Recenzja filmu Poznaj moich rodziców (2004)
Jay Roach

Powtórka z rozrywki

"Poznaj moich rodziców" to kontynuacja komedii "Poznaj mojego tatę", w której pielęgniarz Greg Focker (Ben Stiller) musiał stanąć oko w oko z despotycznym ojcem (Robert De Niro) swej narzeczonej, ...
Filmweb sp. z o.o.
"Poznaj moich rodziców" to kontynuacja komedii "Poznaj mojego tatę", w której pielęgniarz Greg Focker (Ben Stiller) musiał stanąć oko w oko z despotycznym ojcem (Robert De Niro) swej narzeczonej, aby poprosić o jej rękę. Misja zakończyła się szczęśliwie. Greg po wielu przejściach został zaakceptowany, ale okazało się, że to nie koniec. Teraz to on musi przedstawić ukochanej swoją familię.

Zwariowani Fockersowie nie mieszczą się w klasycznym schemacie modelu rodziny preferowanym przez Jacka Byrnesa, co rodzi wiele przedziwnych sytuacji i niespodziewanych problemów.
W role małżeństwa Fockersów wcielili się Dustin Hoffman i Barbra Streisand - prawnik, którzy poświęcił się pracom domowym i wychowaniu dziecka oraz pani doktor udzielająca porad z zakresu seksuologii ludziom w zaawansowanym wieku.

Gwiazdorska obsada to główny atut "Poznaj moich rodziców", bo szczerze mówiąc, druga część niespecjalnie różni się od pierwszej. Występuje tu podobny zestaw gagów i dowcipów i wiele motywów obecnych w "Poznaj mojego tatę". Powiewu świeżości i nowych pomysłów jest filmie jak na lekarstwo, co nie znaczy, że nie ma ich wcale. Oprócz znanego już kota, który dzięki tresurze potrafi korzystać z toalety, będziemy mogli podziwiać małego wnuka Byrnesów posługującego się skomplikowanym systemem znaków, zobaczymy sztuczną pierś, którą karmi go filmowy dziadek, czyli Robert De Niro, a także Dustina Hoffmana i Barbrę Streisand jako wyzwolonych i szalonych Fockersów, którzy nie ukrywają, że seks w wieku dojrzałym to wspaniała sprawa, nieustannie się przy tym podszczypując i obsypując komplementami.

Wszyscy, którym podobały się perypetie Grega i jego teścia - byłego agenta CIA, mogą śmiało sięgnąć po wydanie dvd z "Poznaj moich rodziców", zwłaszcza, że na płycie znalazła się pokaźna liczba materiałów dodatkowych, z których część jest zdecydowanie zabawniejsza od samego filmu. Myślę tu przede wszystkim o "Wpadkach", bo patrząc na płaczących ze śmiechu Roberta de Niro i Barbrę Streisand nie ma wątpliwości, że gwiazdy na planie świetnie się bawiły.
Nie mniej wesołych jest kilkanaście znajdujących się na płycie „Scen usuniętych".

Kolejne dwa dodatki to „Opowieści z kuwety" - krótki film o Pechusiu - czyli kocie Byrnesów. Znalazły się tu żartobliwe wypowiedzi ekipy realizacyjnej na temat gwiazdorstwa kota, który ma własne krzesło reżysera, stąpa po czerwonym dywanie, jeździ limuzyną ze swoją świtą i wszyscy starają się mu dogadzać. Generalnie wszystkim świetnie się z kotem pracowało :)
Drugi realizowany z przymrużeniem oka krótki materiał to "Sutek zastępczy" - opowieść o tym, jak poszukiwano prototypu sztucznej piersi, którą Robert De Niro przypina sobie w filmie.

Na płycie znalazł się również dodatek zatytułowany „Przygody trenerki maluchów", która opowiada o pracy z filmowym małym Jackiem, wnukiem Fockersów granym przez bliźniaków Bradley’a i Spencera.
Wypowiedzi Barbry Streisand, Dustina Hoffmana oraz Bena Stillera na temat filmowych kreacji możemy posłuchać w dodatku "Portret rodziny Pieprzów" (tak przetłumaczono nazwisko Focker) oraz w „Wywiadzie z Pieprzami". Dustin Hoffman opowiada, że zdecydował się zagrać w filmie, kiedy dowiedział się, że twórcy chcą pozyskać Barbrę Streisand do roli Roz Focker. Oboje uczęszczali do tej samej szkoły aktorskiej i - jak podkreślają - dobrze wiedzieli, że nie będą mieli problemu z porozumieniem się. Pozostali członkowie ekipy zapewnili, że Barbra Streisand i Dustin Hoffman emanowali niespożytą energią i zachowywali się na planie jak stare małżeństwo. Omawiali poszczególne sceny, dyskutowali żarliwie, świetnie się przy tym bawiąc.

Dźwięk w wersji oryginalnej zapisany został w wersji DD 5.1, film można oglądać również z polskim lektorem (2.0). Wszystkie materiały dodatkowe zostały przetłumaczone i opatrzone polskimi napisami.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 92% uznało tę recenzję za pomocną (12 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)