Aleksiej Batałow 

8,3
291 ocen gry aktorskiej
Aleksiej Batałow
Aleksiej Władimirowicz Batałow urodził się 20 listopada 1928 roku we Włodzimierzu (ZSRR, obecnie Rosja). Jest synem Niny Olszewskiej i Władimira Batałowa oraz bratankiem Nikołaja Batałowa. Od piątego roku życia dorastał w rodzinie pisarza Wiktora Ardowa. W ich mieszkaniu w zabytkowej dzielnicy Moskwy często gościli Michaił Bułhakow, Faina Raniewska, Borys Pasternak, Anna Achmatowa, Jurij Olesza... Niewątpliwie otoczenie to miało bardzo silny wpływ na kształtowanie się osobowości chłopca. Dorastając Aleksiej Batałow zaczął podążać śladami rodziców. Jego debiut filmowy miał miejsce w 1944 roku, kiedy to zagrał rolę Aloszy w "Zoi". W 1950 roku ukończył kurs aktorski prowadzony przez Wiktora Stanicyna w Szkole-Studio im. Władimira Niemirowicza-Danczenki. W latach 1950 - 1953 występował na deskach Centralnego Akademickiego Teatru Armii Czerwonej. W latach 1953 - 1956 grał na scenie Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego MChAT. Następnie, w latach 1957- 1975 związany był z filmową wytwórnią Lenfilm. W okresie destalinizacji propagowanej przez Nikitę Chruszczowa Aleksiej Batałow stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych radzieckich aktorów. Popularność przyniosła mu rola Borysa grana w filmie "Lecą żurawie". Sukcesem okazał się także udział w "Dziewięciu dniach jednego roku". W 1959 roku miała miejsce premiera jego debiutu reżyserskiego  - "Płaszcz", zrealizowanego na motywach opowiadania Mikołaja Gogola. W latach 60-tych i 70-tych jego talent aktorski można było podziwiać m.in w paru niezmiernie udanych adaptacjach klasycznych utworów literatury rosyjskiej jak "Dama z pieskiem" czy "Ucieczka". W 1975 roku Aleksiej Batałow podjął pracę pedagoga we Wszechzwiązkowym Państwowym Instytucie Kinematografii WGIK, jednak nie zrezygnował z kariery filmowej. W 1979 roku otrzymał propozycję zagrania Goszy w melodramacie "Moskwa nie wierzy łzom" - znany z bardzo starannego doboru ról aktor dość długo nie mógł zdecydować się na udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi. Ostatecznie jednak przyjął angaż i odniósł kolejny światowy sukces.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 listopada 1928

data śmierci: 15 czerwca 2017

miejsce urodzenia: Włodzimierz, obwód włodzimierski, ZSRR, (obecnie Rosja)

Złota Palma
Zdobył Złota Palma, inną nagrodę
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Irina Rotowa (od 1950, rozwód), córka Nadieżda (ur. 1955); 2. Gitana Leontienko (od 1963), córka Gitana-Maria (ur. 27.01.1968)
Jest synem pary aktorów: Niny Olszewskiej i Władimira Batałowa.
W 1950 roku ukończył kurs aktorski w Szkole-Studio im. Władimira Niemirowicza-Danczenki przy MChAT w Moskwie (ZSRR, obecnie Rosja).
Został wyróżniony następującymi nagrodami i odznaczeniami:
- 1964 r. - honorowy tytuł Zasłużonego Artysty RFSRR;
- 1969 r. - honorowy tytuł Ludowego Artysty RFSRR;
- 1976 r. - honorowy tytuł Ludowego Artysty ZSRR;
- 1981 r. - Nagroda Państwowa ZSRR;
- 1989 r. - honorowy tytuł Bohatera Pracy Socjalistycznej;
- 2003 r. - Nagroda im. Bułata Okudżawy; Triumf;
- 2005 r. - Nagroda Państwowa Federacji Rosyjskiej.

Nadane ordery krajowe:
- 1967 r. + 1989 r. - Order Lenina;
- 1998 r. - Order "Za Zasługi dla Ojczyzny" III Klasy;
- 2007 r. - Order Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania;
- 2008 r. - Order "Za Zasługi dla Ojczyzny" II Klasy;
- 2012 r. - Order Świętej Anny II Klasy.

Nadane ordery zagraniczne:
- Order Cyryla i Metodego (Bułgaria).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Lepiej już grać nie można- po prostu. Aktor którego się nigdy nie zapomni.

Nieprzypadkowo w Rosji jest uważany za jednego z najwybitniejszych aktorów.

W każdym filmie roztacza wokół siebie aurę dobrego i szlachetnego człowieka. Uwielbiam jego rolę w "Зонтике для новобрачных", że juz o Goszy z "Moskwy..." nie wspomnę :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones