Recenzja filmu

Człowiek z blizną (1932)
Howard Hawks
Paul Muni
Ann Dvorak

The world is yours!

Człowiek z blizną" to jedno z największych reżyserskich osiągnięćHowarda Hawksa. Film realizuje typowy dla fabularnego amerykańskiego kina gangsterskiego schemat: rozwój kariery i upadku
Człowiek z blizną" to jedno z największych reżyserskich osiągnięćHowarda Hawksa. Film realizuje typowy dla fabularnego amerykańskiego kina gangsterskiego schemat: rozwój kariery i upadku gangstera. Film poprzedzony został prologiem, stworzonym przez Edwarda Pierce'a Mulrooneya, komisarza nowojorskiej policji w latach 1930-1933. Zapewnia on w nim, że obraz ma wzmocnić poszanowanie prawa wśród widzów - amerykańskich obywateli, oraz uspokoić cenzurę, wrażliwą w latach 20. i 30. na filmy o tematyce kryminalnej.

Bohaterem filmu jest młody gangster, wywodzący się z włoskiej dzielnicy Tony Camonte (Paul Muni). Tony, wraz ze swoim przyjacielem Rinaldo (George Raft), należy do gangu Johnny'ego Lovo (Osgood Perkins). Pewny siebie Camonte, przeświadczony o swej nieprzeciętnej inteligencji i umiejętnościach, dąży do obalenia swojego szefa i przejęcia roli przywódcy gangu. Osiąga swój cel i wyjątkowo brutalnie rozprawia się ze swoimi przeciwnikami z gangsterskiego półświatka. "Człowiek z blizną" jest luźnym nawiązaniem do życia najsłynniejszego gangstera wszech czasów - Ala Capone. Posiadał on, tak jak główny bohater filmuHawksa,bliznę na lewym policzku. Tak jak on wspiął się na sam szczyt drabinki w świecie przestępczym, by z hukiem spaść na dno.

Howard Hawkstematy na swoje filmy często czerpał z otaczającej go rzeczywistości, problemów dotykających amerykańskie społeczeństwo. Nie inaczej było w przypadku "Człowieka z blizną". Dlatego na początku znalazł się prolog, który miał za zadanie uśpić cenzurę i nadać filmowi moralny wydźwięk, gdyż gangsterzy ery prohibicji często cieszyli się aprobatą społeczeństwa, które było przeciwne władzy wprowadzającej ograniczenia, takie jakUstawa Volsteada.

Należy wspomnieć o genialnej kreacji, którą stworzyłPaul Muni(nagrodzony Oscarem w roku 1937 za film "Pasteur"). Było on wielkim aktorem epoki, w której przyszło mu żyć. Jednak wszyscy pamiętająBogarta,Cagneya, on natomiast został zapomniany. Niesłusznie.

"Człowiek z blizną" zdecydowanie wyróżnia się na tle innych filmów o tematyce gangsterskiej, których w latach 20. i 30. w USA powstały dziesiątki. Obok najsłynniejszych - "Małego Cezara" oraz "Wroga publicznego nr 1", zdecydowanie najlepiej przetrwał próbę czasu. Dla miłośników gatunku do dziś stanowi świetną ucztę. Gorąco polecam.
1 10
Moja ocena:
9
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones