Recenzja filmu Piknik pod Wiszącą Skałą (1975)
Peter Weir

Magia Petera Weira

Miłośników twórczości Petera Weira do obejrzenia jego największego dzieła namawiać z pewnością nie trzeba. Myślę, że nawet ci, którzy dobrze pamiętają "Piknik pod Wiszącą Skałą", chętnie sięgną ...
Filmweb sp. z o.o.
Miłośników twórczości Petera Weira do obejrzenia jego największego dzieła namawiać z pewnością nie trzeba. Myślę, że nawet ci, którzy dobrze pamiętają "Piknik pod Wiszącą Skałą", chętnie sięgną po wydanie dvd, aby po raz kolejny zetknąć się z magią artystycznego obrazu.

Nakręcony w 1975 roku na podstawie powieści Joan Lindsay "Piknik pod Wiszącą Skałą" przyniósł reżyserowi międzynarodową sławę. Film opowiada historię kilku uczennic szkoły średniej, które w dniu w dniu Świętego Walentego w 1900 roku wybierają się na piknik. Podczas wyprawy trzy z nich, wraz z nauczycielką giną bez śladu. Wiadomo tylko, że poszły zwiedzać tajemniczą skałę. Poszukiwania spełzają na niczym. Co wydarzyło się tamtego popołudnia? Dlaczego czwarta z dziewcząt, która brała udział we wspinaczce na nic nie pamięta?

W miarę rozwoju wypadków te pytania przestają mieć znaczenie. Bo nie rozwikłanie zagadki, czy też niemożność jej rozwikłania są tu najważniejsze, ale tajemnica, która tkwi w każdym obrazie, w każdym precyzyjnie wyważonym słowie. Peter Weir nie daje żadnych rozwiązań, a jedynie podpowiedzi, z których możemy korzystać. Interpretacja rzeczywistości należy wyłącznie do nas. To między innymi powoduje, że "Piknik..." ze swą aurą tajemniczości tak działa na wyobraźnię, zwłaszcza wizerunek niezwykłej, niemal hipnotyzującej skały, będącej symbolem nieskończoności i dominacji wszechobecnych sił natury nad egzystencją człowieka.
Opowieść toczy się w zwolnionym tempie, które pozwala skupić się na każdym niemal ujęciu. Poetycka narracja, odgłosy groźnej, dzikiej przyrody, wspaniałe zdjęcia i muzyka, z pobrzmiewającą w tle fletnią Pana tworzą niepowtarzalny klimat filmu, powodujący że nawet przez chwilę nie wątpimy, że mamy możliwość obcowania z czymś niepowtarzalnym.

Na płycie dostępna jest oryginalna ścieżka dźwiękowa, a także polski lektor, obie wersje nagrano w formacie Dolby Digital 2.0 Mankamentem wydania dvd jest brak jakichkolwiek dodatków.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 75% uznało tę recenzję za pomocną (96 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)