Recenzja filmu Ubu król (2003)
Piotr Szulkin

Folska i Folacy

Zapowiadany od lat "Ubu Król" Piotra Szulkina na początku tego roku trafił wreszcie do kin, gdzie niestety nie cieszył się popularnością. Obraz nie podbił również mojego serca. Mimo wspaniałych ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Ubu król (2003)
Zapowiadany od lat "Ubu Król" Piotra Szulkina na początku tego roku trafił wreszcie do kin, gdzie niestety nie cieszył się popularnością. Obraz nie podbił również mojego serca. Mimo wspaniałych scenografii, choreografii i aktorstwa, "Ubu Król" był zwyczajnie nudny i oglądało się go nad wyraz ciężko.

Wydanie DVD filmu jest poprawne. Dźwięk zapisano w formatach DTS i DD 5.1, a obraz jest ostry i czysty. Ponadto na krążku znalazło się również miejsce na angielskie napisy.

Na płycie nie zabrakło również materiałów dodatkowych, które, choć skromne, to jednak biją na głowę dodatki umieszczone na "Symetrii".

Na krążku znajdziemy tekstowe informacje na temat Piotra Szulkina, galerię zdjęć, ujęcia z planu oraz zwiastuny zarówno do "Ubu Króla", jak i wcześniejszych filmów Szulkina: "Wojna światów - Następne stulecie", "O-Bi, O-Ba. Koniec cywilizacji" oraz "Ga, Ga. Chwała bohaterom".

Zdecydowanie najciekawszym dodatkiem na płycie jest obszerny wywiad jaki z Piotrem Szulkinem przeprowadził Tadeusz Sobolewski. Podzielona na fragmenty dyskusja filmowca i krytyka poświęcona jest nie tylko "Ubu królowi", ale również innym obrazom reżysera, jego życiu i twórczości.
Warto wysłuchać, bowiem Piotr Szulkin jest nie tylko jednym z najciekawszych polskich filmowców, ale również jednym z najinteligentniejszych.

Mnie "Ubu król" nie zachwycił. Z tego też powodu jeżeli ktoś z Was chce zapoznać się z dziełem Szulkina, polecam najpierw swe kroki skierować do wypożyczalni. Jeśli Wam się spodoba, to na pewno zdążycie go kupić. Jeśli nie, zaoszczędzicie kilka złotych.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 6% uznało tę recenzję za pomocną (34 głosy).