Recenzja serialu Prawo Agaty (2012)
Maciej Migas
Patrick Yoka

Raz na wozie, raz pod wozem

Nie da się ukryć, że "Prawo Agaty" wyraźnie kojarzone jest z serialem "Magda M.", jednakże każdy kto skusi się na tę produkcję TVN-u szybko odkryje, że jest to jego zupełne przeciwieństwo. ...
Filmweb sp. z o.o.
"Prawo Agaty" nie jest pierwszym serialem TVN-u podejmującym tematykę prawniczą. W 2005 roku na ekranach telewizorów pojawiła się bowiem "Magda M.", która wówczas zgromadziła przed odbiornikami całe rzesze fanów. Sukces tej produkcji sprawił, że TVN ponownie zwrócił swoją uwagę w kierunku stworzenia serialu prawniczego. Z jakim rezultatem?

"Prawo Agaty" rozpoczyna się na zakręcie życiowym tytułowej bohaterki. Agata Przybysz (Agnieszka Dygant) pracuje jako dyrektor działu prawnego w dużej firmie ubezpieczeniowej. Na skutek działań współpracownika i własnego niedopatrzenia Agacie zawala się cały świat. Musi na nowo zbudować swoje życie na gruncie prywatnym i zawodowym. Właśnie w tym momencie zwraca się do niej z propozycją przyjaciółka Dorota Gawron (Daria Widawska), która wspólnie z kolegą Markiem Dębskim (Leszek Lichota) otwiera własną kancelarię prawną. Dla Agaty rozpoczyna się nowy etap życia.

Fabuła serialu w przeciwieństwie do poprzedniczki "Magdy M." skupiona jest głównie na aspekcie prawniczym. W każdym z odcinków bohaterowie zajmują się nowymi sprawami, które często łączą się z osobistymi problemami naszych prawników. Dzięki temu akcja serialu jest dynamiczna, nie ma tutaj miejsca na nudę. Widzowie poznają realne problemy, z jakimi borykają się różni ludzie. Nie wszystkie prowadzone sprawy kończą się zwycięstwem kancelarii Gawron, Przybysz, Dębski. Życie prywatne Agaty, Doroty i Marka przedstawione zostało w nie nachalny sposób. Rozterki uczuciowe głównych bohaterów nie stanowią centrum fabuły, co zdecydowanie odróżnia ten serial od wcześniejszej produkcji TVN-u.

Gra aktorska Agnieszki Dygant, Darii Widawskiej i Leszka Lichoty, którzy wcielają się w trójkę głównych bohaterów jest naprawdę na wysokim poziomie. Cała trójka wyraźnie odcięła się od swoich wcześniejszych, charakterystycznych ról, z którymi dotychczas byli kojarzeni. Ponadto "Prawo Agaty" obfituje w nazwiska znanych polskich aktorów, których gościnne występy możemy oglądać niemalże w każdym odcinku.

Warto zwrócić uwagę na plenery serialu. Całość materiału została starannie zmontowana, Warszawa ukazana jest z różnych perspektyw. Miasto zostało sfilmowane kreatywnie, a zarazem w sposób bardzo przemyślany. Również muzyka została doskonale dobrana.

Nie da się ukryć, że "Prawo Agaty" wyraźnie kojarzone jest z serialem "Magda M.", jednakże każdy, kto skusi się na tę produkcję, szybko odkryje, że jest to jego zupełne przeciwieństwo. Różnice w obu serialach są wręcz namacalne. "Prawo Agaty" to produkcja, która zawiera w sobie zarówno aspekty kryminalne, obyczajowe, jak i komediowe. Z całą pewnością jest to serial, na który warto zwrócić uwagę.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 97% uznało tę recenzję za pomocną (32 głosy).
skeepek
ocenia ten serial na:
1 10 8/10 bardzo dobry