Opowieść, jak życie, nigdy się nie kończy

Tom Tykwer oraz rodzeństwo Wachowskich zapraszają nas do spojrzenia na świat z bardzo odległej perspektywy. Zabierają nas w podróż w czasie i przestrzeni, tak że pojedynczy żywot znika zastąpiony bardziej skomplikowanym wzorem splecionych uczynków. Jednostkowa egzystencja nie jest ani końcem, ani początkiem, a zależności przyczynowo-skutkowych należy dopatrywać się na przestrzeni setek lat. Jest to wizja oszałamiająca; daje nadzieję, a zarazem przeraża.

Podobno "Atlas chmur" przez wielu uważany był za książkę niemożliwą do sfilmowania. Nie mogę się na ten temat wypowiadać, ponieważ powieści nie czytałem. Tykwer i Wachowscy jednak bardzo sprytnie poradzili sobie z wielością wątków, wykorzystując do tego formę splecionych narracji znanych z takich filmów, jak chociażby "21 gramów" czy "Babel". Różnica polega na tym, że o ile w tamtych obrazach historie poszczególnych bohaterów rozgrywały się w tym samym czasie, w "Atlasie chmur" między opowieścią o Adamie Ewingu a członku prymitywnego plemienia pomagającego "kosmitce" o anielskich mocach są setki lat różnicy. Do tego wszystkiego trzeba dodać jeszcze jeden ważny fakt: choć zmieniają się miejsca, epoki i bohaterowie, to odgrywający ich aktorzy pozostają ci sami. Niektórych łatwo rozpoznacie, inni migają przed oczami i dopiero dzięki napisom końcowym odkryjecie, gdzie się ukrywali.

Z takiej formy powinien był wyjść totalny bałagan. Tak się jednak nie stało. Każda historia na swój sposób jest ciekawa i prezentuje różne style i gatunki: od typowo brytyjskiej komedii (wątek z wydawcą Timothym Cavendishem) przez melodramat (wątek Roberta Frobishera) po rasowe SF (bunt w Nowym Seulu). Razem tworzą filmowy gobelin, który czaruje stałością swojej zmienności. Oczywiście, fascynujące jest oglądać kolejne wcielenia bohaterów. Mnie w pamięci zapisali się przede wszystkim Halle Berry jako blondwłosa Żydówka oraz Tom Hanks z brytyjskim akcentem.

Muszę przyznać, że dałem się ponieść wizji stworzonej przez Wachowskich i Tykwera. Niemniej mam jedną uwagę. Otóż wydaje mi się, że twórcy podjęli złą decyzję, realizując film, jakby to była typowa niezależna, "ambitna" produkcja. Z tego też powodu nie ma w niej oddechu, tego efektu "wow" przyprawiającego o zawrót głowy i opad szczęki. Jakby doszli do wniosku, że niezależny film nie mógł być z definicji epicki w tym samym sensie co wysokobudżetowy blockbuster. Biorąc pod uwagę wysoki budżet "Atlasu chmur", postępowanie twórców jest dla mnie niezrozumiałe. Ale nie zmienia to faktu, że film się trojgu reżyserom udał.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 65% uznało tę recenzję za pomocną (534głosy).
Marcin Pietrzyk
ocenia ten film na:
7/10 dobry

przeczytaj również recenzje użytkowników (4)

komentarze

pozostało 255 znaków
 • Giovani_Lione
  Giovani_Lione
  2013-06-23 13:53:52 +0200

  Szczerze powiem, obejrzałem film raz i moja głęboka refleksja skończyła się na: "Da fuq, to koniec? O co tu niby miało chodzić? Ominąłem coś czy jestem idiotą...?" Tak więc z czystej ambicji, odłożyłem film na jakiś czas, żeby odzyskać obiektywne spojrzenie ale nie zapomnieć poszczególnych motywów i obejrzałem ponownie. Efekt? Wiedziałem już że fabuła filmu nie przedstawia się w postaci spójnej całości a raczej przypomina szkolną zagadkę: "Masz tutaj kilka obrazków. Porównaj i wyciągnij wspólny mianownik." No i chyba właśnie o to tutaj chodzi. Przedstawione tutaj historie nie mają nas jakoś ubawić, ale po prostu zmusić do myślenia i zdania sobie sprawy, że mimo, iż każde życie, każda alternatywna historia jest inna, to coś je łączy. Małe rzeczy zrobione przez każdego z bohaterów mają wpływ na całość. Każde z żyć to "Kropla w oceanie nieskończoności, ale czym byłby ocean bez nieskończonej ilości malutkich kropel?" Generalnie film jest dość trudny. To nie komedia na luźne niedzielne popołudnie. Niemniej jednak, moim zdaniem to film świetny i niekonwencjonalny.

