Recenzja filmu Zaczarowana (2007)
Kevin Lima
Waldemar Modestowicz

?Bo usta to on musi mieć boskie!?

Walt Disney serwuje nam kolejną dawkę historii o miłości, księżniczkach, zamkach i dzielnych rycerzach. Można powiedzieć, że to już standard. Ale czy na pewno? Kevin Lima, reżyser "Zaczarowanej" ...
Kevin Lima, reżyser "Zaczarowanej" przedstawia barwną postać Giselle (Amy Adams), która w śnie ujrzała swojego ukochanego. Postanawia na niego czekać, by pocałunek prawdziwej miłości połączył ich na zawsze. Lecz, jak to zawsze w bajkach bywa, zła czarownica- macocha wybranka okazuje się przeciwna całej tej zabawy w "żyli długo i szczęśliwie", gdyż obawia się utraty korony. Cóż więc robi? Pozbywa się niedoszłej królewny, wysyłając ją do Nowego Jorku i wydawałoby się, iż problem z głowy, gdy na ratunek Giselle wyrusza Edward (James Marsden).

Oglądając "Zaczarowaną" ponownie przeniosłam się świat baśni - prawie jak za dawnych, dziecięcych czasów! Wprawdzie film nie jest jednym z tych, które odbiją się w pamięci jak "Król Lew", lecz reżyser zastosował ciekawe operacje, by przyciągnąć widza.
To już nie tylko Disnejowska animacja, lecz kompletne pomieszanie zarówno gatunków, jak i innych opowieści. W tę podróż po świecie magii i niesamowitości wyruszamy ze słowami "Dawno, dawno temu". Aby tradycji stało się zadość - mamy długowłosą piękność, gadające zwierzęta, piękne kolory i łagodną kreskę. Lecz za chwilę przenosimy się do hałaśliwego i tętniącego życiem miasta, gdzie zaczyna się "Rzeczywistość".
To zestawienie kontrastowe, dające jednak upust fantazji! Tak, można rzec: tego jeszcze nie było!

Widzimy, jak bardzo nasz świat różni się od tego wykreowanego wyobraźnią. Tutaj ludzie nie żyją ani długo, ani szczęśliwie, małżeństwa się rozpadają, biedni mieszkają na ulicach, a cała reszta "czai się" z wyznaniem miłości. I nic tego nie zmieni. Czyżby?
Osoba Giselle jest tak beztroska i słodka, że bez wahania można powiedzieć - zaczarowana!
Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych, nie istnieje brak szczęścia, nie rozumie, jak można się rozstać z kimś, kogo się kocha. I tu wielkie ukłony dla Amy Adams, która niesamowicie odegrała rolę owej panny. Aktorka wyglądała, jakby rzeczywiście urwała się z jakiejś bajki. Sposób, w jaki się poruszała, gestykulowała, wyrażała emocje - proste, ale jakże charakterystyczne dla Disneya!
Gdyby ktoś mi dziś powiedział, że od teraz Disney będzie produkował tylko i wyłącznie filmy aktorskie, lecz na podstawie baśni - nie miałabym nic przeciwko.

Jak wcześniej wspominałam, "Zaczarowana" to także mieszanka różnych historii. Sama Giselle przypomina Florę ze "Śpiącej Królewny", która obcowała ze zwierzętami, rozmawiała z nimi, a one jej we wszystkim pomagały. Następnie na ekranie ukazuje się staruszka z zatrutym jabłkiem. Czyż w "Królewnie Śnieżce" również macocha nie użyła tego zabiegu, by zabić nieszczęsną pasierbicę? Albo zgubiony przez Giselle pantofelek przypominający nam o "Kopciuszku".
Wszystko wydaje się tworzyć niezły galimatias, lecz nie zapominajmy, że o to tu właśnie chodzi.
W owej Rzeczywistości brak prostoty, brak szczerości i pomysłu, jak to zmienić. Myśl, by ukazać te różnice w filmie, okazała się być godną uwagi.

Mimo wszystko jest kilka elementów, które kuleją. Szczególnie w polskim dubbingu. Całość okropnie mnie drażniła. Jedyne, co zasługuje tu na plus, to wykonanie piosenek, chociaż i tu by można było się uczepić.
Aktorzy podkładający głosy postaciom próbują naśladować różne akcenty - a to czarnoskórego mężczyzny, bądź "męskiej wróżki", co przywodziło mi na myśl tabor cygański i tylko czekałam, aż wyskoczy jakaś Esmeralda.

Jednak dajmy się oczarować tej baśni. Nie powiem, by było to arcydzieło, lecz na pewno dla fanów księżniczek to pozycja obowiązkowa!
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 50% uznało tę recenzję za pomocną (12 głosów).
valkiria
1 10 8/10 bardzo dobry