Recenzja filmu Gorączka (1995)
Michael Mann

Po przeciwnych stronach barykady

Robert De Niro i Al Pacino uważani są za najwybitniejszych współczesnych aktorów amerykańskich. Jednakże przez długie lata nie mieli okazji ze sobą współpracować. W 1974 roku spotkali się co ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Gorączka (1995)
Robert De Niro i Al Pacino uważani są za najwybitniejszych współczesnych aktorów amerykańskich. Jednakże przez długie lata nie mieli okazji ze sobą współpracować. W 1974 roku spotkali się co prawda na planie "Ojca chrzestnego II", ale wspólnie nie wystąpili w żadnej scenie. Razem zagrali dopiero w 1995 roku w sensacyjnym dramacie Michaela Manna "Gorączka". Inspirowany autentycznymi wydarzeniami obraz dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów lat 90.

Neil McCauley (De Niro) jest doświadczonym złodziejem, któremu udało się zgromadzić wokół siebie grupę równie zdolnych przestępców. Ich ostatnie "wyczyny" wzbudziły podziw nawet detektywa Vincenta Hanny (Al Pacino). Z czasem schwytanie McCauleya staje się obsesją Hanny, który jednak nie może zdobyć żadnych dowodów obciążających złodzieja. Tymczasem Neil McCauley przygotowuje swój największy i zarazem ostatni skok w karierze...

Trwający 174 minuty film Manna to umiejętne połączenie kina akcji z dramatem psychologicznym. Oprócz efektownych scen napadów i pościgów znalazło się w "Gorączce" miejsce na studium charakterów. Scena spotkania McCauleya i Hanny w przydrożnym barze, gdzie przeciwnicy prowadzą szczerą aż do bólu rozmowę, z której wynika, że choć stoją po przeciwnych stronach barykady to jednak są do siebie niezwykle podobni, na stałe weszła już do historii kina.
Ważną rolę w "Gorączce" odgrywają kobiety, których obecność i działania nie pozostają bez wpływu na wydarzenia pokazane w filmie. Hanna stara się zapobiec rozpadowi swojego trzeciego już małżeństwa, a McCauley zakochuje się, co jest sprzeczne z jego dewizą życiową głoszącą, że człowiek nie powinien przywiązywać się do niczego, czego nie będzie w stanie zabrać z mieszkania w ciągu 30 sekund.

"Gorączka" to również opowieść o ludziach uzależnionych od tego, co robią. W pewnym momencie gang McCauleya ma już tyle pieniędzy na swoim koncie, że wszyscy mogliby zrezygnować. Jednak tak się nie dzieje. Kiedy pojawia się okazja kolejnego napadu wkraczają do akcji. Podobnie Hanna. Wie, że praca policjanta rujnuje jego życie. Jak sam przyznaje w rozmowie z McCauleyem jego życie osobiste to pasmo klęsk. Ale i on nie potrafi zrezygnować ze swojej pracy. "Nie umiem robić nic innego" - mówi swojemu przeciwnikowi. "Podobnie jak ja" - odpowiada gangster.

Specjalna, dwupłytowa edycja "Gorączki" ukazała się właśnie na naszym rynku. Teraz dzięki unikalnym dodatkom oraz komentarzowi Michaela Manna możemy dokładnie poznać historię powstania filmu oraz szczegóły dotyczące jego realizacji.

Po włożeniu pierwszej płyty do czytnika przywita nas animowane intro a po nim menu w języku polskim. Na krążku oprócz filmu znajdziemy trzy zwiastuny kinowe oraz komentarz Michaela Manna, który dostępny jest jedynie w wersji oryginalnej. Na szczęście dla osób nie znających języka angielskiego nie jest on zbyt ciekawy. Mann głównie opowiada o tym, co się dzieje na ekranie od czasu do czasu wtrącając ciekawostki z planu filmowego. Większość tych informacji znajdziemy w pozostałych dodatkach, które wypełniają krążek numer 2.

Najobszerniejszym z nich jest podzielony na trzy rozdziały "Reportaż: Jak powstawała 'Gorączka'". Z części zatytułowanych "Prawdziwa historia", "Historie zbrodni" oraz "W ogniu" poznamy autentyczne wydarzenia, które zainspirowały scenarzystów, losy scenariusza, który przez 20 lat krążył w Hollywood od studia do studia oraz dowiemy się jak realizowano sceny akcji oraz jakie przeszkolenie musieli przejść aktorzy występujący w filmie.

"Rozmowa Pacino z De Niro" poświęcona jest realizacji słynnej sceny spotkania Hanny i McCauleya, jak również okolicznościom, w których doszło do współpracy obu gwiazd przy "Gorączce".

Listę dodatków zamykają "Powrót do miejsca zbrodni" - wycieczka po lokacjach, w których powstawał film oraz 11 scen usuniętych, które jednak nie wnoszą nic nowego do całej historii.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 85% uznało tę recenzję za pomocną (136 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (5)

zobacz wszystkie