wiele powieści i zbiorów opowiadań, esejów i poezji. Rysuje także komiksy i maluje obrazy, a jego prace można było podziwiać w "Hana-Bi" i "Kikujiro".

opinie i nagrody
multimedia