Imperium zysków?

Wyobraźmy sobie niedzielne popołudnie u rodziny Kowalskich. Rodzice wołają dwunastoletnią Anię i jej młodszego braciszka Jasia na obiad. Towarzyszy im najlepszy przyjaciel człowieka - telewizor. W to piękne, niedzielne popołudnie emitowany jest film fabularny o masowej zagładzie ludzi; żeby nie uciekać się do dalekich przykładów, niech będzie, że w Auschwitz. Czy odczuwacie, państwo, dysonans? Niepotrzebnie. Rodzina Kowalskich zje smacznie obiad, ponieważ masową zagładę ludzi z pięknym, niedzielnym popołudniem połączy jedno nazwisko: Steven Spielberg. Jest to człowiek, który każdą potworność zapakuje w filmowe ramy i to tak, że nie tylko zjemy obiad podczas oglądania, ale jeszcze nie wzgardzimy deserem.

Nie inaczej jest z "Imperium Słońca", w którym indywidualna historia małego Jima (Christian Bale) usytuowana jest na tle wojny japońsko - chińskiej. Nasz główny bohater jest rozpieszczonym dzieckiem wychowanym w cieplarnianych warunkach bogatych, szanghajskich peryferii. Szarą rzeczywistość obserwuje sporadycznie zza szyb limuzyny. Ale to dopiero początek. Spielberg potrzebuje epickiego materiału, aby mógł z niego urobić kasową produkcję. Oto przychodzi II Wojna Światowa, a wraz z nią japońska okupacja. Mały Jim gubi się w tłumie uciekających ludzi i traci kontakt z rodzicami. Pozbawiony parasola ochronnego w postaci bliskich osób musi sobie od tej pory radzić sam. Na początku wykazuje się dużą naiwnością, czym niepomiernie irytuje widza, jednak wkrótce spotyka cwanego Amerykanina, Basiego (John Malkovich), a następnie trafia wraz z nim do obozu jenieckiego. Mały Jim jak za dotknięciem różdżki staje się mężczyzną. Zakończenie Spielberg wypisane ma na czole.

Jak widać, jest to przede wszystkim klasyczna historia dojrzewania. Jim przypomina trochę naszego Cezarego Barykę, przynajmniej dopóki ten nie zaczął się puszczać w Nawłoci. Tło historyczne, o którym wspominałem jest domeną jakichś pierwszych trzydziestu minut produkcji Spielberga i może budzić nadzieję. Znać tu epicki rozmach, a ujęcia zestawiające kontrastowo sunące limuzyny z tłumem biedoty miejskiej ocierają się o groteskę, zachowując przy tym swój krytyczny ładunek. Potem zaczynają się dzieje szczęścia i przypadku, a "Imperium Słońca" dryfuje w stronę sztubackiej opowiastki o chłopaczku, który siedmiomilowymi krokami osiąga pełnię dojrzałości. Jim będzie omijał miny, zobaczy śmierć, nauczy się japońskiego, zaprzyjaźni się ze wszystkimi w obozie, obroni innych przed srogim sierżantem Nagatą (Masatô Ibu), wcieli w życie ideały polit - poprawnej miłości i w imię tychże ideałów użyje samurajskiego miecza. W międzyczasie osiągnie pełnię szczęścia, obserwując nalot amerykańskich lotników na japoński obóz. Spielberg zaaplikował wszystko w wersji soft i na zasadzie miękkich kontrapunktów ulokował sceny, w których widz uroni łezkę, to znowu się zaśmieje, to znowu pożywi jakimś banałem lub mądrością pachnącą wysublimowanym humanizmem. Ot, tak, żeby można było zjeść spokojnie ten obiad i nie udławić się przypadkiem. Jak przystało na hollywoodzkiego produkcyjniaka wszystko okraszone jest tandetną muzyką, dając tym samym przykład doskonałej fuzji dźwięku i obrazu.

Jeszcze kilka zachwytów nad grą aktorską. Christian Bale sprostał powierzonej mu roli, a była ona niełatwa. W końcu najpierw miał nas irytować swoją niedojrzałością, a później dojrzałością. Między jedną a drugą była natomiast wielka czarna dziura - motywacja leży i kwiczy; czuję jednak, że za dużo wymagam. W końcu, ciężko uniknąć licznych luk i uchybień, kiedy próbuje się wepchnąć formułę dojrzewania w dwugodzinny film. John Malkovich nie miał za wiele do pokazania w "Imperium Słońca" i siłą rzeczy znalazł się w cieniu Bale'a. Gra on cwanego "wuja" i raczy nas swoim chaotycznym i intrygującym zezem spod kaszkietu, w finale natomiast okazuje się tylko bladym kontrargumentem dla wartościowego i honorowego życia.  Chyba można było pełniej wykorzystać tę postać. O reszcie organicznych rekwizytów w życiu Jima nie warto wspominać, bowiem są one tylko plasteliną, z której urabiana jest sylwetka chłopca, może poza enigmatycznym (jak przystało na srogiego Japończyka?) Nagatą i  nieco zagubioną panią Victor (Miranda Richardson).

Parafrazując i eksploatując już do bólu Gombrowicza, rzeknę, że "Imperium Słońca" jest pierwszorzędnym kinem drugorzędnym. Nie może być inaczej z filmem familijnym. Jeśli ktoś zabiera się za robienie czegoś takiego, to musi być świadom, w jakim kierunku podąża. Spielberg jest zbyt wytrawnym hochsztaplerem emocji i nie mam wątpliwości, że świadomość tę posiada. Cel osiągnął.Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 43% uznało tę recenzję za pomocną (87głosów).
Macabre
ocenia ten film na:
5/10 średni

przeczytaj również recenzje użytkowników (1)

komentarze

pozostało 255 znaków
 • Agatonik
  Agatonik
  2012-07-17 23:03:30 +0200

  bardzo krzywdząca, tendencyjna i powierzchowna recencja. Az przykro ja czytać

  3
 • dedete
  dedete
  2013-04-15 00:29:23 +0200

  "przepastną głębią", "nieuświadomionej transpozycji odczuć" Serio, odłącz klawiaturę od komputera przed włączeniem przeglądarki.

