Największy konflikt w dziejach

Gdy w 2007 roku seria ''Call of Duty'' przeszła niespodziewaną transformację, zamieniając wyeksploatowany do wszelkich możliwych granic temat II wojny światowej na motyw uczestnictwa we współczesnych konfliktach, mało kto wróżył serii jakikolwiek sukces. Większość zagorzałych fanatyków cyklu nie popierała pomysłu odejścia od sprawdzonych schematów. Mało kto spodziewał się, że Activision stworzy jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii komputerowej rozgrywki. Po udanej pierwszej i drugiej części, seria postanowiła raz na zawsze zakończyć historię opowiedzianą w ''Call of Duty: Modern Warfare 2''. Czy trzecia część cyklu odniosła upragniony sukces?

Kampania gry zaczyna się w miejscu, gdzie zakończyła się poprzednia część. Price i Nikołaj ewakuują umierającego kapitana o pseudonimie ''Soap'' z Afganistanu. Gdy robi się gorąco, nasi bohaterowie uciekają, a nasz wróg publiczny nr.1 - Vladmir Makarov rozkoszuje się swobodnym życiem na wolności. Naszym zadanie będzie odnalezienie Makarova, infiltracja wrogich baz oraz wykradanie cennych danych z różnych miejsc na świecie. Gra rozrzuca nas po całym globie, dając nam możliwość przespacerowania się po największych metropoliach w Europie i na świecie. Mamy możliwość postrzelania w Afganistanie, Paryżu, Nowym Jorku czy też Londynie. Takie rozwiązanie daje nam możliwość prowadzenia ciekawszej rozgrywki, gdyż nasze poczynania nie są ograniczone do jednego terytorium. Ponadto mamy możliwość uczestniczenia w różnorodnych konfliktach. Walczymy w różnych jednostkach, czasami sterujemy inną postacią, a także zostajemy rzuceni w wir nieprawdopodobnych wrażeń, których nie doświadczymy w konkurencyjnych produkcjach z gatunku FPS.

Cała historia przedstawiona w ''MW3'' jest ciekawa, intrygująca i co ważniejsze - dobrze skonstruowana. Nie brakuje w niej niespodziewanych zwrotów akcji czy też podzieleniem wątku fabularnego na kilka części. Takie rozwiązanie sprawia, że oprócz walki ramię w ramię z oddziałem na froncie, dostaniemy szansę sprawdzenia się w roli ochroniarza głowy państwa lub pilota śmigłowca. Fabule choć brakuje nieco świeżości, sprawia ona, że serce bije nam mocniej, a emocje sięgają zenitu, gdy uzbrojeni w niewielki karabin maszynowy staniemy naprzeciw licznej armii przeciwnika.

Gdy ukończymy tę nieprawdopodobną, pełną niespodzianek kampanię dla pojedynczego gracza, producent zaprasza nas do udziału w szesnastu operacjach specjalnych. Są to ciekawe misje, które wprowadzają nas w zupełnie inny rozdział przedstawionej w kampanii historii. Są one różnej długości. Możemy je ukończyć na dowolnym poziomie trudności. Jak przystało na dobrą strzelaninę inteligencja wrogów jest naprawdę wysoka. Nie spacerują oni sobie wśród zgliszczy, dając nam możliwość oddania łatwego, precyzyjnego strzału, lecz chowają się za osłonami, skradają się, a nawet starają się stosować różne taktyki. Widać tutaj wyraźnie, że twórcy nie ułatwiają nam gry na siłę, zmuszając nas do ruszenia głową podczas starć, bo czasem sama amunicja nie wystarcza, aby odnieść upragnione zwycięstwo.

Godny uwagi jest także tryb multiplayer. Mamy tutaj eliminację wszystkich graczy (Deathmatch), kilka zaawansowanych starć oraz bezkonkurencyjny tryb drużynowy. Na uwagę zasługuje natomiast ilość broni i różnorodnych gadżetów, pozwalających na urozmaicenie sobie potyczki. Oprócz standardowych karabinów, znajdziemy tutaj także szeroki wybór granatników, strzelb, pistoletów ręcznych oraz karabinów snajperskich. Każde zwycięstwo jest równoznaczne z awansem na kolejną rangę, zdobyciem ekskluzywnych tytułów, emblematów i możliwością stworzenia swojego własnego pakietu giwer. ''CoD: MW3'' nigdy nie świeci pustkami. Zawsze jest ktoś chętny, aby trochę narozrabiać w trybie multiplayer.

Graficznie gra wypadła bardzo dobrze. Tekstury i nawet najmniejsze detale są świetnie wykonane, a wszystkie eksplozje i przerywniki filmowe doskonale zrealizowane.

Podsumowując, ''Call of Duty'': Modern Warfare 3'' jest świetnym tytułem, który zadowoli każdego miłośnika elektronicznej rozgrywki. Tytuł ten przypadnie do gustu zarówno starym weteranom cyklu, jak i młodym graczom, dopiero co zaczynających przygodę z sagą.
"Call of Duty: Modern Warfare 3" od początku miało ciężko - po pierwsze jako zakończenie fantastycznej... czytaj więcej