Recenzje

Urodzony i wychowany w Radomiu. Skończył psychologię i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dawniej fan black metalu, niedoszły psychoterapeuta, leczył się z depresji filmami Lyncha, von Triera i Herzoga. W 2013 roku zajął I miejsce w konkursie "Powiększenie" Filmwebu, rok później wyróżniony w konkursie im. K. Mętraka. Pracuje w redakcji newsowej, a jako wolny strzelec pisze o kinie to tu, to tam. Najbardziej lubi jednak współpracować z Filmwebem.
 • Czekając na Golgotę (recenzja filmu 2 noce do rana)
  2 noce do rana

  Czekając na Golgotę

  Problem rysuje się więc sam: żeby zrobić dobry film, który w 70-80 procentach składa się z dialogów, trzeba mieć nie tyle fach w oku, co ucho czułe na żywą mowę. Kuparinen nie posiada ani jednego, ani...)
  Marcin Stachowicz
 • Nigdy nie bij w króla (recenzja filmu Nie ma tego złego...)
  Nie ma tego złego...

  Nigdy nie bij w króla

  Jeśli schematy komedii romantycznej są tutaj zwyczajnie prostackie i nudzą po kilkunastu minutach, to beka z francuskich mieszczan wprawiła mnie w niejakie osłupienie. Klisze la petit...)
  Marcin Stachowicz
 • Zasada przyjemności (recenzja filmu Dwie kobiety)
  Dwie kobiety

  Zasada przyjemności

  Na pierwszy plan wysuwa się za to idea wiecznego powrotu: mamy znajomą historię, znajome relacje, przeciętne emocje i empikową filozofię – nie taką z najbardziej eksponowanych półek na parterze, ale z...)
  Marcin Stachowicz
 • Pocztówka z Imperium (recenzja filmu Paryż może poczekać)
  Paryż może poczekać

  Pocztówka z Imperium

  Eleanor Coppola – żona Francisa i matka Sofii – dała światu pocztówkę idealną: francuska kuchnia, obyczaj, historia, sztuka ściśnięte w zgrabną kompozycję i pokolorowane pastelami. Wiemy przecież, że...)
  Marcin Stachowicz
 • Strzeż się tych miejsc? (recenzja filmu Darkland)
  Darkland

  Strzeż się tych miejsc?

  W warstwie społecznej dominuje szarość, migranci raz integrują się lepiej, raz gorzej, państwo niczego się nie boi i przed niczym nie kapituluje, ma po prostu wykluczonych w głębokim poważaniu. Czerń...)
  Marcin Stachowicz
 • Botoksowy rock'n roll (recenzja filmu Facet do wymiany)
  Facet do wymiany

  Botoksowy rock'n roll

  "Facet do wymiany" opiera się na dwóch – absolutnie kluczowych dla tzw. kina papy – założeniach: po pierwsze, rozterki paryskich elit obchodzą całą Francję, a więc także cały świat; po drugie,...)
  Marcin Stachowicz
 • Chłopięctwo (recenzja filmu Serce z kamienia)
  Serce z kamienia

  Chłopięctwo

  Guðmundsson patrzy na dziecięce dramaty jak cierpliwy współtowarzysz, z dyskrecją – pozwala obrazom płynąć, ale jednocześnie nie traci z oczu charakteru konwencji – "Serce z kamienia" to przede...)
  Marcin Stachowicz
 • Gra w klasy (recenzja filmu Gra pozorów)
  Gra pozorów

  Gra w klasy

  "Gra pozorów" nie próbuje nawet udawać, że jest czymś więcej niż bałtycką wariacją na temat "Funny Games". Klimat opresji i zamknięcia buduje się tutaj za pomocą tych samych zimnych, laboratoryjnych...)
  Marcin Stachowicz
 • Depresja Smerfetki (recenzja filmu Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski)
  Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski

  Depresja Smerfetki

  Twórcy "Poszukiwaczy zaginionej wioski" – kolejnej odsłony serii – nie wychodzą poza schemat pogoni ("Jak ja nie cierpię Smerfów!"): intensyfikują akcję, wprowadzają bardziej pastelowe tła,...)
  Marcin Stachowicz
 • Wilk biurowy (recenzja filmu Dzika)
  Dzika

  Wilk biurowy

  "Dzika" – formalny i treściowy eksperyment – proponuje nam świeże spojrzenie na stary i kinowo wyświechtany temat dychotomii natura-kultura. Krebitz, inaczej niż choćby Von Trier, nie traktuje świata...)
  Marcin Stachowicz
 • Rosyjski kabaret (recenzja filmu Babilon Bolszoj)
  Babilon Bolszoj

  Rosyjski kabaret

  Najmocniejsze są te momenty, kiedy możemy zajrzeć do mieszkań tancerzy i przekonać się, jakie są skromne i ciasne. Skonfrontować je z przepychem scenicznych dekoracji i ociekających złotem kostiumów....)
  Marcin Stachowicz
 • Ziemia obiecana (recenzja filmu Kalifornia)
  Kalifornia

  Ziemia obiecana

  "Kalifornia" to typowe kino inicjacji – bohaterka uczy się życia przez eksperyment, przekraczanie granic, konflikt z autorytetami i grupą rówieśniczą, ale z bezpiecznikiem w postaci domu i miłości....)
  Marcin Stachowicz

Marcin Stachowicz dla fwm Filmweb magazyn

Zobacz Magazyn
0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b