Hollywood atakuje (2000)
David Mamet
Alec Baldwin
Charles Durning

Inwazja gwiazd

<b>"<a href="fbinfo.xml?aa=9768" class="text">Hollywood atakuje</a>"</b> komedia <a href="lkportret.xml?aa=197" class="text">Davida Mameta</a> z roku 2000 wreszcie ukazuje się w Polsce na DVD.
"Hollywood atakuje" komedia Davida Mameta z roku 2000 wreszcie ukazuje się w Polsce na DVD. Pokazywany w kinach trzy lata temu obraz nie odniósł sukcesu komercyjnego, a szkoda, bowiem "Hollywood atakuje" to z całą pewnością jedna z najlepszych komedii, jakie miałam przyjemność oglądać ostatnimi czasy. Rzecz dzieje się w niewielkim miasteczku Waterford, do którego przyjeżdża ekipa filmowców chcących zrealizować dramat zatytułowany "Stary młyn". Niestety, na miejscu okazuje się, że stary młyn, o którym czytali w przewodniku, a który miał być jedną z głównych atrakcji miasta spłonął kilkadziesiąt lat temu i dziś jest tylko wspomnieniem. To jednak nie zraża ani producenta, ani reżysera projektu, którzy po prostu polecają scenarzyście zmianę tytułu filmu. Pojawienie się filmowców nie pozostaje bez wpływu na mieszkańców Waterford. Miejscowi farmerzy przerzucają się na lekturę magazynu Variety, młodziutka kelnerka nawiązuje romans w gustującym w 14-latkach gwiazdorze Bobie Barrengerze, a miejscowy prawnik chcąc zaistnieć w mediach i dostać się do senatu postanawia za wszelką cenę postawić go przed sądem i oskarżyć o deprawację. Jakby tego było mało ekipie, która nie rozpoczęła jeszcze zdjęć do filmu, już zaczyna kończyć się budżet. Mogą go podreperować umieszczając w obrazie reklamę firmy Boomster.com, która chce za "product placement" zapłacić okrągły milion dolarów. Sęk w tym, że akcja filmu rozgrywa się w roku 1865, kiedy nikt jeszcze nie myślał o powstaniu nie tylko internetu, ale nawet komputerów... David Mamet jest nie tylko jednym z najzdolniejszych scenarzystów Hollywood, ale również utalentowanym reżyserem i producentem. Zna branżę filmową od podszewki i wie jakimi prawami się rządzi, a "Hollywood atakuje" jest tego doskonałym wyrazem. W swojej komedii Mamet w krzywym zwierciadle pokazuje problemy, z jakimi borykać się musi ekipa filmowa na planie: kłopotliwy gwiazdorzy, aktorki zrywające kontrakt, ciągły brak pieniędzy i... złośliwość przedmiotów martwych. W najciekawszy sposób przedstawiona jest sylwetka reżysera (doskonała rola Williama H. Macy'ego), człowieka, który według autora nie tyle kręci film, co musi zapanować nad grupą ludzi i sprawić, żeby chciała ze sobą współpracować. Jak na film Davida Mameta przystało, w "Hollywood atakuje" nie zabrakło doskonałych aktorów i celnych, dowcipnych dialogów. Na planie komedii spotkali się Alec Baldwin, Sarah Jessica Parker, Julia Stiles, wspomniany już William H. Macy i Philip Seymour Hoffman. Wydanie DVD, które nakładem firmy Mayfly pojawiło się na naszym rynku niestety nie obfituje w dodatki. Poza filmem z dźwiękiem w formacie DD 5.1 (wersja oryginalna i lektorska) na płycie znajdziemy jedynie filmografie twórców komedii oraz kolekcję zwiastunów innych filmów z oferty Mayfly. Szkoda, bowiem "Hollywood atakuje" aż prosi się o komentarze twórców zaangażowanych w realizację obrazu. Z czystym sumieniem doradzam sięgnąć po komedię "Davida Mameta". Z dodatkami, czy bez, to nadal niezły kawałek dobrego kina.
Ratuj się kto może! - do niewielkiej mieściny Waterford w stanie Vermont przyjechali filmowcy z... czytaj więcej
Adam Pawłowski