  1
 • husar49
  husar49
  2012-12-26 16:20:34 +0100

  Niech zgadnę, autor recenzji należy do kasty "pseudoyntelygentów" czytających krytykę polityczną, najpewniej absolwent instytutu kulturoznawstwa, lub sztuk pięknych, jednakże studia odarły go z jakiejkolwiek wrażliwości na piękno.

  1
 • Macabre
  Macabre
  2015-06-06 19:19:25 +0200

  A teraz najlepsze: jam też człowiek, nie krytyk. Czy to ten moment, w którym cały koncept polegający na kontrastowaniu ludzi z krytykami umiera w konwulsjach? I jeszcze jedno: ja nie pisałem, że to, co trafia do uczuć jest złe. Pisałem, że tworzenie dzieła złożonego z klisz, których celem je gra na uczuciach, jest słabe. Szczególnie gdy nie ma tam wiele więcej.

  1
 • Macabre
  Macabre
  2015-06-06 19:14:55 +0200

  Ludzie zadecydowali np. o tym, że pierwszy album Lady Gagi sprzedał się w 15 milionach egzemplarzy. I mam z tego powodu uważać, że Lady Gaga to objawienie w świecie muzyki? Jest co najwyżej dowodem na umiejętne granie na instynktach i odczuciach ludzi. Skoro już przy wygodnych analogiach jesteśmy... Absolutyzowanie głosu ludu w kontrze do opinii złych krytyków, którzy wszystkim zazdroszczą, to wygodny sposób argumentacji, ale nie da się za jego pomocą mówić o filmach.

  1
 • TomasT
  TomasT
  2015-05-30 19:28:57 +0200

  Jak można taki film ocenić na 5..cudowne zdjęcia, bardzo dobra gra aktorska (podkreślona w recenzji). No i czemu wszyscy pseudoznawcy uważają, że wszystko co trafia do naszych uczuć jest złe? Czemu to co masowe jest złe? Widziałeś jak wyglądają klasyczne dramaty greckie? Czy tam nie ma gry na uczuciach np w Antygonie? No a sztuki Szekspira to co? Przecież to dosłownie barokowe opery mydlane..A dzisiaj uważamy je za wielkie dzieła. To ludzie a nie krytycy decydują o tym co jest dobre;). Przypomnę, że wpływowy grafik, malarz i dramturg Louisa Leroy, totalnie skrytykował imresjonistów. No i co..okazali się najbardziej wpływowym okresem w malarstwie;). Słyszałeś o Leory'u? Zapewne nie lub mało;). A słyszałeś o Monecie? Zapewne tak. Kto się bardziej zapisał w sztuce? Odpowiedź jest oczywista. Piękno określają emocje ludzi i indywidualne gusta. Natomiast Twoja recencja to przerost formy, grafomania i wszystko co najgorsze w dziennikarstwie. Zacytuję Twoje słowa: "Jak przystało na hollywoodzkiego produkcyjniaka wszystko okraszone jest tandetną muzyką, dając tym samym przykład doskonałej fuzji dźwięku i obrazu. (..) Spielberg jest zbyt wytrawnym hochsztaplerem emocji i nie mam wątpliwości, że świadomość tę posiada. Cel osiągnął. " No a teraz je przekształcając (lub używając Twojego pseudointelektulanego dialektu- transponując..) na krytykę Twojej krytyki: Jak przystało na pseudointelektulanego krytyka wszystko okraszone jest tandetną grafomanią, dając tym samym przykład doskonałej fuzji trudnych słów i braku przekazu. Macabre jest zbyt wytrawnym hochsztaplerem przeintelektualizowanej formy i nie mam wątpliwości, że w swym narcyzmie świadomośc tą posiada. Cel osiągnął. Pozdrawiam;)

 • milax1
  milax1
  2015-01-27 15:25:06 +0100

  Trafne. Zarówno w stosunku do Imperium jak i rozszerzając - do całego Spielbergowskiego dorobku. I bardzo dobrze się czytało. Jednak nie skwasiła mi ta lektura sentymentu dla tego filmu, moim zdaniem jednego z najlepszych w dorobku S. Nie stronię od tanich wzruszeń i podrasowanej filmowej urody jeśli ktoś jest mistrzem w te klocki, a S. jest tu mistrzem nad mistrzami. Myśli głębszej szukam na pewno gdzie indziej i nader rzadko znajduję ją w ogóle w kinie, które w najlepszym razie dostarcza mi raczej pożywki estetycznej niż intelektualnej. Szczególnie jeśli mówimy o kinie współczesnym. Gdy myślę o takim "pierwszorzędnym kinie drugorzędnym" to wdzięczna jestem za to, że powstaje. To najlepsze, co uda się przełknąć Kowalskim przy obiedzie pomijając schabowego (jeśli udany).

 • Macabre
  Macabre
  2012-07-18 12:36:35 +0200

  Jednozdaniowe, niechlujne komentarze porywają mnie za to swoją przepastną głębią. Poza tym dokonujesz jakiejś nieuzasadnionej i nieuświadomionej zapewne transpozycji odczuć związanych z filmem na moją recenzję. Recenzja jest o powierzchownym i tendencyjnym filmie, stąd może wrażenie tendencyjności i powierzchowności?

  1

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o