Ojciec chrzestny (1972)
Francis Ford Coppola
Marlon Brando
Al Pacino

Legenda kina gangsterskiego

"Ojciec chrzestny" to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek obejrzałem. Adaptacja świetnej książki Mario Puzo zyskała status kultu. Rok 1945, Nowy Jork. Weteran drugiej

Rok 1945, Nowy Jork. Weteran drugiej wojny światowej, Michael Corleone (w tej roli rewelacyjny i bezbłędny Al Pacino), powraca do swojego rodzinnego domu z okazji wesela siostry. Ojciec Michaela, Vito Corleone (najlepsza aktorska kreacja, jaką kiedykolwiek widziałem – Marlon Brando), to głowa jednej z pięciu mafijnych rodzin w Nowym Jorku. Bezwzględny, aczkolwiek honorowy Don nie przystaje na układ, który proponuje mu Sollozzo (Al Lettieri). Jego decyzja wywołuje wojnę mafii, w którą włączony zostaje Michael.

"Ojciec chrzestny" nie posiada żadnej słabej strony technicznej. Największa zaletą jest gra aktorska, która prezentuje najwyższy poziom (wspomniany wyżej Al Pacino wraz z Marlonem Brando, jak również Robert Duvall, Talia Shire, Diane Keaton czy Richard S. Castellano). Mozolna (w dobrym tego słowa znaczeniu) reżyseria Francisa Forda Coppoli pozwala nam dokładnie zapoznać się z każdym bohaterem, który odgrywa mniejszą lub większą rolę w fabule. Ważnym aspektem filmu jest również muzyka, która została skomponowana przez Nino Rotę – motyw główny wspaniale oddaje klimat scenerii, w której dzieje się akcja filmu (Nowy Jork, Sycylia). Również zdjęcia Gordona Willisa zasługują na wielkie uznanie.
Dzieło Coppoli zapoczątkowało masowe tworzenia kina gangsterskiego, które zaowocowało w następujące tytuły: "Chłopcy z ferajny", "Pulp Fiction", "Donnie Brasco" czy "Dawno temu w Ameryce", jednak żaden z wyżej wymienionych filmów, nie wytworzył wokół siebie takiego klimatu jak "Ojciec chrzestny" - legenda kina gangsterskiego.

Podsumowując. "Ojciec chrzestny" to jeden z najlepszych filmów, jakie obejrzałem. Pierwsza część przygód mafijnej rodziny, która poddana jest wielu trudnością z względu na ich styl życia, należy do klasyki X Muzy. Coś pięknego. Serdecznie polecam!
"Wierzę w Amerykę". Tak zaczyna się jedno z najważniejszych dzieł kinematografii, film wielokrotnie... czytaj więcej
"Ojca chrzestnego" Francisa Forda Coppoli widział lub chociaż słyszał o nim każdy szanujący się miłośnik... czytaj więcej
Film F. F. Coppoli "Ojciec chrzestny", zwycięzca wielu nagród, w tym Oscara za najlepszy film i... czytaj więcej