Holmes ze smartfonem

• recenzja TV Sherlock (2010)
Sherlock Holmes to jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych postaci literackich. Stworzony przez Artura Conan Doyle'a genialny detektyw jest postacią bardzo wyrazistą. Dotychczas wielu reżyserów i producentów starało się na nowo wskrzesić tę postać, nanosząc drobne poprawki w literackim pierwowzorze. W ostatnich dwóch latach głośnym echem odbiły się dwa filmy Guya Ritchiego o detektywie z Baker Street. Zyskały one duże grono fanów i były sporym sukcesem komercyjnym. W tym samym roku, gdy reżyser "Przekrętu" kręcił swój pierwszy film o Holmesie, w Wielkiej Brytanii powstał serial o Sherlocku.

"Sherlock", bo taką wdzięczną nazwę ów serial nosi, jest przeniesieniem postaci z powieści Conan Doyle'a do XXI wieku. Bohaterowie jeżdżą londyńskimi taksówkami, piszą SMSy, Watson zamiast dziennika pisze bloga, a sam Sherlock założył swoją stronę internetową. Historie, choć tytuły i główny pomysł zaczerpnęły z literackich pierwowzorów, to są one dostosowane i przeniesione do czasów współczesnych, czym zyskały nowy wymiar i świeżość.

I to właśnie na tej nowoczesności chciałbym się skupić, bo ma ona bardzo istotną rolę. Bohaterów prawie cały czas widzimy z komórkami, laptopami, piszących SMSy, maile czy wpisy na blogu. Dużą część każdego odcinka Holmes i Watson spędzają w taksówce, Sherlock analizuje dowody w laboratorium a jego współlokator i przyjaciel czasem siada na kozetce u psychoanalityka. Taka odmiana klasycznych powieści o Holmesie jest dla mnie dużym plusem, gdyż jest to nowe spojrzenie na to co już wiele razy było pokazane.

Historie przedstawione w serialu są, jak już wspominałem, zaczerpnięte z powieści Doyle'a, jednak przedstawione w nowej, odświeżonej formie. Sami bohaterowie zyskali także dostosowane do czasów aktualnych życiorysy.

Gra aktorska jest dla mnie jednym z największych atutów tego serialu. Benedict Cumberbatch w roli tytułowego bohatera, ukazuje nam nowe, a zarazem stare oblicze Holmesa. Jest on znacznie bardziej cyniczny, niż sherlockowe wcielenie Roberta Downeya Jr., za to mający nieco mniejsze poczucie humoru. Sherlock lubi się popisywać swą nadzwyczajną inteligencją i bystrością umysłu. Holmes w wykonaniu Cumberbatcha nosi idealnie skrojone garnitury, stylowy płaszcz i szalik, nie lubi za to słynnego oryginalnego kapelusza a'la Sherlock Holmes. Tytułowego bohatera idealnie dopełnia jego oddany przyjaciel John Watson, w którego wcielił się Martin Freeman. W serialu widzimy jak obaj bohaterowie się poznają, wspólnie szukają współlokatora i razem zamieszkują na Baker Street. Doktor Watson jest tutaj weteranem wojennym, który, mimo usilnych prób, nie może znaleźć odpowiedniej dla siebie kobiety. Ten duet dobrze dopełniają Una Stubbs, jako lekko irytująca pani Hudson oraz Andrew Scott jako odwieczny rywal Holmesa, Moriarty (tutaj nie profesor).

Od strony technicznej serial ten prezentuje się bardzo dobrze. Zdjęcia są ciekawe, w interesujący sposób na ekranie wyświetlane są treści SMSów, które otrzymują bohaterowie, oraz "mapy pamięci" Sherlocka. Takie nowatorstwo jeszcze bardziej wzmacnia kontrast między tym serialem a oryginalnymi opowiadaniami. Muzyka natomiast jest typowa dla filmów o Holmesie, podobną można choćby usłyszeć w filmach Ritchiego. Mało tutaj charakterystycznych dla Sherlocka skrzypiec, bohater pogrywa na nich może trzy razy w ciągu sześciu odcinków.

Bardzo ciekawym pomysłem jest też wręcz filmowa, bo aż 1,5-godzinna forma "Sherlocka". Jedynym jej mankamentem jest fakt, że wychodzą tylko trzy odcinki rocznie, bo serial ten niesamowicie wciąga widza. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych prób przeniesienia postaci Sherlocka Holmesa na ekran. Można śmiało powiedzieć, że bohater z Baker Street świetnie zaadaptował się w XXI wieku i nawet nowoczesna technika mu nie straszna. Historie są ciekawe i intrygujące, więc serial ten można polecić każdemu, nie tylko fanom detektywa.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 94% uznało tę recenzję za pomocną (219 głosów).
TheWorldIsYours
ocenia ten serial na:
10/10 arcydzieło!

pozostało 255 znaków
  • Megawiki2001

Fajne. Kocham Sherlocka. I love you.

