Yann TiersenI

Guillaume Yann Tiersen

8,8
674 oceny muzyki
Yann Tiersen urodził się 23 czerwca 1970 w Brest, w Bretanii (północno-zachodnia Francja). Jednak miejscowością, w której dorastał było Rennes - "kulturalna stolica" Bretanii. Tam właśnie w wieku 6 lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach podarowanych mu przez dziadka oraz pobierał lekcje gry na fortepianie od ojca. Następnie uczęszczał do lokalnego konserwatorium, gdzie rozpoczął naukę dyrygentury.
Muzyka klasyczna towarzyszyła mu od dziecka, jednak na początku lat osiemdziesiątych, pod wpływem muzyki Davida Bowie, Iggy'ego Popa i grupy "Joy Division" zauroczył się rockiem. Swoją karierę muzyczną rozpoczął jako klawiszowiec w punkowej grupie Wart, do której należał po korespondencyjnym ukończeniu studiów. W 1992 opuścił Rennes i przeniósł się do stolicy, gdzie zajął się komponowaniem muzyki do filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych.
W 1995 Tiersen wydał "La Valse des Monstres", swoją debiutancką płytę, która ukazała się (zaledwie) w ilości 1000 egzemplarzy.
Niezrażony niepowodzeniem, 1 kwietnia 1996 wydał "Rue Des Cascades", płytę, na której umieścił charakterystyczny dla siebie styl (krótkie utwory fortepianowe, walce z udziałem akordeonu i utwory skrzypcowe).
Jednak fanów zaskarbił sobie trzecim z kolei albumem - "Le Phare", wydanym w 1998. Do tej pory krytycy nie doceniali jego pracy. Tiersen znacznie lepiej prezentował się w czasie koncertów na żywo. Jednak przygotowania do wydania "La Phare", czyli wyjazd w poszukiwaniu natchnienia na wyspę Ouessant i żmudna praca nad melodią, przyniosły zamierzony cel. Yann stał się znany we Francji. Jego dwie pierwsze płyty doczekały się reedycji, a niektóre utwory z "Le Phare" zostały wykorzystane do francusko-niemieckiego dramatu "Amelia". Album z muzyką do tego filmu przyniósł Tiersenowi międzynarodową sławę i rzeszę fanów na całym świecie.
W 2003 stworzył kolejny soundtrack do filmu "Good Bye, Lenin!" niemieckiego reżysera Wolfganga Beckera. Następnie, już na przełomie 2004 i 2005 roku, w czasie prac nad szóstym albumem, poznał amerykańską wokalistkę Shannon Wright, z którą nagrał w ciągu dwudziestu dni (a zwykle zabierało mu to rok czasu) płytę "Yann Tiersen & Shannon Wright". Następnie ich drogi się rozeszły.
Tiersen ceni sobie występy sceniczne. W czasie swych licznych wyjazdów odwiedził m. in. Polskę, Węgry, Irlandię, Hiszpanię, a także Singapur i Japonię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones