Jason and the city

Zacznę może od tego, że jestem wielką fanką Jasona Voorheesa. Facet godnie kontynuuje rodzinną tradycję, a przy tym jest duży i silny, a wszyscy dobrze wiemy, że przy psychopatycznych mordercach rozmiar ma znaczenie. Działalność Jasona można podzielić na dwa okresy – przedśmiertny (druga, trzecia i czwarta odsłona „Piątku 13-go”) i pośmiertny (szósta, siódma, ósma i dziewiąta część). Jest jeszcze „Jason X”, ale nie bardzo wiem, jak zakwalifikować ten kosmiczny epizod w dziejach naszego bohatera. Począwszy od „Jason żyje” twórcy filmowi zaczęli prześcigać się w pomysłach na urozmaicenie serii, z czego idea, by Jasona ożywiał piorun, z perspektywy kolejnych „Piątków” wydaje się najmniej wyszukana. Mieliśmy pojedynek Jasona z telekinetycznymi mocami w siódemce, zatem kolejna odsłona musiała pójść jeszcze dalej. Tak więc tym razem wielki, martwy, rdzenny mieszkaniec wód Crystal Lake spakował manatki i wyruszył w rejs do Nowego Jorku. Nie trzeba chyba mówić, że dla wielu jego współpasażerów była to ostatnia podróż w życiu. Sam tytuł filmu może się wydać mylący. Spodziewałam się zobaczyć Jasona grasującego na Wall Street albo chociaż wspinającego się na Statuę Wolności, a w rzeczywistości sama akcja na Manhattanie trwa jakieś trzydzieści pięć minut. Wcześniej mamy znane scenerie Kryształowego Jeziora i długi, krwawy rejs statkiem wycieczkowym. A gdy już dochodzi co do czego, to rolę najdroższej dzielnicy Nowego Jorku gra ohydny port pełen gwałcicieli i ćpunów, dach wieżowca, stacja metra i wypełnione podejrzanym kwasem kanały. To zdecydowanie nie jest Manhattan, jaki serwują twórcy „Sex and the city”. Nigdy nie byłam, nie jestem i raczej nie będę wielbicielką tego serialu, toteż miałam nadzieję zobaczyć Jasona maczającego maczetę w bezpruderyjnych paniach w sukienkach od Prady. Niestety ofiary Jasona należą raczej do tych niższych warstw społecznych, tak że panoramę Manhattanu i jego mieszkańców, jaką w filmie otrzymaliśmy można podsumować w trzech słowach – syf, kiła, mogiła. Druga sprawa to fatalny scenariusz. Postaci są tak psychologicznie niewiarygodne, a dialogi tak żałosne, że aż momentami przecierałam oczy ze zdumienia. Trzecia fatalna rzecz to zakończenie, które ja osobiście mogę rozpatrywać jedynie w kategoriach parodii. Akcentów humorystycznych jest jednak trochę więcej – mamy zatem scenę, gdy Jason przekrzywiając w swój firmowy sposób głowę ze zdumieniem ogląda olbrzymi billboard z hokejową maską reklamujący rozgrywki Eastern Hockey League hasłem „Meet the competition” a także, gdy straszy grupę punków, pokazując twarz. Jest też kultowy już pojedynek Jasona i Juliusa na wspomnianym dachu wieżowca – to trzeba zobaczyć. Tak, że jeśli warto sięgnąć po ten film, to tylko dla tych trzech krótkich epizodów. Całą resztę można sobie spokojnie darować.
Ósma część przygód sławnego seryjnego mordercy. Jason Voorhees (Kane Hodder) wdziera się na pokład... czytaj więcej