Recenzja filmu Shutter - Widmo (2004)
Banjong Pisanthanakun
Parkpoom Wongpoom

Klątwa

Zrealizowany w 2004 roku przez dwóch młodych filmowców horror "Shutter - widmo" w rodzimej Tajlandii doczekał się statusu najbardziej dochodowej rodzimej produkcji wszech czasów. Obraz, który w lutym trafił na ekrany polskich kin, właśnie zadebiutował na rynku DVD.

Bohaterami film są młodzi ludzie Tun i Jane, którzy pewnego wieczoru potrącają samochodem młodą dziewczynę. Przerażeni uciekają z miejsca wypadku pozostawiając jej nieruchome ciało na jezdni. Niebawem fotograf Tun zaczyna dostrzegać na robionych przez siebie zdjęciach niewyraźną twarz nastolatki. Z początku to ignoruje zrzucając winę na wadliwy aparat bądź film, ale kiedy zaczynają ginąć jego najbliżsi przyjaciele sytuacja się komplikuje...

"Shutter - widmo" mimo sprawnej realizacji nie wnosi nic nowego do gatunku azjatyckich horrorów, które do tej pory mogliśmy oglądać w naszym kraju. Po raz kolejny bohaterowie śledzić będziemy poczynania bohaterów prześladowanych przez zjawę przedstawioną pod postacią nastolatki, po raz kolejny również wraz z nimi będziemy starali się rozwikłać zagadkę z przeszłości będącą kluczem do poznania motywów kierujących duchem.

"Shutter - widmo" nie zaznaczył mocno swojej obecności w naszych kinach ma jednak szansę dobrze "sprzedać" się w wypożyczalniach gdyż - w moim przekonaniu - jest idealnym tytułem do wspólnego oglądania w piątkowy wieczór.

Wydanie DVD, mimo atrakcyjnego, kartonowego etui, nie niesie ze sobą żadnych niespodzianek. Nie rozczarują się posiadacze wysokiej klasy zestawów kina domowego, gdyż film na krążku dostępny jest z dźwiękiem DTS ES oraz DD 5.1 (polski lektor + oryginalna ścieżka dźwiękowa).

Z dodatków specjalnych na uwagę zasługuje jedynie trwający nieco ponad 9 minut making of zatytułowany "Jak powstawał film". Z wypowiedzi twórców i aktorów, ilustrowanych fragmentami horroru oraz zdjęciami z planu, dowiemy się jak powstał obraz oraz z jakimi problemami musiała borykać się ekipa. Krótki dokument to również źródło kilku zabawnych, a niekiedy wręcz niesamowitych anegdot z planu.

Ponadto na krążku znalazło się miejsce na galerię zwiastunów, tekstowe informacje twórcach oraz katalog innych filmów DVD pozostających w ofercie firmy Vision.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 13% uznało tę recenzję za pomocną (75 głosów).

o