Opowiedz mi twoją bajkę

Dominika Wernikowska
 • recenzja kinowa Duża ryba (2003)
W filmach Tima Burtona roi się od dziwacznych bohaterów, fantazji, mitów i koszmarów. Ta doskonale sprawdzona poetyka wykorzystana została również w jego najnowszym filmie, bo zrealizowana na podstawie książki Daniela Wallace'a "Duża ryba" pozostaje bajką, która jednocześnie ma poruszać głębsze problemy.

Opowieści są naszymi marzeniami - mówi charyzmatyczny bohater "Dużej ryby" i chyba ma rację, bo opowiadane przez niego surrealistyczne historie dają mu siłę, sprawiając, że jako człowiek wydaje się bardzo interesujący.


Śmiertelna choroba Edwarda (Albert Finney) jest powodem wizyty syna (Billy Crudup), dziennikarza, z którym pozostaje w nie najlepszych relacjach, a który w tych szczególnych okolicznościach decyduje się odwiedzić rodzinny dom. Przybywa z Paryża, aby po raz ostatni zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać ojca. Jakie naprawdę było twoje życie - pyta Will, bo w potoku najdziwniejszych opowieści starego gawędziarza można doszukać się absolutnie wszystkiego, poza prawdą. Ale stary Bloom się nie zmienił i nawet na łożu śmierci zaczyna snuć kolejną barwną opowieść, czym podbija serce synowej. Niestety, nie ona pierwsza daje się porwać mocy jego wspaniałej wyobraźni.

Edward wraca do dawnych lat (w rolę młodego Blooma wcielił się Ewan McGregor), a w jego niestworzonych historiach z przeszłości pojawia się wiedźma ze szklanym okiem, która przepowiada przyszłość, olbrzym o imieniu Karl, dziwaczny dyrektor cyrku, poeta-złodziej. Edward opowiada o idealnym miasteczku Spectre, gdzie mieszkańcy chodzą boso i którego nikt poza nim nie chciał opuścić, o swej wielkiej miłości Sandrze, której podarował 10 tys. żonkili, a także o tym, jak walczył w Korei, gdzie poznał śpiewające bliźniaczki syjamskie. Poszukiwacze opowieści są szczęśliwi, kiedy uciekają od zwykłości. Rozpoczynając wielką wyprawę w świat swojej wyobraźni, proszą, by trwała jak najdłużej. Podróż Edwarda jest niezwykła, a mityczna kraina otwiera się przed nim jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Will szuka ziaren prawdy w opowieściach ojca, stopniowo przekonując się, że posługiwanie się kategorią prawdopodobieństwa nie ma tu sensu, a rozdzielenie fałszu od prawdy jest niemożliwe i tak naprawdę wcale nie najważniejsze.


Miłośnicy talentu Burtona wiedzą, czego spodziewać się po jego filmach. I tym razem twórcy należą się punkty za pomysłowość i dbałość o konwencję. Ci, którzy wczują się w tę baśniowość, będą oglądali film z rosnącym zainteresowaniem, co też jeszcze wymyśli stary gawędziarz Edward. Mnie ta bajkowa i wspaniale malarska kraina nie przekonała. W zabawnych opowieściach nie z tej ziemi brakuje magii, która by wciągała, za to dużo jest osobliwości i infantylnych przemyśleń. Zlepek historyjek, z których jedna jest bardziej dziwaczna od drugiej bawi, ale nie wywołuje większych emocji.

Jeszcze mniej przekonująca jest relacja ojca i syna pokazana nieco powierzchownie i niepozbawiona sentymentalnych wstawek. Film, w którym co rusz przeplata się motyw dużej ryby, która potrzebuje ogromnej przestrzeni życiowej, niesie przesłanie tyle wspaniałe, co oczywiste. Niewątpliwie warto wyposażać się we własne legendy. Oglądając familijną, humorystyczną opowiastkę Tima Burtona, dowiemy się, że świat mitów i marzeń jest barwny, pełen smaku przygody i dużo ciekawszy od tego za oknem. O ile wcześniej tego nie wiedzieliśmy.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 35% uznało tę recenzję za pomocną (152głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)

komentarze

pozostało 255 znaków
 • Franio
  Franio
  2013-07-06 07:11:53 +0200

  Burton jest mistrzem tylko animacji, wszystko inne wychodzi mu jak kiepskie kino familijne.

 • monika1991
  monika1991
  2013-07-04 19:07:13 +0200

  „@znyku "Nie znasz się!" uwielbiam ten "argument". byleby odbic pileczke” My wszyscy się znamy, tylko każdy inaczej ;)

 • sally115
  sally115
  2012-02-04 19:12:38 +0100

  Każdy ma inny gust, więc nic dziwnego, że opinie są rozbieżne. Mnie jednak ta opowieść zafascynowała. I bardzo cieszę się, że tak się stało, gdyż od dawna oglądałam filmy patrząc na nie krytycznym okiem: ocenianie dialogów, aktorstwa, muzyki... Już myślałam, że nie potrafię cieszyć się filmem, dać się porwać. W końcu coś mnie poruszyło. Jak dla mnie- piękna opowieść!

 • sulinar_2
  sulinar_2
  2011-12-28 22:47:53 +0100

  @znyku "Nie znasz się!" uwielbiam ten "argument". byleby odbic pileczke.

 • Stilnes
  Stilnes
  2011-06-23 01:36:18 +0200

  zgadzam się z recenzją

 • znyku
  znyku
  2011-04-10 00:04:17 +0200

  Nie znasz się!

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
o