Ludwik Benoit 

7,9
11 769 ocen gry aktorskiej
Ludwik Benoit
Ludwik Benoit to charakterystyczna postać całej epoki powojennego polskiego filmu. Jego dziadek po mieczu był Francuzem, pochodził z małej historycznej miejscowości pod Paryżem, w której do dziś zachowały się pamiątki z czasów imperium rzymskiego. Rodzina po kądzieli wywodziła się z okolic Łowicza, a on całe swoje życie zawodowe i rodzinne związał z Łodzią, nigdy nie ulegając pokusie przeniesienia się do Warszawy. W 1946 roku ukończył Studio Aktorskie Galla w Gdańsku. W 1948 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i razem z żoną, świetną aktorką Marią Zbyszewską, pamiętną między innymi z roli Pawlaczki w "Samych swoich", zaangażował się do Teatru im. Stefana Jaracza, a potem do Nowego, gdzie pracował przez trzydzieści lat, do śmierci (zmarł 3 listopada 1992 roku w Łodzi).

Nazywano go polskim Bourvilem, bowiem podobnie jak sławny francuski aktor genialnie potrafił łączyć w jednej roli elementy komizmu i tragizmu. Porównywano go także do niezapomnianego Fernandela. Nie miał, jak oni, szczęścia do głównych ról, jednak nawet epizody w jego wykonaniu na długo zapadały w pamięć. Kasiarz o złotym sercu ochoczo pomagający zagubionej panience w filmie "Ewa chce spać" Tadeusza Chmielewskiego. Wachmistrz Luśnia z "Pana Wołodyjowskiego" Jerzego Hoffmana, niezawodny druh Małego Rycerza. Pełen godności wiejskiej prostaczek przygotowujący się do powitania kosmitów w "Big Bang" Andrzeja Kondratiuka. Szczególnie lubił grywać dla dzieci. Bardzo się cieszył, kiedy w niedzielne popołudnie mógł spotkać się z młodą widownią. Potem, odprężony i odświeżony, spacerkiem wracał na obiad do domu. Popis swoich umiejętności aktorskich dał w takich filmach jak "O dwóch takich co ukradli księżyc", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Kłopotliwy gość", "Noce i dnie", "Siekierezada", "Pierścień i róża", "Pan Samochodzik i praskie tajemnice", "Mleczna droga". Był jednym z najdowcipniejszych ludzi w Łodzi.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 18 lipca 1920

data śmierci: 3 listopada 1992

miejsce urodzenia: Wołkowysk, Polska, (obecnie Białoruś)

dwukrotnie żonaty 1. Maria Zbyszewska (rozwód), syn Mariusz (ur. 23.11.1950); 2. Jadwiga Jędrzejczak (od 1970), córka Anna
W 1946 roku ukończył Studio Aktorskie Galla w Gdańsku (Polska). W 1948 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w Łodzi (Polska).
Zmarł w Łodzi (Polska). Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym Doły w tymże mieście.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Takim basem można ściany kruszyć:))) Aktor też b. dobry (np. Ewa chce spać).

GENIALNY TALENT BARDZO ŚMIESZNY I FAJNY AKTOR SZKODA TYLKO ŻE W MAŁYCH ROLACH

Już sama fizjonomia i głos powodują, że od razu zwraca na siebie uwagę na ekranie, na a do tego znakomicie grał. Aktor przez bardzo duże "A"

Mało kto wie, że pierwszą żoną tego znakomitego aktora była Maria Zbyszewska, znana chyba każdemu Polakowi jako słynna "Mania", żona Pawlaka z kultowej trylogii o losach Pawlaków i Kargulów ("Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć!"). To właśnie ona jest matką syna Ludwika, także wybitnego aktora, Mariusza...

Najlepszą jego rolą wg mnie była rola w "Mlecznej drodze".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones