William HoldenI

William Franklin Beedle Jr.

8,2
4 695 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby William Holden

Dużo głośnych filmów, dużo niezłych ról, chociaż i tak pewnie będzie zapamiętany głównie z "Bulwaru" i "Mostu". Specyficzny typ, z takim drażniącym, lekko płaczliwym głosem, ale za to z ciałem Herkulesa (które nieraz eksponował). Bez wątpienia jeden z symboli Hollywood lat 50-tych. Co śmieszne przez całą swoją karierę imał się tak różnych ról, że trudno go jednoznacznie zaklasyfikować do jednego, specyficznego typu aktora.

srick.pl

PŁACZLIWYM??? Jego straceńcze "Let's go" z "Dzikiej bandy" latami, nie przesadzam, dźwięczy mi w uszach! I jeszcze: "If they move - kill them!". Dla mnie najlepsza rola lat 60!

misiek_st

OK. Może słowo "płaczliwy" jest niewłaściwe. Ale chodzi mi o barwę głosu, którą trudno uznać za typowo mocną, męską. Częściej jego styl gry (i nie chodzi mi tylko o wyraz twarzy, ruchy, gesty, ale również o intonację głosu) przypominał mi "uwięzionego chłopca w ciele olbrzyma". A co się tyczy wspomnianej przez ciebie roli szefa dzikiej bandy, to tak, przyznaję się, była to dla mnie jedna z najbardziej zaskakujących, frapujących kreacji. Tym bardziej gdy wiedziałem już trochę więcej na temat tego filmu i kim byli poszczególni aktorzy. I w tym kontekście "Dzika banda" czyni w jego filmografii szczególny wyłom na rzecz fenomenalnego brudnego drania.

srick.pl

OK, trochę wypiłem Ballantinesa, może stąd mój lekko napastliwy ton. Sorry. Kompromisowo odpowiem, że Holden z lat 50. i Holden z lat późnych 60. i 70. (a stąd głownie go znam, choć nie tylko - choćby Network), to jednak inny aktor. Widziałem Bulwar i coś tam jeszcze z tych jego "złotych" ról, ale jednak najbardziej cenię go za ten drugi, późny okres, stąd trochę mnie zatrzęsło, jak przeczytałem o jego "płaczliwym" głosie. Jednak dla mnie Holden = Pike Bishop. Znaczy, była to sugestywna rola. Peace ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones