Gdyby Hitler nie miał wąsów?

 • recenzja kinowa Ambassada (2013)
Film "AmbaSSada" jeszcze przed premierą wywoływał kontrowersje. Nie tylko ze względu na komediowy charakter żartujący z historii II wojny światowej, ale również z powodu obsady: Nergal, naczelny polski bezbożnik, jako Ribbentrop i Robert Więckiewicz, który w tym samym czasie zagrał ikoniczną postać Lecha Wałęsy. Promocyjny klip z aktorami w nazistowskich mundurach śpiewającymi "Sen o Warszawie" tylko dolał oliwy do ognia. Niektórzy rzucali nawet porównanie, że fabuła to podobny zgryw do tarantinowskich "Bękartów wojny". A jak to wyszło Juliuszowi Machulskiemu w praktyce?

Młode, artystyczne małżeństwo Melanii i Przemka przeprowadza się do Warszawy, aby przypilnować apartamentu wujka. On (Bartosz Porczyk), zapatrzony w siebie pisarz, ona (Magdalena Grąziowska), zwariowana i pogodna aktorka. Mela odkrywa, że przed wojną w ich kamienicy mieściła się niemiecka ambasada, zaś magiczna winda potrafi przenosić ich z czasów obecnych do sierpnia 1939 r. Bohaterowie, trafiając na nazistów, będą próbować nie tylko wyrwać się z opałów, ale również pokrzyżować im szyki, aby zmienić bieg historii.

Niestety, coś już nie gra od pierwszych minut. W duchu zastanawiałem się, dlaczego Mela, dziewczyna przebojowa, wyszła za tak sztywnego, egocentrycznego, wręcz irytującego gościa. Inny przykład skrótu scenariuszowego to brak wyjaśnienia działania magicznej windy (a także pewnej szafy), nie kryje się za tym żadna, ciekawa historia. Jednak braki w logice można wybaczyć, to przecież tylko komedia, ale nie oczekujcie, że będziecie śmiać się do rozpuku. Oczywiście są momenty, gdy uśmiechniemy się pod nosem lub nawet parskniemy śmiechem, ale jest ich trochę zbyt mało jak na Machulskiego. Czasy świetności jak "Seksmisja", "Kilery" czy "Pieniądze to nie wszystko" ma on już dawno za sobą, ale jest kilka naprawdę dobrych scen (Mela grająca na saksofonie Hava Nagila, "kłótnia" w restauracji, przesłuchanie Hitlera lub Adolf z "wałęsowymi" wąsami). Całościowo porównałbym raczej do "Vinci", podobnie jak tam, reżyser mocniej skupił się na intrydze fabularnej niż na "zabijaniu" śmiechem. Bardzo dobrze jest natomiast z aktorstwem. Debiutujący w pierwszoplanowych Grąziowska i Porczyk, choć momentami trochę przerysowani, grają przyzwoicie. Więckiewicz w roli Hitlera jest komicznym niezdarą, jego fajtłapowaty führer to ktoś, z kim wolelibyśmy napić się wódki niż knuć wojnę. Natomiast Adam Nergal Darski (któremu Julek mógł napisać ciut dłuższą rolę), jak na naturszczyka, wypada całkiem przekonująco. W hitlerowskim mundurze prezentuje się świetnie jako minister III Rzeszy, fachowo robi groźne miny, a scena, w której łapie za gitarę i gra utwór Bacha jest fajną autoironią. Zresztą, takich ukrytych odniesień jest więcej, w jednym momencie na ekranie telewizora zobaczymy kadry z "Kołysanki", poprzedniego filmu Machulskiego. Co zaś najbardziej podobało mi się w całym obrazie, to zakończenie (którego, oczywiście, nie zdradzę): może nie do końca zaskakujące, ale sposób jego ukazania na pewno w jakimś stopniu wzruszający.