  4
 • Svant
  Svant
  2013-01-15 17:06:34 +0100

  Nie znam się na ocenie filmów. Sporo oglądnęłam - jedne mnie wciągnęły, a drugie mniej. Może z racji młodego wieku. Film ten bardzo mi się spodobał, bowiem "potwierdza" w jakiś sposób moje pseudofilozofie, bo inaczej nie mogę określić wytworów własnej wyobraźni. Zastanawia mnie tylko czemu niektórzy ludzie piszą, że "po wyjściu z sali można się udać na następny seans", bo mi ten film pozostaje w głowie; rodzą się kolejne przemyślenia; łączę filmowe wątki z rzeczywistością. Racja, może każda z poznanych nam postaci nie jest przedstawiona - nie znamy do końca charakteru bohatera, potrafimy powierzchownie ocenić czy jest zły, czy też dobry. Ale moim zdaniem nie to miał na myśli autor (w liczbie mnogiej, rzecz jasna), by poznać określoną jednostkę, tylko po prostu pragnął przedstawić osobę, jako 'zwykłego' na pozór człowieka, jak każdy z nas. Ja w ogóle nie odczułam tych trzech godzin, nawet mogłabym jeszcze z godzinę siedzieć. Stwierdzam, że trudno obiektywnie ocenić film, bo każdy inaczej go przeżywa. Dla mnie te "niedokończone historie" są po to, żebyśmy sami ruszyli wyobraźnią i/lub ich nie katalogowali, tylko próbowali odnaleźć zwyczajność tych sytuacji = porównać z własnym życiem i pamiętać, że "krople tworzą ocean" i każdy z nas tworzy własną historię, ale ma wpływ na przyszłość. Ciekawi mnie czy ten film zachęci do przemyśleń na temat chociażby samego Systemu, bo chyba niewiele osób na co dzień się nad tym zastanawia. Liczę na krytykę, to moja pierwsza wypowiedź na temat filmu. ;)

  3
 • kaasia_15
  kaasia_15
  2013-07-19 14:24:52 +0200

  Przyznam szczerze, że początkowo obawiałam się zawiłości filmu i podeszłam do niego jak naukowiec do książki. Byłam absolutnie skupiona na treści, aby niczego (broń Boże!) nie pominąć. Jednak w końcu przestałam się skupiać i pozwoliłam tej wizjonerskiej wizji wciągnąć się całkowicie. Pod koniec na ustach miałam uśmiech, a w oczach łzy. Film był piękny, prawdziwy, zaskakujący i wzruszający. Po raz kolejny obejrzałam film, który dał mi sporo do przemyślenia.

  1
 • aklekot
  aklekot
  2013-07-11 23:45:37 +0200

  Recenzent tylko szybko czyta, zawsze wie najlepiej, ale nigdy nie powie nic mądrego...

  1
 • zukow
  zukow
  2013-04-19 14:00:18 +0200

  Wspaniały, zmuszający do myślenia, refleksyjny obraz ludzkości . Wszystkie ludzkie emocje i uczucia są przedstawione w sposób prawie doskonały. Film zdecydowanie adresowany do osób, które już troszkę w życiu przeżyły i mają pewna perspektywę. Absolutnie nie chcę tym samym powiedzieć, że nie nadaje się dla młodzieży ale starszym będzie zapewne łatwiej przyswoić jego zawartość. Na jednym z forów spotkałem się z recenzją mniej więcej brzmiącą tak "kiepski film, kiepskie efekty, a sceny strzałów do uciekinierów w Nowym Seulu słabe bo strzelają z laserów, strzelają i nie trafiają, kompletny brak realizmu" . Brak słów po prostu. Myślę, że taki odbiór ma wielu bardzo młodych ludzi wychowanych na nowych gwiezdnych wojnach (nowych) i innych laserowych, trzydowych, efekciarskich strzelaninach. Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie o czym jest Atlas Chmur w wersji krótkiej odpowiedziałbym, że o ... ludziach. Odpowiedzi w wersji długiej każdy musi udzielić sobie sam. Dla jednego będzie o laserach i latających pojazdach, a dla drugiego o ludzkich emocjach, uczuciach, ponadczasowych wartościach i wielu, wielu innych cechach.Pozdrawiam

  1
 • jims
  jims
  2013-04-15 20:26:46 +0200

  z tym efektem WOW jest jak z orgazmem - wszyscy walczą o orgazm, bez niego seks uznaje się za nieudany; w tym całym "pędzie" po orgazm przestaje się zwracać na drobiazgi, z których właśnie czerpiemy największą rozkosz; nie mam efektu wow i stwierdzam, że był mi tutaj zbędny; każdy z nas tutaj piszących ma w swoim życiu jakąś historię - czy każda nadawałaby się na ekranizację? czy film na podstawie naszego szarego życia byłby ciekawy dla publiczności? wielu pokręci przecząco głowami; dlaczego zatem pozwalamy, aby te nasze życie było nijakie? pozwalamy się zamknąć w konwenansach, przestajemy dokonywać wyborów nierzadko trudnych, przestajemy ryzykować by żyć lepiej...brak ciągłego dokonywania wyborów jest tak samo zły jak wybór zła; o tym jest między innymi ten film...

