Louise Brooks I

Mary Louise Brooks

8,5
102 oceny gry aktorskiej
Louise Brooks I
Od dziecka występowała jako tancerka. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1925 roku w niewielkiej rólce w filmie "The Street of Forgotten Men". Ze względu na kolejne angaże, które nie przynosiły jej satysfakcji oraz wprowadzenie dźwięku w kinie, Brooks zdecydowała się w 1928 opuścić Hollywood i wyjechała do Europy. Do powrotu do grania namówił ją niemiecki reżyser G. W. Pabst, który zaproponował jej role w "Puszce Pandory" i "Dzienniku upadłej dziewczyny", które w dużej mierze opierały się na aktorstwie Brooks i dowodziły, że nieme produkcje mogą oddziaływać w sposób erotyczny (w niektórych krajach mogły być wyświetlane tylko w wersjach złagodzonych). Po tym sukcesie Louise postanowiła wrócić do Hollywood, gdzie przyjęto ją bardzo chłodno. Zagrała w kiepskim westernie "Puste siodła", w innym filmie jej sceny wycięto. Jej ostatnim obrazem był "Overland Stage Raiders", w którym zagrała u boku Johna Wayne'a. Potem wyjechała do Nowego Jorku, gdzie krótko pracowała w nocnych klubach. W latach 50. zainteresowała się teorią filmu, co zaowocowało kilkoma książkami na ten temat, a także autobiografią - "Lulu w Hollywood" (wydana w 1982 roku). Aktorka była zamężna dwa razy. Zmarła na atak serca w wieku 78 lat.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 14 listopada 1906

data śmierci: 8 sierpnia 1985

miejsce urodzenia: Cherryvale, Kansas, USA

wzrost: 157 cm

dwukrotnie zamężna: 1. A. Edward Sutherland (1926 - 20.06.1928, rozwód); 2. Deering Davis (10.10.1933 - 1938, rozwód)
Była brana pod uwagę do roli Mary Wollstonecraft Shelley w filmie "Narzeczona Frankensteina", ostatecznie jednak angaż powierzono Elsie Lanchester.
Odrzuciła propozycję zagrania roli Gwen Allen w filmie "Wróg publiczny nr 1". W zdjęciach ostatecznie udział wzięła Jean Harlow.
Zmarła na atak serca w Rochester (Nowy Jork, USA). Została pochowana na cmentarzu Holy Sepulchre w Rochester (Nowy Jork, USA).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

musiała być niezwykłą kobietą, skoro kochało się w Niej tylu "wielkich"
kina tamtych czasów (np. Chaplin). Dzisiaj 2 stycznia o 20.00 na
programie "Kultura" będzie z Nią film pt. "Puszka pandory".

Po prostu wspaniała!

użytkownik usunięty

Nikt nie potrafił otoczyć granej przez siebie postaci mgiełką tak specyficznego erotyzmu! Pełna dynamizmu, zmysłowości i płomienności z domieszką enigmatyczności.
Jedna z najwybitniejszych przedstawicielek niemej kinematografii - "Dziennik upadłej dziewczyny" to wprost szczytowe osiągnięcie glorii niemego kina - nigdy...

więcej

https://www.youtube.com/watch?v=5x4DExYv35c

Ludzie bezdomni?

Dziennik upadłej dziewczyny?

Ktoś oglądał te dzieła i może udzielić mi odpowiedzi?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones