Plan ucieczki (2013)
Mikael Håfström
Sylvester Stallone
Arnold Schwarzenegger

Back to the 80's

Recenzja zawiera spoilery! Po udanym powrocie na srebrny ekran Arnold Schwarzenegger i będący na wznoszącej się fali Sylvester Stallone nie spoczywają na laurach. Po wspólnym występie w
Recenzja zawiera spoilery!

Po udanym powrocie na srebrny ekran Arnold Schwarzenegger i będący na wznoszącej się fali Sylvester Stallone nie spoczywają na laurach. Po wspólnym występie w "Niezniszczalnych" gwiazdy kina akcjiponownie łączy siły, tym razemwprodukcji Mikaela Håfströma pod tytułem"Escape Plan". Wszyscy zwolennicyoldskulowego kina rodem z lat osiemdziesiątychnie będą zawiedzeni. Czeka ich bowiem wizyta w jednym z najbardziej strzeżonych więzień świata, o którym istnieniu wiedzą nieliczni, zaś próba ucieczki z góryskazana jest na niepowodzenie.Zainteresowani? To zapraszam do dalszej lektury.

Mikael Håfström, utalentowany reżysero niemałym doświadczeniu, charakteryzujący się ogromną wszechstronnością – tworzy zarówno filmy akcji ("Wykolejony"), dramaty ("Zło"),jak również horrory ("1408" czy "Rytuał") i to na naprawdę przyzwoitym poziomie – proponujetym razem kinomanom kawał klimatycznego thrillera z elementami akcji. Jego produkcja przedstawia historię Raya Breslina, specjalisty od więziennych zabezpieczeń, dla którego nie ma zakładu karnegopozbawionego słabych punktów, uchybień w procedurach ochrony, dzięki którymskazańcy otrzymują możliwość ucieczki.Bohater drobiazgowo bada popełniane przez strażników błędy, ich specyficzne zachowania, a nawet wdraża się w środowisko więzienne. Robi to wszystkow celu zminimalizowania niebezpieczeństwa ucieczki; stworzenia idealnego zakładu karnego. Jego niespotykane umiejętności i wiedza zostają wystawione na próbę, gdydecyduje się na dość ryzykowną akcję zleconą przez Jessicę Miller – panią adwokat reprezentującą zarządców nowego projektu więzienia doskonałego – przetestowanianowatorskiego zakładu karnego. Gdy następnego dnia budzi się w oszklonej celi, po wcześniejszym uprowadzeniu, Ray zdaje sobie sprawę, że został wrobiony. Pozbawiony pomocy z zewnątrz, w zakładzie zbudowanym na podstawie jego własnych spostrzeżeń i doświadczeń, bohater raz jeszcze będzie musiał skorzystać ze swoich umiejętności i uciec z więzienia, lecz czy uda mu się przechytrzyć samego siebie?

Scenariusz produkcji pozytywnie mnie zaskoczył. Mimo powielenia schematów – widać zapożyczenia między innymi z "Twierdzy" czy leciwej "Ucieczki z Alcatraz" – historię śledzi się z zaciekawieniem i dużą przyjemnością. Sam początek filmu jest niezwykle intrygujący. Poznajemy bliżej nieokreślonego skazańca Raya (w postać więźnia wciela się Sylvester Stallone), który decyduje się na ucieczkę. W głowach widzów rodząsię same pytania, a ekranie nie znajdują żadnych odpowiedzi. Dopiero po dłuższej chwili scenarzyści odkrywają przed nami karty iwprowadzają w główną oś fabularną. Podobne zagrania zdarzają się przez cały film, twórcy potrafią zmylićkinomanów, zaskoczyć nagłymi zwrotami akcji i interesującymi rozwiązaniami fabularnymi. Oczywiście koniec można przewidzieć bez żadnych problemów, jednak drogi do niego prowadzącej, już niekoniecznie. Poza tym "Escape Plan" jest spójny i logiczny; zdarzyły się typowe dla kina akcji naciągnięcia fabularne, lecz mimo tobrak tu większych wpadek – na przykład irracjonalnego zachowania bohaterów.Produkcja praktycznie w całości opiera się na przedstawieniuplanowanej przez Raya ucieczki. Widzimy jak protagonista analizuje więzienne środowisko, przygląda się strażnikom – wychwytuje ich nawyki i przyzwyczajenia,zdobywa sprzymierzeńców, jak również poszukuje pomocy z zewnątrz. Dzięki dobrze poprowadzonej historii film wciąga z minuty na minutę i nie pozwala się nudzić.