  1
 • germanoss
  germanoss
  2012-12-10 07:25:11 +0100

  Byłem już dwa razy i wybiorę się trzeci raz. Wzruszający i niezapomniany.

  1
 • aster44
  aster44
  2014-01-13 09:59:17 +0100

  Zgadzam sie z recenzja w stu procentach. Co do efektow specjalnych i ich rozmachu, jakos mi tego nie brakowalo. Piekny film o tym co wielu podskornie czuje, ale malo kto jest w stanie to opisac ( czas nie jest linią prostą).

 • omeleq
  omeleq
  2014-01-07 11:30:01 +0100

  nie czytałem, oglądałem, wszystko zrozumiałem, poza niezauważalnymi niuansami typu pamiętnik pod nogę szafki. Film bardzo dobry. Jest wszystko co trzeba, dobra realizacja, aktorstwo, muzyka, klimat, zmiany stylu( raz s-f, raz komedia). Film się nie nudzi ani chwili i trwa 3 godziny prawie. Polecam

 • RoTeL
  RoTeL
  2013-11-17 22:58:14 +0100

  Trafna recenzja a film znakomity.

 • anes22
  anes22
  2013-11-01 20:25:06 +0100

  Zaskakująco trafna recenzja, jak na kogoś, kto nie czytał książki:) Proszę , Marcinie, przeczytaj Atlas chmur, a na pewno opadnie ci szczęka:) Film jest rewelacyjny, ale chyba tylko dla tych, którzy czytali wcześniej dzieło Mitchella, wtedy dopiero jesteśmy w stanie odczuć niewątpliwy artyzm filmu, bo nie musimy skupiać się na rozumieniu fabuły, która-przynajmniej na początku- może wydawać się zagmatwana.Łatwiej nam wyławiać pewne smaczki (np pamiętnik pisany przez Adama Ewinga służy za nóżkę szafki znajdującej się w pokoju Vyvyana Ayrsa ) Film wzbogacił odbiór książki, książka posłużyła za kanwę dla świetnego filmu...Wspaniałe dopełnienie...I jeszcze jedna refleksja: myślałam, że po Matriksie Wachowscy niczym mnie już nie zaskoczą ( w końcu trudno przebić taki film, patrz: ostatnie filmy Machulskiego w porównaniu z Seksmisją, Vabankiem ) ale okazało się, że można zrobić film LEPSZY od Matriksa! Gratulacje!

 • eva12348
  eva12348
  2013-10-26 23:03:28 +0200

  Mysle ze film chcial przekazac nam ze jestesmy zawsze z kims zlaczeni na dobre i na zle i nic niedzieje sie przez przypadek i zawsze mamy wybor by dokonac zmian

 • alezciebie
  alezciebie
  2013-09-17 21:16:46 +0200

  patetyczny, przydługi, przyzwoity, Tom Hanks rządzi

 • Seecue
  Seecue
  2013-05-31 09:15:09 +0200

  chciałem coś mądrego napisać, ale zrobił to już tomaszchrapek niżej.

 • kamadrama
  kamadrama
  2013-05-28 02:11:29 +0200

  poryczałam się na koniec, piękny film ,na początku wydaje się być strasznie poplątany i zawiły ,jednak pod koniec wszystko staje sie proste :)

 • dEn22100
  dEn22100
  2013-04-30 22:02:10 +0200

  Kornland a widziałeś tu gdzieś przemijanie życia? Może zastanowił byś się nad tym co piszesz skoro używasz procesu mózgowego non stop? Odczuwać coś i rozumieć to dwie różne sprawy. Każdy ma prawo do własnej oceny co nie znaczy, że należy kogoś oceniać za to w jaki sposób pojmuje różne rzeczy. Szerokich horyzontów życzę w odbiorze przekazów :D

 • zukow
  zukow
  2013-04-23 21:19:54 +0200

  kornland: ... już nic. Pozdrawiam.

 • kornland
  kornland
  2013-04-20 00:35:11 +0200

  " zmuszający do myślenia" mnie do myślenia nie trzeba zmuszać, ja używam tego procesu mózgowego non stop. Nie wiem, co takiego olśniewającego jest w banalnym i wyświechtanym przekazie o przemijaniu życia w tym filmie, żeby zaraz się nad tym mentalnie masturbować.

