Blade: Mroczna Trójca (2004)
David S. Goyer
Wesley Snipes
Kris Kristofferson

Księga krwi

<a href="http://blade.mroczna.trojca.filmweb.pl/" class="n"><b>"Blade: Mroczna trójca"</b></a> mimo budżetu w wysokości 65 milionów dolarów oraz popularności, jaka cieszyły się dwie poprzednie
"Blade: Mroczna trójca" mimo budżetu w wysokości 65 milionów dolarów oraz popularności, jaka cieszyły się dwie poprzednie części nie okazał się sukcesem komercyjnym. W samych Stanach Zjednoczonych obraz zebrał nie tylko fatalne recenzje, ale również zarobił zaledwie 52 miliony dolarów, czyli 30 milionów mniej niż znacznie tańszy "Blade II" Guillermo Del Toro w roku 2002. Z zaskoczeniem obejrzałem zatem dwupłytowe wydanie DVD filmu, którego okazało się być jednym z lepszych jakie na naszym rynku pojawiło się w ciągu ostatnich miesięcy. W trzeciej i zapewne ostatniej już części Blade zmierzyć się będzie musiał nie tylko ze swoimi odwiecznymi wrogami - wampirami, ale również ludźmi, których od wielu lat ochrania przed atakami krwiopijców. W wyniku intrygi uknutej przez wampiry Nocny Łowca zostaje oskarżony o morderstwo i trafia na listę najbardziej poszukiwanych przez FBIO przestępców. Z pomocą dhampirowi przychodzi młodsze pokolenie łowców. Tylko z nimi u boku Blade będzie w stanie stawić czoła przywróconemu do życia Drakuli. "Blade: Mroczna trójca" ukazał się w edycji dwupłytowej i trzeba przyznać, że wydawcy rzeczywiście wykorzystali przestrzeń jaką oferują krążki. Co prawda polskie wydanie zostało pozbawione ścieżki w formacie DTS ES, ale za to jest wypełnione po brzegi ciekawymi i co najważniejsze opatrzonymi polskimi napisami (z wyłączeniem komentarzy) dodatkami. Od strony technicznej edycja prezentuje się znakomicie. Obraz jest perfekcyjny z doskonale nasyconymi kolorami, głęboka czernią i wyraźnymi detalami. W parze z nim idzie świetnie zapisany dźwięk, który nie powinien rozczarować nawet najbardziej wymagających fanów kina domowego. Warto wspomnieć, że na DVD umieszczono dwie wersje filmu: kinową i rozszerzoną. Osoby oczekujące jednak po drugiej z wymienionych rewolucji na miarę rozszerzonych wersji "Władcy Pierścieni" srodze się rozczarują. "Blade: Mroczna trójca" został uzupełniony o 10 minut nowych ujęć, dzięki którym poznajemy nieco nowych informacji na temat bohaterów oraz możemy obejrzeć kilka scen w wersjach bardziej rozbudowanych, ale nijak nie wpływają one na ostateczną jakość filmu. Na pierwszym krążku znajdziemy również dwa komentarze (możliwe do odsłuchania tylko przy wersji rozszerzonej): reżysera i aktorów oraz ekipy filmowej. Pierwszy z nich, w którego nagraniu uczestniczyli David S. Goyer, Jessica Biel i Ryan Reynolds jest dosyć zabawny, wypełniony anegdotami z planu i narzekaniami aktorów na ciężki trening, które musieli przejść przed rozpoczęciem zdjęć. Drugi, w którym o filmie opowiadają: David S. Goyer, producenci: Peter Franfurt i Lynn Harris, filmowiec Gabriel Beristain, kierownik produkcji Chris Gorak i montażysta Howard E. Smith jest poświęcony technicznej stronie obrazu. Poznamy z niego szczegóły produkcji oraz dowiemy się, w których scenach użyto efekty specjalne. Jednakże najciekawszy dodatek wydania znajdziemy dopiero na płycie drugiej. Jest nim trwający prawie dwie godziny "Inside the World of Blade: Trinity" - podzielony na 18 rozdziałów dokument poświęcony wszystkich aspektom produkcji filmu od scenariusza, przez reżyserię, obsadę, scenografię, kostiumy, zdjęcia, rekwizyty, efekty specjalne, muzykę i postprodukcję na pomysłach dotyczących ewentualnej kontynuacji skończywszy. Ciekawy, wypełniony wypowiedziami twórców i aktorów oraz ujęciami z planu filmowego materiał, z którego dowiemy się wszystkiego, co o najnowszej odsłonie przygód Nocnego Marka wiedzieć powinniśmy. "Goyer on Goyer" to śmieszny dodatek, w którym David S. Goyer - dzięki zastosowaniu efektów specjalnych - prowadzi wywiad z samym sobą. Filmowiec opowiada o swojej pracy scenarzysty i reżysera. Mówi ciekawie, choć zaledwie przez 5 minut. "Alternate Ending" to oczywiście alternatywne zakończenie filmu wprowadzające do całej historii postać... wilkołaka. Zapewne kręcą je twórcy planowali otworzyć sobie furtkę do ewentualnej ekranizacji. W wydaniu znajdziemy jeszcze dwa inne zakończenia. Kinowe, znane z wersji pokazywanej na dużym ekranie oraz jego zmienioną wersję zaprezentowaną w finale obrazu "rozszerzonego". Listę dodatków zamyka zbiór gagów z planu (Blooper Reel), galerie zdjęć dokumentujących prace nad efektami specjalnymi i prezentujących broń używaną przez łowców, zwiastun, teaser oraz informacje o soundtracku. Ku mojemu zaskoczeniu "Blade: Mroczna trójca" okazało się jednym z lepszych wydań DVD jakie miałem przyjemność oglądać ostatnio. Doskonałe od strony technicznej, wypełnione ciekawymi dodatkami, szkoda tylko, że w wielu przypadkach okazały się one lepsze od samego filmu.
"Blade: Mroczna Trójca" to już trzecia i zarazem ostatnia cześć serii o "chodzącym za dnia". Pierwsza... czytaj więcej