Recenzja serialu

Allan Cubitt
Gillian Anderson
Jamie Dornan

"Upadek" na najwyższym poziomie

"Upadek", czy oryginalne "The Fall", to brytyjski serial nadawany przez stację BBC Two.  Na ten moment doczekał się on dwóch sezonów, odpowiednio po 5 i 6 odcinków (czyli mówić można właściwie o
"Upadek", czy oryginalne "The Fall", to brytyjski serial nadawany przez stację BBC Two.  Na ten moment doczekał się on dwóch sezonów, odpowiednio po 5 i 6 odcinków (czyli mówić można właściwie o miniserialu, jednakże zgodnie z brytyjskim zwyczajem odcinki mają prawie 60 minut), natomiast premiera trzeciego, prawdopodobnie ostatniego, ma mieć miejsce w tym roku.

Historia przedstawiona w "Upadku" skupia się wokół dwojga głównych bohaterów- Inspektor Stelli Gibson (w tej roli znana z "Archiwum X" Gillian Anderson) oraz pozornie przykładnego ojca rodziny i psychologa Paula Spectora (Jamie Dornan). Szybko okazuje się jednak, iż Spector ma tak naprawdę dwa zupełnie różne oblicza- drugim z nich jest seryjny morderca, który w określony sposób wybiera swoje ofiary, aby następnie w brutalny sposób je udusić i oddać się chorej manii upozowywania ciał.  Jak łatwo się domyślić, to właśnie Gibson zostaje wezwana do Belfastu aby pomóc lokalnej policji w rozwiązaniu sprawy Spectora.

Widz z łatwością zostaje wciągnięty w sam środek akcji, a obserwowanie śledztwa z dwóch perspektyw, policji oraz mordercy, wydaje się niesamowicie interesujące. Zbrodnie Spectora pokazywane są w sposób trzymający w olbrzymim napięciu- nieprzesadnie brutalny, jednak przyprawiający o szybsze bicie serca. Bez wątpienia olbrzymia w tym zasługa  niesamowitej roli Jamiego Dornana, który obecnie zapewne kojarzony z główną rolą w "Pięćdziesięciu Twarzach Greya", w "Upadku" prezentuje aktorstwo najwyższej klasy. Łatwość z jaką przechodzi z roli kochającego ojca w maniakalnego seryjnego mordercę jest godna podziwu, tym bardziej, iż przemiany te nawet przez moment nie sprawiają wrażenia sztucznych czy przerysowanych.

Również po stronie policyjnej ekipy nie brakuje silnie zarysowanych postaci i rewelacyjnych aktorów z Gillian Anderson na czele. Znana z roli Danny Scully w "Archiwum X" aktorka z niesamowitym wyczuciem wciela się  postać Inspektor Gibson. Z jednej strony przykładnej funkcjonariuszki, której jedynym celem jest schwytanie seryjnego mordercy, a z drugiej osoby, która nie radzi sobie zupełnie w prywatnym życiu i nierzadko sprawia wrażenie kogoś, kto tak naprawdę nie jest o wiele pozytywniejszą postacią aniżeli ścigany przez nią Spector. Rewelacyjni w swoich rolach są także John Lynch, wcielający się w Jima Burnsa, policjanta i dawnego kochanka Gibson, Archie Panjabi, która tworzy postać policyjnego patologa i bliskiej przyjaciółki Gibson, a także Niamh McGrady w roli prawej ręki głównej bohaterki.

Na olbrzymie uznanie zasługuje również nastoletnia Aisling Franciosi, która gra Katie Benedetto, opiekunkę dzieci Spectora. Jej postać to bez wątpienia jeden z najciekawszych charakterów w całym serialu- nastolatka zakochana po uszy w seryjnym mordercy, dla którego jest zdolna zrobić prawie wszystko. Franciosi niesamowicie oddaje fascynację, jaką jej bohaterka darzy Spectora, wzbudzając przy tym ciekawość, a momentami irytację widza tym, co robi Katie.

"Upadek" nie byłby tak klimatyczny gdyby nie świetne zdjęcia Ruairiego O'Briena- statyczne, pokazujące Belfast w przyduszający wręcz sposób oraz skupiające się w dużym stopniu na twarzach i emocjach bohaterów. Również muzyka Davida Holmesa potrafi niesamowicie podkreślić najmocniejsze momenty serialu. Choć stworzona przez niego utwory pojawiają się tylko momentami i często są to zaledwie słyszalne dźwięki w tle- idealnie pasują do konwencji psychologicznego thrillera i potrafią przyprawić widza o ciarki.

Nie będę ukrywał, że na trzeci sezon "Upadku" czekam z niecierpliwością i zapewne do jego premiery jeszcze raz (albo i kilka razy) zobaczę poprzednie sezony tego serialu. Produkcję BBC polecam w szczególności fanom kryminałów, filmów i seriali skupiających się na psychologii postaci, a także tym, którzy uwielbiają niesamowity klimat mrocznych dreszczowców. Myślę jednak, że potencjalne grono przyszłych fanów serialu jest o wiele szersze i dlatego każdy powinien dać mu chociaż szansę i zobaczyć pierwszy odcinek- gwarantuję, że pochłonie was tak bardzo, iż od razu będziecie mieli ochotę zobaczyć kolejny.
Moja ocena serialu:
"Upadek", nowa angielska produkcja, to klasyczny czarny kryminał z mocnymi akcentami kina... czytaj więcej