 • menysek
  menysek
  2013-04-14 18:24:36 +0200

  @diefremde - ja też zostałam z wow. Ciągle jeszcze próbuję złapać oddech. I irytuje mnie świadomość jak wiele wątków i smaków mi umknęło... @Wojtulek - nie każde wow jest takie samo.

 • diefremde
  diefremde
  2013-04-10 22:56:41 +0200

  Skoro nie ma efektu wow to dlaczego ja takowy odczułam? Bo jestem dziwna?

 • Wojtulek
  Wojtulek
  2013-04-07 22:10:03 +0200

  Gdyby był efekt wow to pewnie mielibyśmy kolejnego Avatara, a w najlepszym razie (Boże daj!) Matrixa ;)

 • blonde_filmaniak
  blonde_filmaniak
  2013-04-01 12:24:12 +0200

  Polecam recenzję filmu na blogu: http://krytycywkapciach.blogspot.com/2013/04/atlas-chmur.html

 • sylwiacz7777
  sylwiacz7777
  2013-03-23 12:39:11 +0100

  Film wyjątkowy choć niełatwy, wymaga pełnego zaangażowania i skupienia. Pomaga zrozumieć,że każde życie ma znaczenie, każdy wypełni swoje przeznaczenie, w tym lub kolejnym wcieleniu. Czasem trzeba wielokrotnie przejść przez bramę, by zrozumieć wreszcie,że jedynymi wartościami w życiu są prawda i wolność. Przyznaję,że po obejrzeniu trudno powrócić do rzeczywistości. Zapomniałam dodać:genialne kreacje aktorskie ;-)

 • magda8405
  magda8405
  2013-03-19 17:32:18 +0100

  Dający wiele do myślenia. Ode mnie 8/10

 • slimol4000
  slimol4000
  2013-02-11 12:25:59 +0100

  film ciężki, ale mocny. nie pozostawia widza przy zwykłym oglądaniu ruchomych obrazków na ekranie. dobrze otwiera umysł. polecam. 8/10 ode mnie.

 • krawiec83
  krawiec83
  2013-02-05 00:15:03 +0100

  Ciężko mi wyrazić jednoznaczną opinię na temat tego filmu. Przedstawione historie są nierówne, efekty specjalne - w niektórych miejscach całe sceny tworzone były na komputerach do tego momentami wyglądają super sztucznie. Niektóre sceny pościgu po Seulu nie wiem czemu ale skojarzyły mi się ze StarCraftem2 - w sumie trochę dziwnie ale wrażenie zostało. Do tego historia przedstawiona przez twórców - nic nowego... Ale... wszystko to połączone jest w taką całość, że praktycznie cały film obejrzałem z wytrzeszczem oczu i otwartą japą. Kawał solidnego, dobrego kina. Czasem jest śmieszny, czasem smutny, czasem zmusza do refleksji. Do tego pozostawia wiele otwartych bram. Może arcydziełem nie jest ale na pewną produkcją, którą się będzie długo pamiętać.

 • false
  użytkownik usunięty 2013-01-27 22:02:12 +0100

  Arcydzieło, przepiękny fascynujący cały w sobie :) wow

 • markuss7
  markuss7
  2013-01-24 23:30:22 +0100

  Dla mnie rewelacja. Film dla ludzi, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością, sensem życia. 3 godziny, które dają wiele do myślenia. Dla osób, które nie zrozumiały przekazu polecam serię PIŁA, oraz SZYBCY I WŚCIEKLI, WŚCIEKLI I SZYBCY:) itp.

  1
 • LapisLazuliLL
  LapisLazuliLL
  2013-01-19 21:47:29 +0100

  Mnie podobał się bardzo. Jak dotąd obejrzałam sama i z przyjaciółką. Widziałam jak film zaczyna ją czarować..jak biegnie za czasem i historią..jak jej uciekają różne fragmenty i jak kręci z niedowierzaniem głową.. Drogi scarone.. jak mogłeś nie zauważyć,że jednak każdy z nas może zmienić swój los,że mały gest może tworzyć historyczną postać.. Nie, nie..pomyliłeś się! Zły -może stać się dobry..i w tym filmie masz taki przykład. Obejrzyj jeszcze raz :))))) Jedni się zmieniają..inni nie..bo tacy są ludzie. Różni. Dobra robota!!! Panowie :)

 • Jack11PL
  Jack11PL
  2013-01-15 08:55:00 +0100

  Szkoda, ze recenzja koncentruje sie wylacznie na technicznej i wizualnej czesci filmu, nie uwzgledniajac metaforyki calej historii

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o