Duża zaletą filmu jest więzienny klimat. Produkcja zawdzięcza go przede wszystkim odpowiedniej scenografii - doskonałe zastosowanie efektu światłocienia, i niezwykleintrygującej muzyce autorstwa Alexa Heffesa. Trzeba przyznać, że miejscamiatmosfera "Escape Plan" jest pełna napięcia. Sceny z Jimem Caviezelem wcielającym się w postać naczelnikazakładu karnegoWillarda Hobbesa potrafią zmrozić krew w żyłach.

Zaletą "Escape Plan" są także efekty specjalne. Sceny akcji wykonane sąpo mistrzowsku, w starym dobrym stylu. Zwolennicy kina akcji lat osiemdziesiątych będą usatysfakcjonowani, mimo że "Escape Plan" opiera w szczególności na dialogach i przemyślanej fabule. Któż z nich nie chciałby zobaczyć Arnolda z ciężkim karabinem maszynowym w rękach, siejącego zniszczenie wśród szeregów wroga? Takich smaczków jest znacznie więcej.

W filmie nie zabrakło również elementów humorystycznych. Mimo że atmosfera obrazu jest dość przygnębiająca, to nieraz się uśmiejemy, przysłuchując zabawnym dialogom prowadzonym przez Emila Rottmayera i Rayana Breslina. Współpraca tych panów napędza drugą połowę obrazu. Ich "partnerstwo" przywodzi na myśl film "Tango i Cash". Skojarzenia są aż nazbyt oczywiste – więzienny klimat, charakterystyczni bohaterowiei wspólnyplan ucieczki. Duet Breslin – Rottmayer jest równie zabawny i niepowtarzalny, co Tangoi Cash. "Escape Plan" warto zobaczyć chociażby tylko dla tego "jedynego w swoim rodzaju" zespołu.

Na uwagę zasługuję naprawdę przyzwoiteaktorstwo. Jestem pełen uznania nie tylko dla Sylvestra Stallonea iArnolda Schwarzeneggera, lecz również Jima Caviezela i 50 Centa.Dwaj pierwsi panowie zagrali jak za dawnych lat. Mimo iż dostali do odegranie proste, nieskomplikowane postacie, to obaj włożyli w swoją grę serce, a to powinno być dla widzów najważniejsze. Twardy Austriak wcielił się w postać Emila Rottmayera, jednego ze skazańców, który wraz z Rayem Breslinem podejmuje się ucieczki z zakładu karnego.Takiego Arnolda już dawno nie widziałem, pełnego wigoru i zapału do gry. Emil Rottmayer w jego wykonaniu to pewny siebie, z błyskiem w oku twardziel, który nie daje sobą pomiatać. Wykreowany przez Arnolda bohaterbył prawdziwy i niezwykle charakterystyczny. Schwarzenegger doskonale poradził sobie z roląoraz udowodnił, że potrafi grać nadobrym poziomie, a drobne braki w aktorstwienadrabia niezaprzeczalnym urokiemi poczuciem humoru. Stallone natomiast powielił poniekąd rolę z "Tango i Cash". Dobrze odnalazł się w swojej roli i nie miał problemów z oddawaniem emocji i uczuć. Na nie mniejszą uwagę zasługuje Jim Caviezel – świetny schwarzcharakter. Po rolach w takich filmachjak "Tranzyt" czy "Pasja", nigdy bym nie przypuszczał, że jest zdolny wykreować tak odrzucającego i "złowieszczego" bohatera - dobra robota. Z kolei znajdujący się na dalszym planie 50 Cent zaliczył udany występ. Sądziłem, że jego postać będzie mnie irytowała i skutecznie zniechęci do filmu, a było wręcz na odwrót. Jego protagonista zyskał sobie moją sympatię.

"Escape Plan" to dobry film, któremu trudno cokolwiek zarzucić. W kategorii rozrywkowego kina akcji sprawdza się doskonale. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak polecić Wam nową produkcję Mikaela Håfströma. Dobra zabawa gwarantowana!
Dwóch największych twardzieli kina akcji, jakich matka Ziemia nosiła; dwie największe (niemalże... czytaj więcej
Arnold Schwarzenegger i Sylvester Stallone to niekwestionowane ikony kina akcji lat osiemdziesiątych i... czytaj więcej