Recenzja filmu Pi (1998)
Darren Aronofsky

"Pi", debiutancki obraz Darrena Aronofskiego, po 5 latach od swojej premiery ukazał się wreszcie w naszym kraju na DVD. Co najważniejsze, wydanie, które pojawi się na sklepowych półkach warto ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Pi (1998)
<a href="http://pi.filmweb.pl/" ><b>"Pi"</b></a>, debiutancki obraz <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" >Darrena Aronofskiego</a>, po 5 latach od swojej premiery ukazał się wreszcie w naszym kraju na DVD. Co najważniejsze, wydanie, które pojawi się na sklepowych półkach warto polecić nie tylko ze względu na samo dzieło autora <a href="http://requiem.dla.snu.filmweb.pl/" ><b>"Requiem dla snu"</b></a>, ale również ze względu na zawarte na płycie ciekawe dodatki.

Po uruchomieniu płyty ukazuje się nam klimatyczne menu, z którego mamy dostęp do poszczególnych działów. Warto zaznaczyć, że zarówno menu, jak i wszystkie dodatki zostały spolszczone, co zasługuje na najwyższe uznanie i jest dowodem na to, że całkowite tłumaczenie wszystkich materiałów zawartych na płytach staje się już w naszym kraju standardem (mam nadzieję, że zrozumie to także firma Imperial :)).

Z dodatków na największą uwagę zasługują komentarze <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" >Darrena Aronofskiego</a> (scenarzysta i reżyser) oraz <a href="aa=7617,lkportret.xml" >Seana Gullette'a</a> (scenarzysta i odtwórca głównej roli). Tego rodzaju wypowiedzi są zawsze źródłem wielu informacji na temat realizacji filmu. Dowiemy się z nich m.in. jak przebiegały prace na planie, czym kierowali się artyści przygotowując poszczególne sceny, skąd czerpali inspiracje. Dla mnie komentarze twórców pozostają od zawsze najciekawszymi dodatkami w wydaniach DVD.

Nie zabrakło również scen usuniętych. Na płycie umieszczono 4 fragmenty filmu, które nie znalazły się w ostatecznej wersji obrazu. Sceny w sumie nie wnoszą wiele nowego do dzieła Aronofskiego, ale z czystej ciekawości warto zobaczyć.

Na uwagę zasługuje natomiast dodatek zatytułowany <b>"Zdjęcia z planu"</b> - dokument pokazujący, jak przebiegały prace na planie <a href="http://pi.filmweb.pl/" ><b>"Pi"</b></a>. Z rozmów z osobami zaangażowanymi w realizację obrazu dowiemy się m.in., że debiut Aronofskiego powstał dzięki pomocy rodziny i znajomych, którzy pracowali przy filmie, grali niektóre role oraz udostępnili pomieszczenia, w których kręcono zdjęcia. "Kręcenie filmu niezależnego to prawdziwe przeżycie" - mówi w swoim komentarzu <a href="aa=7617,lkportret.xml" >Sean Gullette</a>, a po obejrzeniu tego dodatku trudno się z nim nie zgodzić.

Na płycie znajdziemy również relację z rozdania nagród festiwalu Sundance w roku 1998, na którym <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" >Darren Aronofsky</a> odebrał nagrodę za reżyserię. Trwający 49 sekund fragment jest bardzo słabej jakości i pokazuje mement odczytania werdyktu jury oraz wejścia <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" >Aronofskiego</a> na scenę po odebraniu nagrody. W sumie nic ciekawego.

Jednym z ostatnich dodatków zawartych na płycie jest wideoklip do utworu <a href="http://clint.mansell.filmweb.pl/" >Clinta Mansella</a> <b>"PI R2"</b> - motywu przewodniego filmu. Szkoda tylko, że nie znajdziemy tam żadnej informacji na temat tytułu utworu i jego wykonawcy. Jeśli ktoś nie zna soundtracku nie będzie wiedział kogo słucha.

Miłośnicy zwiastunów również nie będą zawiedzeni. Oprócz trailera <a href="http://pi.filmweb.pl/" ><b>"Pi"</b></a> na płycie znajdziemy także zwiastuny filmów: <a href="aa=32413,fbinfo.xml" ><b>"Porozmawiaj z nią"</b></a>, <a href="http://requiem.dla.snu.filmweb.pl/" ><b>"Requiem dla snu"</b></a>, <a href="http://czlowiek.bez.przeszlosci.filmweb.pl/" ><b>"Człowiek bez przeszłości"</b></a>, <a href="http://gerry.filmweb.pl/" ><b>"Gerry"</b></a> oraz <a href="http://w.poniedzialek.rano.filmweb.pl/" ><b>"W poniedziałek rano"</b></a>.

Do płyty została dołączona kilkustronicowa książeczka z fragmentami dziennika <a href="http://darren.aronofsky.filmweb.pl/" >Darrena Aronofskiego</a>, w którym reżyser opisuje jak narodził się pomysł na <a href="http://pi.filmweb.pl/" ><b>"Pi"</b></a> i jak przebiegały prace nad filmem.

Podsumowując, <a href="http://pi.filmweb.pl/" ><b>"Pi"</b></a> na DVD pojawi się w naszych sklepach z pewnym opóźnieniem, ale za to naprawdę solidnie wydane. W pełni spolszczona płyta z masą ciekawych dodatków powinna znaleźć w zbiorach każdego szanującego się kinomana. Polecam.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 7% uznało tę recenzję za pomocną (293 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)