Recenzja filmu Mój Nikifor (2004)
Krzysztof Krauze

Cudowna prostota

Krzysztof Krauze wyznał, że zanim przystąpił do kręcenia filmu "Mój Nikifor", przez wiele lat poszukiwał tematu, który byłby dla niego wyzwaniem. Po "Długu" proponowano mi kilkanaście scenariuszy ...
Filmweb sp. z o.o.
Krzysztof Krauze wyznał, że zanim przystąpił do kręcenia filmu "Mój Nikifor", przez wiele lat poszukiwał tematu, który byłby dla niego wyzwaniem. Po "Długu" proponowano mi kilkanaście scenariuszy sensacyjnych - mówi reżyser - ale każdy taki projekt pochłania kilka lat życia i zdawałem sobie sprawę, że musi być świat, w którym warto będzie przez ten czas egzystować. W świat "Nikifora" niewątpliwie warto się zagłębić, a dobrą okazją ku temu będzie zaopatrzenie się w płytę DVD z filmem, na której umieszczono kilka interesujących materiałów dodatkowych.

Oprócz rozmowy z reżyserem wydanie DVD zawiera wywiad z Joanną Kos - współscenarzystką filmu oraz Krystyną Feldman, która opowiada, jak doszło do jej spotkania z Krzysztofem Krauze i jak zareagowała, kiedy reżyser zaproponował jej główną rolę męską. Czułam wielką radość - mówi aktorka, która bardzo długo czekała na takie wyzwanie - ale i lęk, bo nagle trzeba było przeistoczyć się w tego człowieka, o którym tak wiele się słyszało.

Twórcy filmu w znacznej mierze opierali się na relacjach Mariana Włosińskiego, który opiekował się Nikiforem przez wiele lat. "Mój Nikifor" to film nie tylko o genialnym malarzu, ale także o ofierze i poświęceniu dla drugiego człowieka - twierdzi Krzysztof Krauze, podkreślając, że jego film powstał w obronie ludzi niechcianych i pogardzanych.

Wśród materiałów dodatkowych znalazł się również krótki materiał ukazujący pracę na planie wzbogacony o zdjęcia, galeria obrazów Nikifora oraz zwiastun filmowy.

Dźwięk na płycie zapisano w formacie DD 5.1. Film można oglądać także z angielskimi napisami.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 33% uznało tę recenzję za pomocną (33 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)