Recenzja filmu Powrót (2003)
Andriej Zwiagincew

"Powrót" Andrieja Zwiagincewa to historia ojca, który po kilkunastu latach nieobecności w domu, niespodziewanie wraca na łono rodziny i próbuje nawiązać relacje z dwoma synami. Starszy prawie go ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Powrót (2003)
"Powrót" Andrieja Zwiagincewa to historia ojca, który po kilkunastu latach nieobecności w domu, niespodziewanie wraca na łono rodziny i próbuje nawiązać relacje z dwoma synami. Starszy prawie go nie pamięta, młodszy nie zna go zupełnie. Ojciec - w tej roli rewelacyjny Konstantin Ławronienko, który zagrał również główną rolę w filmie "Mistrz" Piotra Trzaskalskiego - postanawia zabrać ich na wycieczkę. Wspólna wyprawa na ryby, która dla całej trójki ma być sposobem na odnowienie, czy nawet zbudowanie bliskich więzi, szybko zamienia się w gehennę.

Kim jest człowiek, który pojawia się nie wiadomo skąd i dlaczego? Gdzie był przez te wszystkie lata? Jaką tajemnicę ukrywa? Reżyser mnoży pytania i wątpliwości, budując atmosferę grozy i niedopowiedzeń. Ciekawe relacje między bohaterami, świetne kreacje aktorskie, pełna napięcia, precyzyjnie skonstruowana fabuła oraz fascynujące krajobrazy sprawiają, że obraz na długo zapada w pamięć.

Aż dziw bierze, że to arcydzieło wyszło spod ręki debiutanta. Andriej Zwiagincew, początkujący reżyser, który nie miał na swoim koncie żadnych znaczących dokonań, zrealizował film wybitny, doceniony zarówno przez międzynarodową krytykę i publiczność. Nagradzano go na wielu festiwalach, warto wymienić chociażby Złote Lwy MFF w Wenecji, które otrzymał w 2003 roku.

Wydanie filmu na DVD to świetna okazja dla tych, którzy nie mieli okazji oglądać go wcześniej na dużym ekranie. Na płycie znalazł się dodatek zatytułowany "Lubię ten film", w którym Anna Killjan, krytyk filmowy, opowiada o wielu ciekawostkach związanych z filmem i osobą reżysera, a także pięć zwiastunów filmowych ("Powrót", "Być i mieć", "Dzienniki motocyklowe", "Jedwabna opowieść", "Złe wychowanie"). Film jest dostępny w wersji oryginalnej DD 5.1 i DTS, jak również w wersji z polskim lektorem.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 46% uznało tę recenzję za pomocną (87 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)