• k2127

Super recenzja! :) I agree;)

• EveJank

Mimo tego, że jestem fanką książek A.C. Doyle'a to mi się podoba ta współczesna wersja Holmesa. Gdyby A.Conan-Doyle żył w naszych czasach to jego bohater pewno byłby taki jak ten w filmie.Korzystał by z internetu i nowoczesnej technologi.

• leelou_filmweb

Zapraszam do przeczytania mojej recenzji http://booksandmovies.bloog.pl/id,340069501,title,Sherlock,index.html

• Metropholis

@Michal1996_filmweb, patrzac na date w twoim nicku domyslam sie, ze yo twoja data urodzenia, tak wiec nie porownuj dobrej recenzji do zadan domowych gimnazjalitow, skoro sam ledwie stamtad wyszedles, bo to zakrawa na hipokryzje.

• michal1996_filmweb

Recenzja tak fajna jak zadanie domowe gimnazjalisty z języka polskiego.

• Maciej_Vos

Bardzo trafna recenzja! :)

• judith0707

Całkiem dobra recenzja, doszukałam sie kilku małych błędów, które jednak można by było pominąć. Ale jest też jedna rzecz, którą przepóścić nie mogę i po porstu MUSZĘ wypomnieć. "Cumberath"??? A któż to taki? Bo, kurczę kolesia nie kojarzę. A tak serio, ja rozumiem, że gość nie ma łatwego nazwiska no ale od czego chociażby opcja kopiuj+wklej? ;)

• shizonek

Recenzja momentami stylistycznie nieporadna, troszkę szkolna, ale treściowo trafna:) Wyczerpująco informuje o ważniejszych elementach serialu. Skrzypiec mało? Eee, było ich całkiem sporo. W każdym razie więcej niźli w filmach Ritchiego. Sherlockiści mają się ostatnio jak pączki w maśle - dwa bardzo dobre filmy + doskonały serial:)

• Letrin

Serial niesamowity. Zawiera wszystko to, czego potrzebuje naprawdę dobry serial czyli genialna gra aktorska, wciągające historie, akcja, świetna muzyka, inteligentny humor... A przede wszystkim fascynujące postaci:) Obok Sherlocka, Watsona i genialnego Moriartiego nie można zapomniec o Mycrofcie, który moim zdaniem w filmie wypadł blado:) Co do narkotyków... Radze obejrzec jeszcze raz scenę nalotu policji na Baker Street w 1 odcinku...

• alionwhocantalk

Uwielbiam "Sherlock'a". Gra aktorska jest zwyczajnie wspaniała, wątki idealnie przedstawione, a całość niesamowicie wciąga. Co do recencji, także bardzo dobra.

• Rlyeh

1) Sherlock nie lubi tego kapelusza, bo "prawdziwy" Sherlock nigdy go nie nosil 2) Nie tylko malo skrzypiec, ale w ogole nie ma jego sklonnosci do narkotykow.

• pijanaidealistka

Jeden z najlepszych seriali jaki w życiu widziałam, niesamowicie wciąga, gra aktorska jest genialna (zwłaszcza Benedict, jest wprost stworzony do grania Sherlocka).

• DianaReachel

Recenzja może nie przekonałaby kogoś, kto nie skłania się ku oglądnięciu. Mnie na przykład do seansu nakłoniła poprzednia, pierwsza na tej stronie. Pozwoliła mi przełamać barierę, jak postawiłam sobie po filmie Ritchiego(byłam tak zawiedziona, zdenerwowana i zniesmaczona iż nie wytrzymałam do końca i zdecydowałam żadnej więcej współczesnej ekranizacji nie oglądać) A tu miła niespodzianka. Ale co do samej recenzji: Gratulacje :) Szybka, krótka, wnikliwa, mało subiektywna, co się w tym przypadku ceni Oby tak dalej :D

• mirane

Sherlocka uwielbiam, kocham, wręcz ubóstwiam! Ale jakbym go nie znała to nie wiem czy ta recenzja by mnie przekonała...

• Black_Leather_Jacket

"Sherlock" jest fantastyczny! Recenzja bardzo dobra i wnikliwa :)

• Sylwia2201

Uwielbiam ten serial jest naprawdę świetny.

• migdalchen

Świetna recenzja! Podobają mi się aspekty, na które zwróciłeś/łaś uwagę. Głównie dlatego, że są zarazem tym, co tak bardzo lubię w "Sherlocku". Podzielam Twoje zdanie co do serialu i również bardzo ubolewam nad tym, że sezon ma jedynie trzy odcinki. Z utęsknieniem czekam na trzeci. Wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności obejrzeć "Sherlocka", zachęcam do seansu, naprawdę warto! :) pozdrawiam

• Urshak

Ten serial jest WSPANIAŁY! szkoda tylko, że jest tak mało odc...czekam na kolejne z niecierpliwością :D