Nascar 3D (2004)
Miriam Aleksandrowicz
Kiefer Sutherland
Barney Hall

Fabryka pieniędzy

Filmy wyświetlane na wielkich ekranach IMAXa to wciąż w naszym kraju nowość, szczególnie jeśli chodzi o kino trójwymiarowe. Nic więc dziwnego, że każda kolejna premiera na gigantycznym ekranie przyciąga spore tłumy, głównie młodych widzów i towarzyszących im, często równie spragnionych nowych doznań rodziców. Nie inaczej było, przynajmniej na zorganizowanej w warszawskim kinie Ciemna City Sadyba premierze najnowszej produkcji IMAX "Nascar 3D", opowieści o jednych z najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych na świecie. Widzów, których ilość przekroczyła nawet liczbę miejsc siedzących, przyciągnęła obietnica zapierających dech w piersiach wrażeń jakich dostarczać miała jazda z prędkością 320 km na godzinę i ryk podrasowanych silników. Niestety ci, którzy spodziewali się odlotowych doświadczeń, srodze się zawiedli. Trwający 40 minut "Nascar 3D" nie jest bowiem "jazdą bez trzymanki" a bardzo uładzonym, niemalże edukacyjnym obrazem, z którego owszem, można się dowiedzieć jak wyglądają wyścigi od kulis i jaka jest ich historia, ale nie wywołującym żadnych większych emocji. Tak szeroko reklamowana technika IMAX 3D wydaje się tu nie mieć żadnego większego znaczenia. Już animowany "Mikołaj kontra Bałwanek" robił na mnie pod względem technicznym większe wrażenie, nie mówiąc już o chyba największej atrakcji wielkoformatowego ekranu - filmach przyrodniczych. Z całego filmu bardziej niż moc potężnych silników poraził mnie ogrom komercyjnej machiny zawiadującej osławionymi wyścigami. Nascar od dziś kojarzył mi się będzie nie z emocjami i zdrową rywalizacją a fabryką do robienia pieniędzy, wykorzystującą uwielbienie Amerykanów do wszelkiego rodzaju spędów. Koniec końców czegoś mnie to kino edukacyjne jednak nauczyło :)