Recenzja filmu Wierny ogrodnik (2005)
Fernando Meirelles

Afrykańska przygoda

Miłośnicy X Muzy, którzy nieopacznie przegapili "Wiernego ogrodnika" w kinach, mają szansę nadrobić zaległości, zaopatrując się w płytę DVD. Zwłaszcza, że film nakręcony na podstawie powieści ...
Filmweb sp. z o.o.
Miłośnicy X Muzy, którzy nieopacznie przegapili "Wiernego ogrodnika" w kinach, mają szansę nadrobić zaległości, zaopatrując się w płytę DVD. Zwłaszcza, że film nakręcony na podstawie powieści Johna Le Carré, mistrza thrilleru, to naprawdę kawałek solidnego kina.

Ekranizacji powieści podjął się Fernando Meirelles twórca świetnego "Miasta Boga" (4 nominacje do Oscara) - społecznego obrazu o rzeczywistości slumsów, którego akcja rozgrywa się na przedmieściach Rio de Janerio. W "Wiernym ogrodniku" reżyser podejmuje temat równie trudny i istotny, odważnie krytykując działalność koncernów farmaceutycznych testujących leki na afrykańskiej ludności. Rynkiem farmaceutycznym rządzą określone prawa. Życie ludzkie niewiele znaczy, a priorytetową sprawą jest na przykład wprowadzenie na rynek nowego leku przeciwko gruźlicy. Wiele osób podczas testów umiera, po czym chowa się ich w bezimiennych grobach. Tanio kupujemy te życia - mówi jeden z bohaterów filmu.

Obraz Afryki w filmie Meirellesa niewiele ma wspólnego z pięknie fotografowanymi plenerami jakie można podziwiać w "Pożegnaniu z Afryką", czy "Nigdzie w Afryce". Choć zdjęcia Césara Charlone, który współpracował z Meirellesem przy realizacji "Miasta Boga" robią wrażenie.
W "Wiernym ogrodniku" oglądamy kraj nękany chorobami, brudne slumsy, a w nich ludzi nieświadomie narażających swoje życie.

Prawdziwe dramaty dotykające Czarny Ląd zostały umiejętnie połączone z literacką fabułą. Mamy w filmie ciekawie poprowadzony wątek miłosny między Tessą (Rachel Weisz) i Justinem (Ralph Fiennes) i jednocześnie świetne studium charakterów.
Rachel Weisz otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Grana przez nią bohaterka to zdeterminowana, odważna młoda kobieta, która przybywa do Afryki i odnajduje nowy cel w życiu, którym jest pomoc potrzebującym - tak o swej roli w jednym z wywiadów mówi aktorka.

Wśród materiałów dodatkowych znajdziemy zwiastun oraz materiał "Z planu" ukazujący, jak kręcono niektóre sceny, niestety nieopatrzony żadnym komentarzem. Na płycie znalazły się także krótkie wywiady z aktorami i twórcami filmu. O swoich postaciach i współpracy z reżyserem opowiadają. Ralph Fiennes, Rachel Weisz, Bill Nighy, Danny Huston, Pete Postlethwaite, Fernando Meirelles, Simon Channing Williams oraz autor książki na podstawie której powstał scenariusz, John Le Carré. Film powinien oddawać minimum zamierzeń pisarza - mówi Le Carré - a reżyser musi mieć maksymalną swobodę przy przekładniu książki na język filmowy. Meirelles zmienił niemal wszystkie dialogi i sceny powieści, a mimo to - zdaniem pisarza - trudno by było znaleźć adaptację lepszą niż "Wierny ogrodnik".
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 62% uznało tę recenzję za pomocną (45 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)