Dog Soldiers (2002)
Neil Marshall
Thomas Lockyer
Liam Cunningham

Homo homini lupus

Niszowy brytyjski horror z wilkołakami w rolach głównych <b>"<a href="fbinfo.xml?aa=36450" class="text">Dog Soldiers</a>"</b> ukazał się właśnie na DVD. Dźwięk filmu w wersji oryginalnej,
Niszowy brytyjski horror z wilkołakami w rolach głównych "Dog Soldiers" ukazał się właśnie na DVD. Dźwięk filmu w wersji oryginalnej, podobnie jak wersja z polskim lektorem zapisany został w formacie DD 5.1. Ponadto zarówno horror, jak i niektóre dodatki (szkoda, że tylko niektóre) zostały opatrzone polskimi napisami. Menu krążka jest także w języku polskim. Na płycie dostępne są dwa komentarze. Jeden autorstwa reżysera i aktorów, drugi producentów "Dog Soldiers". Niestety, nie zostały opatrzone żadnymi, nawet angielskimi napisami. A to w przypadku tego konkretnego filmu było - w moim przynajmniej przypadku - poważnym problemem. Film jest produkcji brytyjskiej, a jego twórcy komentują swoje dzieło z tak charakterystycznym dla Wysp Brytyjskich akcentem i artykulacją, że ciężko cokolwiek zrozumieć. Ja wsłuchiwałam się w wypowiedzi bardzo uważnie, a i tak zrozumiałam zaledwie połowę. Polskie napisy rozwiązałyby problem całkowicie, a angielskie - znacznie ułatwiły życie. Niestety, obu zabrakło. Z komentarzy, z których pierwszy przeprowadzony został w bardzo wesołej atmosferze, dowiemy się, jak powstawał film, jak dobierano aktorów i lokacje oraz wielu innych szczegółów na temat produkcji. W dziale "Zwiastuny" obejrzeć możemy 3 spoty telewizyjne oraz trailer kinowy "Dog Soldiers", jak również zwiastuny innych tytułów pozostających w ofercie Kino Świat: "Czas Apokalipsy", "Elling", "The Ring - Krąg 2" "Makrokosmos" i "Uciec przed śmiercią". Warto zaznaczyć, że wszystkie materiały opatrzone zostały polskimi napisami. Brak tłumaczenia komentarza wynagrodzić może całkiem udany dokument "Making of..." opowiadający o procesie realizacji filmu. Z wypowiedzi poszczególnych aktorów i twórców dowiemy się, jak przebiegały prace na planie oraz dlaczego nie zdecydowano się na użycie w horrorze animacji komputerowej i wilkołaki powołano do życia przy zastosowaniu bardziej tradycyjnych efektów specjalnych, w tym animatroniki. Na płycie znajdziemy także niewykorzystane sceny. Tu jednak znowu pojawia się niedogodność, o której mówiłem przy komentarzu. O ile same fragmenty zostały przetłumaczone, to w oryginalnej wersji pozostał komentarze twórców wyjaśniający, dlaczego zdecydowali się na usunięcie owych scen. Usunięte sekwencje to z reguły pozbawione akcji fragmenty, których zadaniem było "pogłębienie" charakterystyk poszczególnych bohaterów. Oprócz scen, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu, w dodatku umieszczono także gagi z planu. "Storyboards" to standardowy dodatek, w którym możemy obejrzeć storyboardy do dwóch scen z filmu, a następnie porównać je z konkretnymi fragmentami horroru. Dodatek o tytule "Walka" zawiera krótkometrażowy film Neila Marshalla z 1999 r., w którym zamiast dialogów i dźwięku otoczenia wykorzystano odgłosy strzelanin i wybuchów. Obraz opowiada historię grupy młodych ludzi, którzy wieczorem wybierają się do baru, ale mimo ciekawego pomysłu nadaje się raczej do jednorazowego obejrzenia. Listę dodatków zamyka dział "Inne DVD", w którym obejrzeć możemy okładki kilkudziesięciu płyt wprowadzonych na nasz rynek przez Kino Świat. Jeżeli "Dog Soldiers" nie widzieliście, a lubicie horrory zrealizowane z przymrużeniem oka i nie stroniące od pokazywania krwi to film Neila Marshalla adresowany jest właśnie do Was. Jeżeli tylko wczujecie się w klimat, to będziecie się dobrze bawić.
Wilkołaki to wdzięczny temat, ale z niewiadomych mi powodów ostatnimi czasu nie powstaje zbyt wiele... czytaj więcej
Dominik Kubacki