Gorzka pigułka

• recenzja kinowa Panaceum (2013)
Steven Soderbergh – jak zwykle wszechstronny – w "Panaceum" wkracza na nowe terytorium klimatycznego thrillera, poszewkę gatunkowej konwencji wypełniając charakterystycznym dla siebie komentarzem społecznym.

Jednym z wątków, do których reżyser powraca w kolejnych filmach, jest kwestia nierównomiernej dystrybucji pieniądza w Ameryce. W lekkiej kryminalno-komediowej tonacji opowiadał o tym już m.in. w kolejnych częściach "Ocean’s 11", których bohaterowie przecież z zawodu zajmowali się finansami. W czasach kryzysu ten komentarz nabrał tylko aktualności, a Soderbergh wyostrzył swoje krytyczne pazurki. Drugim dnem "Magic Mike'a" był w końcu morał o cierpkim smaku amerykańskiego snu. W "Panaceum" reżyser drąży dalej, zgłębiając patologie, w jakie wikłamy się z chęci oswojenia ekonomicznej frustracji.

Bohaterowie filmu czują już oddech kryzysu na karku. Emily (Rooney Mara) przypłaca depresją konieczność zaciskania pasa po tym, jak jej mąż (Channing Tatum) trafił do więzienia. Psychiatra dr Banks (Jude Law) zasuwa w pocie czoła na kilku etatach, by utrzymać swoją rodzinę – syna i bezrobotną żonę (Vinessa Shaw). Dziewczyna potrzebuje panaceum na dręczącą ją frustrację, mężczyzna jest tym, który go dostarcza. W tytułowej metaforze ("Side Effects") przemyca Soderbergh krytykę przemysłu farmaceutycznego, sprzedającego "lekarstwo na wszystko": zawsze są przecież jakieś "skutki uboczne". W przypadku leku, który Banks przepisuje Emily, będą one śmiertelnie niebezpieczne.

Pionki dramatu są tu bardzo zgrabnie poustawiane na planszy, a intryga wciąga, rozwijając się w niespiesznym, ale wciągającym rytmie. Ambiwalentna relacja pacjentki i lekarza, klimat koszmaru sennego, pączkująca powoli konspiracyjna paranoja – reżyser kreuje atmosferę rodem z najlepszych filmów Hitchcocka. Przyprawia ją dodatkowo o wyciągniętą z tradycji kina niezależnego wrażliwość na bohatera i jego otoczenie. Stąd psychologiczna wiarygodność scen cichych domowych dramatów. Te dwa porządki zgrabnie równoważy tonacja barwna zdjęć, oscylujących między brązami i żółciami obyczajowych rozterek a zimnymi błękitami korporacyjnej paranoi. Nienachalna oprawa muzyczna Thomasa Newmana stanowi doskonałe zwieńczenie tej starannie cyzelowanej konstrukcji.

Szkoda, że wraz z rozwojem akcji film gubi gdzieś to skupienie. Fabularna karuzela przyspiesza, ale kolejne zwroty są coraz trudniejsze do przełknięcia. Trochę zbyt łatwo Soderbergh i scenarzysta Scott Z. Burns wpadają tu w koleiny thrillerowych klisz i wymogów. Ale takie są skutki uboczne gry z kinowymi gatunkami.

Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 59% uznało tę recenzję za pomocną (127 głosów).
Jakub Popielecki
7/10 dobry

pozostało 255 znaków
  • mariobava

ciekawa fabuła, dobre zdjęcia, ale ciągnie się jak przysłowiowe flaki. przydałoby się więcej dreszczy i szybszych zwrotów akcji, bo momentami staje się zbyt nudnawy.

• tajemnicza_93

wg mnie słaby... nielogiczny, monotematyczny i strasznie się dłużył. spodziewałam się czegoś duuużo lepszego.

• satrapa

Ten film to jedna wielka logiczna dziura. Szczególnie "realia" procesowe wołają o pomstę do nieba.

• Pitti_2

bardzo dobry, choć może , jak to amerykańskim kinie za bardzo poukładany, wyjaśniony na końcu.

• blonde_filmaniak

Film bliski ideału, jeżeli chodzi o kino gatunkowe. Zapraszam do recenzji na stronie: http://krytycywkapciach.blogspot.com/2013/06/panaceum.html

• Thompston

Gubi to gdzieś się logika, a szkoda bo film ogólnie wciągający i ciekawy.

• losiuuu69

zgadzam się z recenzentem, film wypada dobrze, ale jednak gdzieś po drodze się gubi

• clavier

chyba zaczynam lubić ten kwiecisty styl autora recenzji, nie jestem pewien tylko czy "zwroty" można "przełknąć" ... fuj :p

• Miss19angel02

Film świetny, faktycznie wciągający, intryga wcale nieprzeciętna. Może nie na miarę kina Hitchcocka, ale jednak. Zdecydowanie polecam!

• armarange

" W przypadku leku, który Banks przepisuje Emily, będą one śmiertelnie niebezpieczne. " Doprawdy ? Czy pan widział ten sam film co ja ..bo tam chyba było co innego przyczyną..nie napiszę czego żeby nie zdradzac fabuły...

• silesiar79

Owszem - intryga wciąga: rozwija się leniwie w oczywisty sposób, by w kulminacyjnym momencie dokonał się przełom, a w jego następstwie bohater zamienia się rolami (z pionka wchodzi w szatę "króla"), by powiedzieć szach i mat. Film 8/10, choć nie dla odbiorców Polsatu - polecam na weekend.

• Woltoks

Nie sądziłem, że w kwietniu uda mi się obejrzeć najgorszy film 2013 roku. To co miałem okazję obejrzeć w dniu wczorajszym nie miało sensu. Stracony czas i pieniądze. Nie polecam !

• mysterieuse_x

"reżyser kreuje atmosferę rodem z najlepszych filmów Hitchcocka" - żart ? Ten film jest tak przeciętny i mało odkrywczy, atmosfery nie poczułam.

• randomowo

Intryga wciąga? Chyba byliśmy na innych filmach...

• morego

http://adiktd.blogspot.com/2013/04/panaceum.html Zapraszam i pozdrawiam,

• Astaroth_3

Według mnie to kpina porównywać ten przeciętny film do dzieł Hitchcocka.

• bukowski95

szczerze mówiąc, z recenzji nie dowiedziałem się za wiele o filmie... ale i tak czekam

WTF:false,ads:true