Recenzja serialu

Artur Kaczmarski
Robert Hughes
Vincent Martella
Thomas Brodie-Sangster

Gdy zaczyna się lato, a z latem wakacje

W końcu pojawił się serial animowany dla dzieci, który można uznać bez wahania za rewelacyjny. "Fineasz i Ferb" właśnie taki jest. Swoją zabawną i ciekawą fabułą podbił serca wielu telewidzów. A dlaczego? Bo jest zupełnie inny od wszystkich pozostałych animowanych seriali dla dzieci. A słowo "inny" w tym wypadku znaczy "lepszy".

Głównymi bohaterami są dwaj przyrodni bracia Finesz i Ferb, którzy spędzają wakacje w domu. Mimo to nigdy się nie nudzą, a to za sprawą ich niesłychanej pomysłowości i zamiłowania do majsterkowania, budowania przeróżnych rzeczy i przeżywania niesamowitych przygód. Ich siostra Fretka próbuje udowodnić mamie, że chłopcy znowu coś kombinują. Niestety, nigdy się jej to nie udaje (z wyjątkiem jednego odcinka). Projekty Fineasza i Ferba zawsze znikają, zanim mama zdąży je zobaczyć. Dzieje się tak za sprawą domowego dziobaka o imieniu Pepe, który w rzeczywistości jest tajnym agentem. Próbuje on pokonać szalonego naukowca Dundersztyca, który konstruuje przeróżne wynalazki i zazwyczaj planuje zrobić coś złego na obszarze trzech stanów. Maszyny te najczęściej sprawiają, że projekty Fineasza i Ferba wyparowują z powierzchni ziemi.

Atutem serialu są oczywiście bohaterowie oraz ich znane już powiedzonka. "Już wiem, co będziemy dzisiaj robić" - to najsłynniejsze zdanie wypowiadanie przez Fineasza w każdym odcinku. Najzabawniejszymi bohaterami są bez wątpienia Fretka i doktor Dundersztyc. Marzeniem Fretki jest przyłapanie braci na gorącym uczynku. W związku z tym przeżywa wiele zabawnych przygód.  Natomiast projekty doktora Duntersztyca wydają się czasem wzięte z kosmosu. Chciał już m.in pokryć miasto Danville piłkami tenisowymi czy też stworzyć klej, który odkleja rzeczy.

W każdym odcinku usłyszymy piosenkę wykonywaną przez któregoś z bohaterów. Muzyka jest bowiem ważnym elementem w przygodach Fineasza i Ferba. Dzięki niej serial jest oryginalny. Piosenki te mają zabawny tekst i chwytliwą melodię. Warto dodać, że muzyka z tego serialu została nominowana aż cztery razy do nagrody Emmy. Wydano także płytę zawierającą 26 utworów pojawiających się w pierwszej serii serialu.

"Fineasz i Ferb" to serial wyróżniający się na tle innych produkcji. W dzisiejszych bajkach dla dzieci spotykamy się z przemocą, wrogością czy też żenującą głupotą bohaterów. W "Fineaszu i Ferbie" nie występuje żadna z wyżej wymienionych rzeczy. Panuje tam przyjaźń i radość z każdego dnia, który można wykorzystać na wiele sposobów. Serial ten można polecić dzieciom w każdym wieku, a nawet i starszym osobom. 20 minut spędzonych na obejrzeniu jednego odcinka nie będzie stratą czasu. Wręcz przeciwnie, na pewno poprawi nam humor. Disney coraz bardziej obniża poziom swoich produkcji, ale "Fineasz i Ferb" to wyjątek.
Moja ocena serialu: