Taxi 3 (2003)
Gérard Krawczyk
Samy Naceri
Frédéric Diefenthal

O jeden sequel za dużo

O jeden sequel za dużo - do takiego wniosku doszedłem po obejrzeniu "Taxi 3", trzeciej już części komedii, której bohaterami są kochający szybkość taksówkarz Daniel (Samy Naceri) i nieporadny policjant Emilien (Frédéric Diefenthal). Tym razem nasi bohaterowie stawić muszą czoła nie tylko groźnym przestępcom - w tym przypadku gangowi Świętych Mikołajów - ale również domowym problemom: Emilien niebawem zostanie ojcem, a od Daniela chce odejść jego dziewczyna... "Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki" - ostrzegał kiedyś Heraklit z Efezu, ale twórcy "Taxi 3" albo nie znali sentencji starożytnego filozofa, albo też niewiele sobie z niej zrobili. Kolejna odsłona "Taksówki" to bowiem powielanie starych pomysłów, które zamiast bawić - bardzo szybko nudzą i irytują spragnionego mocnych wrażeń widza. A zaczyna się nieźle. Przywodząca na myśl filmy o Jamesie Bondzie scena, w której wystąpił znany hollywoodzki aktor, jest niezła i nie odstaje od tego, co widzieliśmy w "Taxi" i "Taxi 2". Niestety, jest to pierwsza i ostatnia dobra sekwencja w filmie. Później napięcie opada i już do końca film ogląda się jak "po grudzie". Nie zobaczymy w "Taxi 3" niczego, czego nie widzieliśmy w poprzednich filmach serii. Mamy więc nieporadnych policjantów, którzy mimo wielu prób nie potrafią dogonić przewracającej radary taksówki, komisarz Gibert po raz kolejny popisuje się talentem oratorskim, Emilien udowadnia, że najtrudniejsze sprawy rozwiązuje tylko przez przypadek, a Daniel tradycyjnie podwozi generała Bertineau'a do pracy. Nie zabrakło również tytułowego auta, które teraz bardziej przypomina wyposażenie agenta 007 niż tradycyjny samochód. Wszystko to jednak nie jest w stanie zainteresować widza znającego dobrze poprzednie części komedii. Nie pomaga nawet brawurowy rajd samochodem po Alpach. Film - mimo pościgów i strzelanin - zwyczajnie nuży. Oczywiście jest kilka niezłych gagów i parę ciekawych ujęć, ale nie są one w stanie przełamać monotonii panującej na ekranie. Jak na produkcję duetu Krawczyk-Besson to stanowczo za mało. Nie polecam wycieczki do kina na "Taxi 3". Film może spodobać się tylko hardkorowym fanom serii, albo osobom, które nie widziały poprzednich części. Z powodzeniem można poczekać do premiery wideo. Mam nadzieję, że "Taxi 4" już nie powstanie, choć, skoro za remake pierwszej części wzięli się Amerykanie, to kto wie, może oni odważą się temat pociągnąć dalej. A tymczasem polecam nabyć jeden z magazynów motoryzacyjnych, do którego dołączona została płyta DVD z "Taxi". Koszt mniejszym film lepszy, a i obejrzeć go można wiele razy.
W światowej kinematografii bardzo rzadko zdarza się, aby kontynuacja dorównała, a nawet okazała się... czytaj więcej