Recenzja filmu Hulk (2003)
Ang Lee

Hulk przyjaciel

• recenzja dvd Hulk (2003)
"Hulk" mimo dużych oczekiwań nie okazał się tak ogromnym sukcesem, jak oczekiwali producenci i podzielił nawet najbardziej zagorzałych fanów zielonego potwora. Teraz film ukazuje się na DVD, a wydanie, które miałem przyjemność recenzować zasługuje na uwagę, bowiem na dwóch krążkach otrzymujemy nie tylko film, ale również cała masę ciekawych i przemyślanych dodatków.

Po włożeniu pierwszej płyty do czytnika uruchamia się animowane intro, które płynnie przechodzi w anglojęzyczne menu umożliwiające dostęp do różnych działów zawartych na krążku. Pomiędzy kolejnymi przejściami odtwarzana są niezwykle atrakcyjne fragmenty będące połączeniem scen z filmu z komiksowymi kadrami.
Tradycyjnie na pierwszej płycie znajdziemy film, który możemy obejrzeć z dźwiękiem DD 5.1 lub DTS (co ciekawe DTS-u pozbawiona jest wersja wydana w formacie 1.) Wersja z polskim lektorem została zapisana w formacie DD 5.1. Obraz zapisany w formacie 1.85:1 jest ostry i wyraźny.

Oprócz film na 1. krążku umieszczono także komentarz Anga Lee. Opatrzona polskimi napisami wypowiedź reżysera zasługuje na uwagę, choć muszę przyznać, że Ang Lee nie należy do najbardziej fascynujących prelegentów i wysłuchanie komentarza od początku do końca zajęło mi 2 wieczory.
Drugim dodatkiem na pierwszej płycie jest "Hulk Can: Inside the Rage". Ta opcja pozwala na obejrzenie filmu wraz z towarzyszącym mu materiałem dokumentalnym. To rozwiązanie znamy choćby z edycji DVD "Matrixa", czy "Poranku kojota". Kiedy w trakcie projekcji pojawi się na ekranie charakterystyczny symbol należy wcisnąć guzik na pilocie i możemy obejrzeć materiał z planu pokazujący jak kręcono daną scenę. Polecam.

Druga płyta w całości poświęcona jest dodatkom, z których każdy (za wyjątkiem ostatniego) opatrzony został polskimi napisami.
Dodatek zatytułowany "Hulkification" na pewno zainteresuje wszystkich miłośników komiksu. Znajdziemy w niej fragment filmu (scena, w której Banner zostaje odwiedzony przez Talbota, co kończy się przemianą w zielone monstrum) oraz 4 komiksowe wersje tej sekwencji. Autorami komiksów są Adam Kubert, Tommy Ohtsuka, Salvador Larroca i Katsuga Terada, a każda z historii została narysowana w inny sposób. Możemy, więc obejrzeć Hulka w konwencji Marvela (Kubert), europejskiej (Larroca), a nawet mangi (Ohtsuka).
Po wybraniu konkretnej historii urchamia się podzielony na 3 części ekran, w którym widzimy: fragment filmu, kadry komiksu w wersji czarno-białej oraz kadry komiksu w kolorze. Całość jest zgrana z dźwiękami z filmu i robi niesamowite wrażenie. Oczywiście nie musimy oglądać tego dodatku na podzielonym ekranie i możemy wybrać tylko jedną z wersji, która będzie pokazywana na pełnym ekranie.
Ponadto w tym dodatku znajdziemy krótkie notki biograficzne każdego z komiksowych twórców oraz oryginalne storyboardy wykorzystane do realizacji wspomnianej już sceny.

"Evolution of the Hulk" to trwający 16 minut dokument opowiadający o nie tylko powstaniu Hulka, ale również przybliżający nieco 40-letnią historię tej postaci. W filmie zznajdziemy m.in. fragmenty pierwszych komiksów z udziałem Hulka (jeszcze szarego), filmów animowanych oraz niezwykle popularnego serialu aktorskiego, który w latach 1978-1982 bił rekordy popularności w USA (Uwaga! w filmie Anga Lee w jednej ze scen pojawia się Lou Ferrigno, który odtwarzał postać zielonego potwora w serialu). Bardzo ciekawy dodatek.

"The Dog Fight Scene" to dokument opowiadający o realizacji jednej z najlepszych scen w filmie - walki Hulka z trzema zmutowanymi psami. zwierzaki zostały powołane do życia przez specjalistów ze studia Industrial Light and Magic, którzy twierdzą, że są to najbardziej skomplikowane animacje jakie kiedykolwiek zrobili. Aby w realistyczny sposób odtworzyć ruchy zwierząt nie tylko zaproszono do współpracy specjalistów, ale jeszcze przeprowadzono sesje "motion capturingu" psich zachowań i ruchów.

Każdy, kto oglądał "Hulka" na pewno zwrócił uwagę na ciekawy, inspirowany komiksową poetyka montaż. Dokument "The Unique Style of Editing Hulk" opowiada o pracach nad nim i jak osiągnięto ów ciekawy efekt.

"The Making of Hulk" opowiada o realizacji filmu. Czteroczęściowy dokument poświęcony jest aktorom i ekipie, kaskaderom i specjalistom od efektów specjalnych, studiu Industrial Light and Magic, które powołało do życia Hulka i mutanty oraz autorowi muzyki Danny'emu Elfmanowi.

Nie zabrakło również scen usuniętych. W dodatku "Deleted Scenes" znajdziemy 6 takich fragmentów. Szkoda tylko, że zostały pozbawione komentarza reżysera wyjaśniającego, dlaczego nie zdecydował się umieścić ich w filmie.

"Superhero Revealed: The Anatomy of Hulk" to ostatni dodatek, który dostępny jest jedynie w angielskiej wersji językowej. Znajdziemy w nim interaktywną makietę Hulka oraz całą masę informacji na temat komiksowego bohatera i jego możliwości oraz szczegóły dotyczące komputerowej animacji potwora, którą możemy zobaczyć na dużym ekranie.

Ponadto posiadacze DVD-Rom znajdą na płycie 4 ekskluzywne tapety do "Hulka" oraz wygaszacz ekranu.

Dwupłytowe wydanie DVD "Hulka" zrobiło na mnie jak najlepsze wrażenie. Na uwagę zasługuję przede wszystkim ciekawe i przemyślane dodatki, które nie sprawiają wrażenia doklejonych na siłę, ale są autentycznie interesujące i wnoszą wiele do wiedzy przeciętnego miłośnika komiksów.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 40% uznało tę recenzję za pomocną (42 głosy).

• $review.user

Zielona siła?