Recenzja filmu Wpadka (2007)
Judd Apatow

Komedia prenatalna

Judd Apatow to twórca konsekwentny. W "40-letnim prawiczku" opowiadał o dojrzewaniu do rozpoczęcia życia seksualnego. Skoro jednak mamy już ten etap za sobą, czas pomyśleć o czymś więcej niż ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Wpadka (2007)
Judd Apatow to twórca konsekwentny. W "40-letnim prawiczku" opowiadał o dojrzewaniu do rozpoczęcia życia seksualnego. Skoro jednak mamy już ten etap za sobą, czas pomyśleć o czymś więcej niż tylko bezproduktywnym zaspokajaniu chuci. "Wpadka" to inteligentna komedia, gdzie na gruncie wulgarnego dowcipu rodem z filmów braci Farelly buduje się pomniczek ku czci tradycyjnej amerykańskiej rodziny.

Ben (Seth Rogen) spędza czas na paleniu trawy i marzeniach o założeniu strony internetowej ze zdjęciami nagich gwiazd. Pewnego wieczoru chłopak nawiązuje bliższą znajomość z przebojową prezenterką telewizyjną Allison (znakomita Katherine Heigl). 2 miesiące później dziewczyna odkryje, że jest w ciąży. Mimo dobrych porad ze strony bliskich, bohaterka zdecyduje się urodzić dziecko i (o zgrozo!) wychować je z Benem. Początki będą wyjątkowo ciężkie.

"Wpadka" to film uczciwy i ujmujący. Choć podobne historie widzieliśmy już nieraz ("Dziewięć miesięcy"), Apatow potrafi wycisnąć z tematu przedwczesnego ojcostwa potoki nieoczekiwanej świeżości. "Wpadka" stanowi przenikliwy niczym zdjęcie rentgenowskie portret pokolenia współczesnych dwudziestoparolatków: niezdecydowanych, niedojrzałych i pogrążających się w rojeniach.

Przy okazji wydania DVD nie można pominąć rewelacyjnych dodatków, które są równie zabawne co sam film. Wśród wyciętych scen zwróćcie uwagę na wykład Jonah na temat homofobicznego charakteru "Brokeback Mountain". Sprawdźcie też krótki "dokument" "Reżyserowanie reżysera": oto na planie "Wpadki" pojawia się Benett Miller (reżyser oscarowego "Capote'a") mający pomóc dla Apatowa przy realizacji. Współpraca nie układa się jednak pomyślnie...

Ponadto na płycie znajdziecie komentarze twórców oraz alternatywne ujęcia. Wszystkie dodatki zaopatrzono w polskie napisy. Sam film możecie obejrzeć zarówno z lektorem jak i napisami.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 60% uznało tę recenzję za pomocną (55 głosów).
Łukasz Muszyński
ocenia ten film na:
1 10 9/10 rewelacyjny

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)