Zoltán Fábri 

7,2
16 ocen pracy reżysera
Zoltán Fábri
Zoltán Fábri urodził się w 1917 r. w Budapeszcie, zmarł w 1994 r. tamże na atak serca. Jeden z najwybitniejszych węgierskich reżyserów teatralnych i filmowych. Karierę filmowca zaczynał jeszcze w latach 40., realizując kilka socrealistycznych filmów. Zdołał jednak wykroczyć poza ideologiczną formułę, osiągając międzynarodowe uznanie melodramatem Karuzela miłości i tragikomiczną Akcją profesora Hannibala (nagroda na festiwalu w Karlowych Warach). Rozkwit talentu Fábriego nastąpił jednak w latach 60., gdy w klimacie cenzorskiej swobody powstały jego najwybitniejsze dzieła. Wśród nich wyróżniły się: rozrachunkowe Dwadzieścia godzin (Grand Prix w Moskwie), dramat społeczno-polityczny Martwy sezon (nagroda na festiwalu w Wenecji), popularna adaptacja powieści Ferenca Molnára Chłopcy z Placu Broni (nominacja do Oskara za najlepszy film zagraniczny) oraz rozgrywająca się w końcowym okresie wojny "Piąta pieczęć". Duży wpływ na jego twórczość miały włoski neorealizm i francuski realizm poetycki. Okazjonalnie występował również jako aktor, m.in. w "Świadku" Pétera Bacsó.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 17 października 1917

data śmierci: 23 sierpnia 1994

miejsce urodzenia: Budapeszt, Austro-Węgry, (obecnie Węgry)

Srebrny Niedźwiedź
Zdobył Srebrny Niedźwiedź, inną nagrodę oraz 6 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Zmarł w Budapeszcie na Węgrzech w wyniku zawału serca.
Skończył Akademię Sztuk Pięknych oraz Akademię Filmową w Budapeszcie na Węgrzech w roku 1941.
Był znany ze swojego perfekcjonizmu. Na wiele miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć rozrysowywał dokładnie każdą scenę i na planie nigdy nie improwizował.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Wpisujcie Wasze rankingi filmów, które wyreżyserował.

Ta ekranizacja może się jednocześnie podobać jak i nie. Jakby jednak nie było, nie bez znaczenia pozostaje rok produkcji - 1969, a to wiele tłumaczy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones