Recenzje

Krytyk filmowy, dziennikarz. Współgospodarz programu "Weekendowy Magazyn Filmowy" w TVP 1, autor nominowanego do nagrody PISF- u bloga "Cinema Enchante". Od znanej polskiej reżyserki usłyszał o sobie: "Trochę popieprzony, ale w sumie w porządku".
 • Po ludobójstwie (recenzja filmu Ptaki śpiewają w Kigali)
  Ptaki śpiewają w Kigali

  Po ludobójstwie

  Uczynienie głównej bohaterki akurat z Claudine okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu zabiegowi Krauzowie wytrącają widzów z samozadowolenia, skłaniają do opuszczenia bezpiecznego rewiru...)
  Piotr Czerkawski
 • Historia przemocy (recenzja filmu Jusqu'à la garde)
  Jusqu'à la garde

  Historia przemocy

  Na pierwszy rzut oka tego rodzaju otwarcie powinno zwiastować dramat obyczajowy w rodzaju "Rozstania" albo "Niemiłości". Nic bardziej mylnego. Legrand, inaczej niż Farhadi i Zwiagincew, nie dryfuje w...)
  Piotr Czerkawski
 • Mektoub, My Love: Canto Uno

  Impreza życia

  Dzieło Kechiche'a nie ma klasycznie rozumianej dramaturgii, stanowi raczej zbiór impresji z życia młodych ludzi spędzających lato na francuskim wybrzeżu. Bohaterowie "Mektouba…" zachowują się jak...)
  Piotr Czerkawski
 • Sando-me no satsujin

  Długi film o zabijaniu

  O ironio, choć reżyser chciał uciec od tematyki rodzinnej, największe wrażenie w "The Third Murder" i tak robią sekwencje obrazujące relacje ojciec-córka. Dalekie od ideału podejście do własnych...)
  Piotr Czerkawski
 • Ex Libris: New York Public Library

  Budujcie biblioteki!

  Gdy ogląda się "Ex Libris: New York Public Library", nie sposób uwierzyć, że jego twórca niebawem dobiegnie dziewięćdziesiątki. Film Fredericka Wisemana nie ma w sobie nic z kombatanckich wspominek...)
  Piotr Czerkawski
 • The Leisure Seeker

  Tak trzeba żyć

  O sile "The Leisure Seeker" świadczy zatem nie, raczej sztampowa, treść, lecz atrakcyjny sposób jej przekazania. Virziemu oraz trzem jego współscenarzystom udało się na przykład stworzyć pełnokrwiste...)
  Piotr Czerkawski
 • La villa

  Nie ma jak w domu

  Guédiguian rozpoczyna swoją fabułę od mocnego uderzenia. Oto nestor bogatego francuskiego rodu, podczas pobytu w swej letniej rezydencji, niespodziewanie dostaje wylewu. Na tę wieść rzadko widujący...)
  Piotr Czerkawski
 • Foxtrot

  Zgubiony rytm

  "Foxtrot", choć również opowiada o "życiu z wojną w tle", pozostaje natomiast dziełem świadomie oderwanym od rzeczywistości. Decydując się na wybór takiej konwencji Maoz z pewnością wykazał się...)
  Piotr Czerkawski
 • Lean on Pete

  Lekcje dojrzałości

  Film Haigha powinien spodobać się wszystkim tym, których kilka miesięcy temu zirytowało "American Honey". Oba tytuły łączy podobny cel, chęć przyjrzenia się życiu młodzieży z amerykańskiej prowincji....)
  Piotr Czerkawski
 • L'insulte

  Wojna na słowa

  "The Insult" po mistrzowsku rekonstruuje na ekranie atmosferę podskórnego napięcia. W pogrążonym w politycznej gorączce Bejrucie wystarczy jeden fałszywy ruch i jedno zbędne słowo, by uruchomić...)
  Piotr Czerkawski
 • First Reformed

  Droga krzyżowa

  Opowieść o egzystencjalnych rozterkach pewnego pastora może i zaczyna się jak film Bergmana, ale kończy już niczym "Ojciec Mateusz". Trudno odpędzić się od myśli, że Schradera zgubił głównie grzech...)
  Piotr Czerkawski
 • Ein film von Ulrich Seidl (recenzja filmu Safari)
  Safari

  Ein film von Ulrich Seidl

  Seidl przekonuje, że barbarzyński świat safari pozostaje równie magnetyczny dla przedstawicieli różnych, nierzadko odmiennych od siebie zbiorowości. Wśród bohaterów Austriaka znajdują się ludzie...)
  Piotr Czerkawski

Piotr Czerkawski dla fwm Filmweb magazyn

Zobacz Magazyn
0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b