Podsumowując: czy żałuję wydanych pieniędzy na "Ambassadę"? Nie. Czy film ten zmieni w polskiej kinematografii stosunek do nabijania się z wojennych czasów? Nie musi, robił to już np. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Czy obejrzałbym go jeszcze raz? W sumie, chyba tak. Jest to po prostu lekka, w miarę zabawna komedyjka. Taka akurat na obecną, deszczową porę roku.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 80% uznało tę recenzję za pomocną (119głosów).
PiterusAzarathus
ocenia ten film na:
5/10 średni

komentarze

pozostało 255 znaków
 • woitos
  woitos
  2015-11-01 14:14:44 +0100

  Tak. Czy film się podoba, czy nie - to kwestia gustu ale zakończenie istotnie wzruszające. Aż mi się łza w oku zakręciła. Wyobraziłem sobie jak to było, gdyby tak było. Gdyby nie tylko Warszawa ale i cała Polska była innym krajem. Krajem prawdziwie wolnym, dobrze rządzonym przez mądrych ludzi, będącym potęgą gospodarczą i z której zdaniem liczą się inne kraje. Jak by to było, gdybym każdego dnia szedł do pracy do dużej, polskiej firmy, widział, że mój wysiłek nie idzie na marne. Że mógłbym być dumny ze swojej ojczyzny.

  1
 • alekwlodarz_filmweb
  alekwlodarz_filmweb
  2015-03-14 20:59:47 +0100

  film bardzo fajny - a Englert jąkała świetny :)

  2
 • BouxMoux
  BouxMoux
  2013-11-07 21:35:07 +0100

  Wybieram się w sobotę, nie mogę się doczekać :D

  1
 • Film_Polski
  Film_Polski
  2015-11-01 16:12:58 +0100

  "porównałbym raczej do "Vinci", podobnie jak tam, reżyser mocniej skupił się na intrydze fabularnej"

 • danterape
  danterape
  2014-08-25 13:57:23 +0200

  kręcenie sutków i tekst to za katyń - to tak jakby ktoś klepnął matkę małej madzi z sosnowca w twarz i powiedział to za morderstwo córki.... słów brak. emocjonalne wymiociny jak dla mnie. 6/10? za co te dodatkowe 5 gwiazdek? 1/10.

  3
 • jagode
  jagode
  2014-02-18 09:26:57 +0100

  (któremu Julek mógł napisać ciut dłuższą rolę)... fumfel co ? tak mimochodem dodane w nawiasiku....tego typu "recenzyje" to tragedia ...alboli tragikomedia.

  1
 • PiterusAzarathus
  PiterusAzarathus
  2013-11-08 09:25:47 +0100

  Wrona, z czym jest problem, nie rozumiesz słowa knuć? SPOILER: W filmie dopiero ją knują, bo akcja zaczyna się przed jej wybuchem. Btw, jest to odniesienie do jednego z aktorów, który prywatnie lubi używać tego w zastępstwie za planować. ;)

 • WronaBezOgona
  WronaBezOgona
  2013-11-08 01:17:32 +0100

  "knuć wojnę"... srsly...

 • monoem
  monoem
  2015-10-02 22:42:40 +0200

  Film - beznadziejny, właśnie zakończyła się projekcja w HBO. Cieszę się, że nie miałam czasu pójść do kina, bo żałowałabym każdej wydanej złotówki na ten gniot. Wszystko sztuczne i nieporadne, końcowa scena - żenująca pod każdym względem! Nie wiem, czy to zła dykcja aktorów ( Bosz, nawet Englert grał jak amator!), czy robota dźwiękowców spartolona. Wszystko na nie. Smutno mi, bo spodziewałam się dobrej rozrywki i przy okazji powtórki z historii.

  2
 • withnailandI
  withnailandI
  2015-05-04 13:54:06 +0200

  Podobała mi się twoja recenzja:) Lubię filmy i książki z gatunku historia alternatywna (z polskich autorów Marcina Ciszewskiego), dlatego ten film zaciekawił mnie jeszcze przed obejrzeniem. Efekt końcowy mógłby być lepszy (szczególnie scena przesłuchania Hitlera, która przypomina słaby polski kabaret), ale i tak przyjemnie mi się go oglądało.

 • Nitfluad
  Nitfluad
  2015-01-14 18:32:01 +0100

  Zakończenie najlepszym elementem opowieści? Chyba żartujesz. Jest kompletnie pozbawione sensu! Film jest jednym słowem żałosny.

  1
 • max38debil
  max38debil
  2015-01-05 00:14:18 +0100

  recenzja dla lemingow

  1
 • Vinniczek
  Vinniczek
  2014-12-27 00:02:21 +0100

  dla mnie zenada i nic wiecej... o Machulskiego wymagam wiecej... a to amatorszczyzna z wiejskiego domu kultury :(

  1

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o